Kartografendag 1986 Op 18 november werd in het Rijkskan- torengebouw Westraven te Utrecht de jaarlijkse Kartografendag georgani- seerd. Door een aantal oorzaken bleef het aantal belangstellenden beperkt tot veertig. Hen werd een aantal boeiende lezingen voorgeschoteld rondom de thema's 'Schaal van het Landschap' en 'Landschapsecologi- sche kartering van Nederland'. Themadag Automatisering (II) Een week na de enigszins teleurstel- lende belangstelling voor de Kartogra fendag werd, op dezelfde lokatie, de tweede Themadag Automatisering gehouden. Evenals bij de eerste themadag was ook nu het aantal belangstellenden weer aanzienlijk groter dan de zaalca- paciteit toestond. Het ochtendpro- gramma was gewijd aan de opbouw van Vastgoed Informatie Systemen c.q. Geografische Informatie Syste men. Tijdens het middagprogramma werd door diverse gebruikers nader ingegaan op de gebruiksmogelijkhe- den van enkele softwarepakketten waarmee de in een GIS opgeslagen informatie kan worden bewerkt dan- wel grafisch weergegeven. Bestuursaktiviteiten Het bestuur kwam in 1986 zeven maal bijeen. Naast de organisatie van de gebruikelijke verenigingsaktiviteiten werd vooral aandacht besteed aan: de organisatie van een International Con- gress on the History of Cartography in 1989, de mogelijkheden om te komen tot een reguliere avondopleiding HTS- Kartografie, de organisatie van een exkursie naar Engeland in het voorjaar van 1987 en de oprichting van een Werkgroep Automatisering naast de reeds bestaande Kontaktgroep Auto matisering. Tevens werden op voorzit- tersniveau de eerste verkennende besprekingen gevoerd over de moge lijkheden van een intensievere samen- werking met aanverwante verenigin- gen zoals het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde en de Neder- landse Vereniging voor Fotogramme trie. Mutaties ledenbestand De mutaties welke zieh in 1986 hebben voorgedaan in het ledenbestand van de NVK zijn weergegeven in onder- staand overzicht. 31-12-1985 Individuele leden 497 Institutionele leden 100 Abonnementen 119 Gekonkludeerd kan worden dat de inmiddels gebruikelijke lichte stijging van het individuele ledental zieh ook in 1986 heeft voortgezet. Voor het eerst in haar bestaan overschreed de vereni ging het individuele ledental van 500. Het aantal institutionele leden bleef opnieuw vrijwel konstant, terwijl het aantal abonnementen een lichte daling vertoont. J. Russchen Het Kartografisch Tijdschrift in 1986 Om de lezers van het KT opnieuw een goed gevulde jaargang van het KT te kunnen bieden, vergaderde de redak- tie in 1986 zes maal en kwam ze een- maal bijeen (voor het derde achtereen- volgende jaar) voor een vergadering met de redaktieraad. De resultaten van deze inspanningen zijn neergelegd in 244 pagina's Karto grafisch Tijdschrift, verspreid over vier nummers.De eerste twee hiervan zijn themanummers, de laatste twee zijn meer algemeen van inhoud. In het eerste themanummer (nr. 1) ligt de nadruk op generalisatie (in het alge meen, met behulp van de Computer, en gei'llustreerd aan de hand van een praktische toepassing). Verder bevat het eerste nummer de eerste bijlage van de HTS te Utrecht: een kaart gemaakt in het kader van de opleiding kartografie. Het tweede nummer, tevens het tweede themanummer, kijkt met de lezers vooruit onder het motto: Kaar- ten voor morgen. Het nummer is gewijd aan moderne toepassingen op het gebied van automatisering en kar tografie (beeldplaten, CARIN, elektro nische zeekaart en dergelijke). De twee laatste nummers van de jaar gang zijn gevarieerder van inhoud en bevatten artikelen over onder andere symboolontwerp, kaarten voor visueel Opgezegd 31-12-1986 Saldo 29 506 +9 2 102 +2 8 115 -4 gehandicapten, gebruik van de topo- grafische kaart bij cultuurhistorisch onderzoek, milieukaartering, toponie- men, kommunikatietheorie, een kar- tografenschool in Panama en satelliet- kartografie. De rubrieken zijn als vanouds goed gevuld, ook de rubriek Netwerk lijkt meer in de belangstelling te komen. Toch zijn nieuwe bijdragen nog steeds erg welkom bij de regionale correspon- denten (voor namen en adressen zie KT 1986.XII.4, p. 16). De rubriek Zo kan het maar zo kan het ook! is nog steeds alleen door de redaktie gevuld. In het eerste nummer van 1987 is daarom door de redaktie een beroep op de lezers-kartografen gedaan om een daarin afgedrukt siecht kaartvoor- beeld te vervangen door een betere versie. Wellicht is de beloning voor de beste inzender een goede Stimulans. Bij het samenstellen van de inhoud van het KT probeert de redaktie zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de NVK-leden. Om over deze wensen nog wat meer te weten te komen werd in 1986 aan de deelnemers van de Studiedagen in Rolduc en aan de Themadag Automatisering in Utrecht verzocht een vragenformul- kier over het KT in te vullen. Dit heeft de redaktie veel nuttige informatie en mogelijke auteurs van artikelen opge- leverd. De jaargang 1986 is de laatste jaargang die op de u allen bekende wijze is uitge- bracht. Vanaf 1987 vindt u in uw brie- venbus een KT in een opgefrist omslag en met gezet (in plaats van getypt) bin nenwerk. Tijdens het verslagjaar veranderde de redaktie van samenstelling. De heer Sijmons, die vanaf het allereerste num mer aan de totstandkoming van het tijdschrift heeft meegewerkt, zag zieh genoodzaakt door drukke werkzaam- heden eiders, afscheid te nemen van de redaktie. Zijn plaats werd opgevuld door Marjanne Kok, die nu verant- woordelijk is voor de historische karto grafie in het KT. Daarnaast is de redaktie uitgebreid met een deskun dige op het terrein van de geautomati- seerde kartografie, Freek Boersma. Het KT zou niet verzorgd bij u thuis komen zonder medewerking van velen: de regionale correspondenten Nieuw 38 4 4 10 KT 1987. XIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 12