X r Bibliografische Bijdragen, waar- door waardevolle literatuurgege- vens ook aan anderen ter beschik- king komen. In de periode 1976- 1984 versehenen 51 titels, waarvan 3 met betrekking tot kartografische dokumenten. In 1984 waren dat de werkstukken van Rob Braam, bi- bliothekaris van de Topografische Dienst, en van Marga Koelen, bi bliothekaresse bij het ITC. BRAAM, R. Beheersaspecten van geautomatiseerde kartografie en microfilmtoepassingen in de karto grafie. Bibliografisch overzicht 1976-1983. Uithoorn (Valeriuslaan 47), Discom, 1984. Discom Biblio grafische Bijdragen 45. 34 pp. A4-formaat. Prijs f 10, In deze overzichtelijk samenge- stelde internationale bibliografie is literatuur opgenomen (56 titels) die het verband behandelt tussen de elementen kaartbeheer, kartogra fie op microfilm en geautomati seerde kartografie. Uit de toelich- tingen bij de titels blijkt dat in het buitenland, vooral in de Verenigde Staten, het kaartbeheer meer dan in ons land is ingesteld op nieuwe ontwikkelingen in informatiever- werking en -verstrekking. KOELEN, MARGA. Het beschrij- ven en beheren van luchtfoto's. Een bibliografie. Uithoorn (Valerius laan 47), Discom, 1984. Discom Bibliografische Bijdragen 46. 41 pp. A4-formaat. Prijs f 12, Dit werkstuk werd door de auteur vervaardigd omdat haar was geble- ken dat vele luchtfotoarchieven to taal geen informatie hadden over het beschrijven van luchtfoto's. De bibliografie omvat een inleiding over het onderwerp en 39 titels van voornamelijk tijdschriftartike- len en kongresverslagen, welke zeer uitvoerig en helder worden samengevat. Met deze ontsluiting van literatuur heeft mevr. Koelen een goed overzicht gegeven dat een uitgangspunt kan zijn voor instellin- gen die luchtfoto's (willen gaan) be schrijven en beheren. R. P. Oddens Steegh, A. MONUMENTENATLAS VAN NEDERLAND. 1100 histori sche nederzettingen in kaart. Tweede druk, Zutphen: De Wal burg Pers, 1985. 384 pp. 22 x 15 cm. ISBN 90 6011 177 X. Prijs f 39, 50. De 'Kleine Monumentenatlas van Nederland' van Arthur Steegh (zie bespreking in KT 1976. II. 3) is groter geworden. Onder de titel 'Monumentenatlas van Nederland' is van dit boekwerk een geheel her- ziene tweede druk versehenen. Het aantal plattegronden van histo rische nederzettingen is uitgebreid van 666 naar 1100! De auteur heeft bij het tekenen ervan weer dezelfde technieken toegepast als bij de oor- spronkelijke uitgave (zie figuur). De kritiek op het resultaat blijft dan ook overeind staan. AVv-V/h.; ?£S i'.Psä Wat deze uitgave aantrekkelijk maakt, is een geheel nieuw opge- zette inleiding op de historische nederzettingsgeografie. Aan de hand van een goed leesbare tekst en met behulp van duidelijke voor- beelden worden de verschillende nederzettingstypen van ons land behandeld. Steegh mikt hierbij naar zijn zeggen op gebruik van de Monumentenatlas in het onderwijs en in de ruimtelijke ordening. De gefhteresseerde leek zal deze op- zet zeker aanspreken, en ook de kartograaf die nieuwsgierig is naar het ontstaan van de nederzet- tingspatronen die op de door hem vervaardigde kaarten voorkomen. G. W. J. van Omme IDEALOGIE STATT KARTOGRA PHIE. Die Wahrheit Uber die 'Peters-Weltkarte'. Dortmund/ Frankfurt: Deutsche Gesellschaft für Kartographie/Verband der kartographischen Verlage und In stitute, 1985, 11 pp. In 1972 komt de Duitse historicus dr. Arno Peters in het nieuws met een naar zijn zeggen 'nieuwe kaart- projektie, die superieur is aan al le bestaande afbeeldingen van de wereld'. De nieuwe wereldkaart toont volgens hem het beeld van de toekomst: het beeld van de Merca- torprojektie waarbij Europa cen- traal ligt (waar Peters zieh vooral tegen afzet) overheerst niet meer, terwijl de Derde Wereldlanden vrij wel oppervlaktegetrouw worden af- gebeeld. Het feit dat de hoekver- vorming die daarbij optreedt voor al ten aanzien van Zuid-Amerika en Afrika aanzienlijk is, ontwijkt hij handig, door aan de Peters- projektie eigenschappen toe te ken nen die de andere afbeeldingsme- thoden niet bezitten. Vooral het Derde Wereldargument slaat goed aan, en het is dan ook niet verwonderlijk dat UNICEF en World Bank de Peters-projektie voor hun publikaties gebruiken. Hoewel professionele kartografen snel duidelijk maken dat de Peters- projektie noch uniek, noch origi- neel is, krijgt deze veel aandacht in de media, vooral ook omdat Peters veel bekende mensen uit wetenschap en politiek handig voor zijn publiciteits-karretje weet te spannen. De hele Peters-affaire is de Duitse kartografen behoorlijk in het ver- keerde keelgat geschoten. Via ver schillende publikaties in vaktijd- schriften hebben ze hun gefundeer- de kritiek geuit. In 1985 verschijnt bij de Deutsche Gesellschaft für Kartographie en het Verband der kartografischen Verlage und Institute een gezamen- lijke publikatie onder de titel 'Idealogie statt Kartographie - Die Wahrheit über die 'Peters-Weltkar te' Daarin worden systematisch alle door Peters aangevoerde ar- gumenten weerlegd, en wordt zijn projektie geplaatst waar deze thuishoort: tussen de vele tiental- len andere kaartprojekties, en wel als 66n met erg weinig goede eigen schappen. Wie geihteresseerd is in deze pu blikatie kan een kopie bestellen bij Verband der Kartographischen Verlage und Institute, Zeppelin Allee 33, D-6000 Frankfurt/M. 1. G. W. J. van Ommme KT 1986 XII. 4 59

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 69