taMifeffl VERSLAG BIJZONDERE LEDEN- VERGADERING NVK 1986 De Bijzondere Ledenvergadering 1986 van de NVK werd gehouden op woensdag 14 mel in Den Haag. Aan- wezig waren 10 leden van de NVK. Deze extra ledenvergadering was noodzakelijk geworden aangezien tijdens de op 19 maart in Wagenin gen gehouden Algemene Ledenver gadering niet het vereiste quorum aanwezig was voor de goedkeuring van de door het bestuur voorgestel- de statutenwijzigingen en wijziging Huishoudelijk Reglement. Na de opening werd door voorzitter Bos een körte toelichting gegeven op de achtergronden van de voorge- stelde wijzigingen in zowel de Sta tuten als in het Huishoudelijk Re glement. Vervolgens werden door de heer Lievaart enkele kanttekeningen ge- plaatst bij de redaktie van verschil- lende artikelen. Deze kanttekeningen waren voor de heer Lievaart, nadat hij door het bestuur nader was ge- informeerd over bedoeling en strek- king van de betreffende artikelen, echter geen aanleiding konkrete wijzigingsvoorstellen in te dienen. Daar ook geen der andere aanwezige leden aanleiding zag alsnog met wijzigingsvoorstellen te komen, werden de nieuwe Statuten vervol- gens door de vergadering met al gemene stemmen goedgekeurd. Ook de voorgestelde wijzigingen in het Huishoudelijk Reglement werden, na een nadere toelichting betreffen de de toekomstige plaats van de Werkgroepen binnen de vereniging, vervolgens met algemene stemmen aanvaard. Nadat het bestuur tijdens de rond- vraag door de heer Lievaart, namens de leden, was bedankt voor de door haar gedane inspanningen, werd de Bijzondere Ledenvergade ring 1986 vervolgens door de voor zitter gesloten. J. Russchen VERSLAG VOORJAARSSTUDIE- DAG WERKGROEP KAARTBE- HEER 1986 Deze studiedag werd op 12 juni 1986 georganiseerd bij de Konink- lijke Bibliotheek en had als the- ma's 'Funktiebeschrijving kaart- beheerder' en 'kadaster'; ze werd bijgewoond door ca. 30 personen. In zijn openingswoord maakte de voorzitter gewag van de ontwik- kelingen m. b. t. de GO-cursus Kaart- en Atlasbeheer' en het 'Boek van kaartverzamelingen'. Vervolgens hield dhr. K. Drais- ma (Hoofd bedrijfsvoering Cen trale Direktie van de Rijksarchief- dienst) een inleiding: In een rap- port van de 'Commissie bestu- dering van het beheer der kaart - collecties in de Rijksarchieven' (1972) wordt de funktie van kaart- beheerder aldus omschreven: kaarten worden beheerd door een ambtenaar die gespe- cialiseerd is op het gebied van kaarten en prenten. deze (dient) die kennis te onderhouden en te toetsen aan de ervaring van anderen. Het volgen van een spe- cialisatiecursus wordt aanbevo- len. Daarbij dient aangetekend te worden dat men vanuit de rijks archieven liever spreekt van een 'beheerder beelddokumenten' en dat onder het laatste verstaan wordt: kaarten, (technische) teke- ningen, getekende en gedrukte prenten, topografische, histo rische en andere afbeeldingen, affiches en fotografische repro- dukties (geen film of video). De bemoeienissen van voornoemde commissie en andere hebben er- toe geleid dat de Kaartenafdeling van het ARA in 1982 apart geho- noreerd is. Sinds enige tijd ken nen de rijksarchieven een taak- stellende formatie: er wordt be- keken welke funktie s in een rijks- archief kunnen voorkomen waar- na deze kunnen worden ingevuld naar de behoefte van en door de dienst zelve. Men ziet de 'beheer der beelddokumenten' fungeren bin nen de sektor inventarisatie, waar- voor funkties in de schalen 7, 8 en 9 ter beschikking staan. Nadat de rijksarchieven een profiel van de beheerder hadden opgesteld werd deze voorgelegd aan de Afdeling Formatie van het Ministerie van WVC. Deze kwam tot de konklusie dat het profiel ten hoogste met schaal 8 gewaardeerd kon worden. Daar deze schaal reeds in de taak- stellende formatie ter beschikking Staat heeft het weinig zin om een aparte funktie te crceren. De Rijksarchiefdienst is bereid de pro fielen ter in zage te geven aan de Werkgroep zodat deze eventueel tot taakvergelijking met andere instanties kan komen. Vervolgens liet drs. J. A. N. Lous- berg in twee inleidingen het Kadas ter en haar kaartprodukten de revue passeren. Via een film en vele spe- eiaal overgebrachte originele kaar ten werden de toehoorders rijkelijk geihformeerd over alle facetten van het Kadaster, zoals de in- en ex terne organisatie en financiering, het publiekswerk, de kadastrale kaart en de GBKN. Het is jammer dat niet meerdere kaartbeheerders kennis hebben kunnen nemen van deze uitstekende voordracht over basismaterialen die men in zijn werk en privß kan tegenkomen. Voor de thee hield drs. J. van Heijst (Bibliothecaris Rijksuniver- siteit Utrecht; lid Werkgroep Func- tietypen van de Ministeries van Binnenlandse Zaken en Onderwijs en Wetenschappen, Subwerkgroep Bibliotheektypen) een inleiding: Sinds 1983 is een 'Bibliotheek- en Documentatie'-commissie bij het Ministerie van O&W bezig geweest nieuwe funktie-omschrijvingen in te passen in het nieuwe BBRA (BezoldigingsBesluit RijksAmbtena- ren). De funktie-indeling bevat 6 hoofdgroepen (I-VI), welke onder- KT 1986 XII. 4 5

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 7