Van diverse kanten werd gewezen op het belang van het volgen van een kursus als deze door zoveel mogelijk mensen die werkzaam zijn in de kartografische reproduktie. Niet alleen ten voordele van het individu, maar met name ook van de diensten, bedrijven en institu- ten. Immers, de schakels worden beter zichtbaar, het inzicht van kartografen in reproduktiemogelijk- heden en -onmogelijkheden wordt sterk verruimd en de kommunikatie tussen de reproduktie- en de teken- afdeling wordt verbeterd. Dit kan daarbij ook leiden tot een grotere motivatie van het voor de kaart- vervaardiging verantwoordelijke personeel. De Werkgroep bedankt tenslotte: - de deelnemers voor hun grote inzet; - de leveranciers van kartografische en reproduktiematerialen voor hun bijdragen; - het ITC voor het beschikbaar stellen van mankracht, ruimten en apparatuur. Werkgroep Kartografische Reproduktie AVONDKURSUS HTS-KARTOGRAFIE De NVK-werkgroep Onderwijs en Onderzoek houdt zieh onder andere bezig met het bestuderen van de mogelijkheden voor een (eenmalige) HTS-avondkursus kartografie. Na overleg met de HTS in Utrecht is de werkgroep tot de volgende kon- klusies gekomen: - De (nieuwe) HBO-wet biedt in principe de mogelijkheid tot het organiseren van een (eventueel eenmalige) HBO-avondkursus. - Gezien de te verwachten belang- stelling uit het hele land zou het in verband met de benodigde reis- tijden beter zijn hier een dagkursus van te maken (bijvoorbeeld 6£n dag per week). Ook zo'n 'dag-avond- kursus' is mogelijk. - Het is onvermijdelijk toelatings- eisen te stellen. De kursisten stu- deren officieel af als landmeters (hoofdrichting kartografie). Dit brengt met zieh mee dat de Afde- ling Landmeetkunde een aantal toe- latings- en kursuseisen kan formu- leren. Om hieraan te voldoen zou- den bepaalde kursisten een aanvul- lende (schriftelijke) kursus moeten volgen die afgesloten wordt met een toets. - De kursus kartografie zou zieh voornamelijk op de theorie moeten toeleggen, er van uitgaande dat degenen die zieh hiervoor inschrij- ven op de meeste terreinen vol- doende praktische ervaring hebben. Dit laatste moet echter wel worden aangetoond. Er kunnen op dit ge- bied nadere eisen worden gesteld wanneer de praktijkervaring niet aan de te stellen eisen voldoet. (Met andere woorden de kursus is alleen 'haalbaar' als men al in de kartografie werkzaam is). Voor de theorie kunnen geen vrijStellin gen worden gegeven. - De kursisten zouden deel moeten nemen aan de normale HTS-eind- examens (danwel vervangende ten- tamens). - De kursisten moeten zieh in- schrijven aan de HTS en daarmee ook de normale kursusgelden (kollegegeld en dergelijke) voldoen. Die bedragen ca. f 1. 200,- (1986). - Het minimum aantal kursisten waarmee een dergelijke kursus kan starten is nog niet vastgesteld. (Gezien de aard van de financiering van het HBO moet gedacht worden aan ongeveer 30 kursisten). - De duur van de kursus zou 2 jaar zijn (afgezien van eventueel voor- afgaande bijscholing). Een aantal punten zijn nog niet door de werkgroep besproken: - Wie zet de kursus op en bereidt haar voor Längs welke weg wordt deze organisatie gefinancierd Als de kursus eenmaal is opgestart (de inschrijving en kollegegeld- betaling heeft plaatsgevonden) is de financiering van de docenten geen probleem meer. De docenten wor den dan via de normale onderwijs- kanalen gesalarieerd. - Dit punt geldt ook met betrekking tot het voorbereiden van het les- materiaal (diktaten). Deze zijn namelijk nog lang niet voor alle deelvakken volledig voorhanden. Mogelijk kan ontbrekend materiaal aangeschaft worden via de Rijks- universiteit Utrecht of Technische Universiteit Delft. Een ander punt waarin nog niet is voorzien betreft de praktische opdrachten voor het vak Grafische Automatisering. Vele kursisten zullen geen facili- teiten hebben op dit terrein bij het bedrijf waar zij werken, of zullen daar geen computertijd ter beschik- king kunnen krijgen. Op dit gebied zal men de praktika aan de HTS moeten volgen (dus vaker naar Utrecht). De Organisator van de kursus zal onder andere de volgende zaken moeten opzetten of regelen: - Opstellen leerplan - lesprogram- ma - Voorbereiden lesmateriaal - Werving en selektie van docenten: ook voor de onderdelen buiten de hoofdvakken kartografie, waar- onder: vastgoedinformatie, wis- kunde-natuurkunde, fotogramme- trie en bedrijfskunde - Organisatie inschrijving - Opzetten jaarrooster voor ge- bruik lokalen, Computer en der gelijke. De NVK-werkgroep Onderwijs en Onderzoek zoekt nu naar een Orga nisator en naar een oplossing van de technische Problemen. Als deze zaken geregeld kunnen worden staat niets het uitschrijven van zo'n kur sus in de weg, maar men moet in elk geval niet rekenen op een even tueel opstarten ervan v66r Septem ber 1988. Via het KT wordt u van ontwikke- lingen op de hoogte gehouden. R. T. de Wijs STANDAARD UITWISSELINGS- FORMAAT (SUF-2) Door de Commissie Topografische Basisbestanden van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie wordt momenteel gewerkt aan een nieuw standaard uitwisselingsfor- maat voor digitale bestanden. Dit standaard uitwisselingsformaat (SUF-2) komt in de plaats voor het standaardformaat dat in 1980 is ontworpen en gepubliceerd in Geodesia, jaargang 22, nr. 10. Knelpunten die zieh bij het gebruik van dit standaardformaat voordeden, omdat sommige records niet pre- cies genoeg waren beschreven, zijn in het nieuwe ontwerp ondervangen. Dit geldt met name voor de klassi- fikatie, de teksten, de Symbolen en de eigenschappen van punten. Het ligt in de bedoeling, alvorens over te gaan tot publikatie van SUF-2 door middel van een Ravi- rapport, het ontwerp aan gebrui- kers ervan ter beoordeling voor te leggen. Het concept-rapport kan hiertoe worden opgevraagd bijir. H. J. G. L. Aalders, p.a. Hoofd- directie van het Kadaster, Postbus 9046, 7300 GH Apeldoorn, tel. 055-775123. KT 1986 XII. 4 7

Kartografisch Tijdschrift | 1986 | | pagina 9