verdeeld zijn in 18 niveaus, waar- bij dezelfde niveaus in meerdere hoofdgroepen kunnen voorkomen. Het belangrijkste van een keuze is - ongeacht niveau en schaal - in een zo hoog mogelijke hoofdgroep terecht te komen. Dit betekent niet altijd dat men meer zal verdienen dan in een lagere hoofdgroep, maar dat men meer mogelijkheden heeft om carriöre te maken, daar het moeilijk zal worden van hoofdgroep te veranderen. Hoewel de benaming niets zegt over de inhoud en de daarvoor benodigde kennis dient zij echter wel zodanig gekozen te worden dat zij geen devaluerende invloed op de indeling zal hebben. Daarom wordt gepleit om de term 'kaartbeheerder' (hoewel deze net ingeburgerd is) te vervangen door een andere, bijv. 'specialist kar- tografische informatie' of iets dergelijks. Volgens Van Heijst komen kaartbeheerders voorname- lijk in aanmerking voor de funkties IVc en IVd, en wanneer zij 'weten- schappelijk' werkzaam zijn in bij- voorbeeld Universitätsbibliotheken voor Vb. Men zal de funktiereek- sen voor Archief en voor Biblio- theek- en Dokumentatiewezen met elkaar dienen te vergelijken. Bij het invullen van de funktie dient tevens benadrukt te worden ten behoeve van wie er werk wordt verricht en welke relaties er zijn met andere afdelingen of diensten. Als laatste hield dhr. J. P. Heere- ma (Voormalig Hoofd van de Afde- ling Kartografie van Stiboka) een inleiding. In de meeste kaartpro- ducerende instellingen heeft de kaartbeheerder een zelfstandige funktie binnen de afdeling kartogra fie, naast die van de bibliotheek, De kaartbeheerder heeft de vol- gende taken: 1. kartografische begeleiding bij gebruik van kaarten en foto's; 2. beheer en conservering van kol- lektie(s); 3. overdracht van kennis; 4. op peil houden respectievelijk uitbreiden van eigen kennis. De kaartbeheerder dient, gevraagd of ongevraagd, de voorwaarden te scheppen voor een goed onderzoek. Investeringen ten behoeve van de kollektie en outillage zullen door de kaartbeheerder meestal voorge- steld dienen te worden, in plaats van dat dit van bovenaf gedirigeerd wordt. De naam 'kaartbeheerder' dient veranderd te worden in 'kar- tografisch bibliothekaris' of iets dergelijks. (Noot van de verslaggeverPunt 4 van Heerema's typering is uiter- mate belangrijk. Gezien het inter- disciplinaire karakter van het kaartbeheer wat betreft inhoud en vorm zijn er voor de kaartbeheer der geen standaard-informatie- pakketten (zoals cursussen, lezin- gencycli, essays enz.besehik- baar, mede omdat de relevante in- formatiebehoefte van kollektie tot kollektie verschilt. De kaart beheerder dient dus zelf te evalue- ren welke informatie voor hem/ haar van belang is en waar hij/zij deze dient te vergaren. De aldus opgedane kennis (welke een soort continuing education inhoudt) valt moeilijk voor personeelsfunktio- narissen te meten en te waarderen. In de diskussie die daarop volgde werd duidelijk dat zeer precies onderscheid gemaakt dient te wor den tussen taakomschrijving (persoonsgebonden) en funktie- omschrijving (funktiegebonden) en dat er zeer veel aandacht be- steed dient te worden aan (primaire) scholing en bijscholing. Jan Smits ZOMERKURSUS KAARTREPRO- DUKTIE 1986 Wegens het grote succes van de Zomerkursus Kaartreproduktie, die in 1985 op het Laboratorium voor Geodesie van de TH Delft werd gehouden, en het grote aan- tal aanvragen voor deelname werd van 16 - 19 September 1986 opnieuw een soortgelijke Zomerkursus ge- organiseerd door de Werkgroep Kartografische Reproduktie van de NVK. Als lokatie was ditmaal ge kozen voor het ITC in Enschede, alwaar 20 deelnemers (5 groepen van 4) zieh bezig Melden met de belangrijkste onderdelen van de kaartreproduktiepraktijk tot en met de vervaardiging van een kleur- proef. Door het grote enthousiasme van de deelnemers, de prima geoutil- leerde afdeling kartografie op het ITC en de goede begeleiding kon na afloop gesproken worden van een zeer geslaagde kursus. De begeleiders waren er, ondanks de geringe hoeveelheid tijd die er voor de volledige produktie van een kaart beschikbaar was (slechts 4 dagen), zelfs in geslaagd om nog enige kreatieve ruimte te bieden. Het bestuur van de NVK vervulde zijn offfieiöle plicht middels de opening van de kursus door de heer P. W. Geudeke, terwijl de heer G. Staal na afloop de certificaten uitreikte. Het gezelschap deelnemers kan rüstig gemengd genoemd worden: er waren onder meer vertegen- woordigers van de gemeenten Den Helder, Enschede en Arnhem, van de NS te Utrecht en ook was er een bekend professor uit Leuven (Belgiö). Deelnemers aan de Zomerkursus Kaartreproduktie aan het werk. 6 KT 1986 XII. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 8