H. J. Baakman, F. Depuydt, M. van Dongen, C. van Elzakker, C. J. Snabi- lie, C. H. de Voogd en R. T. de Wijs, de vaste rubriekmedewerkers prof. I. B. F. Kormoss en M. J. Kraak, het ECI (gratis drukken van de omslagen), de auteurs, degenen die (gratis of tegen kleine vergoeding) de bijlagen beschik- baar stelden, de adverteerders en natuurlijk de drukker Roeland Foto- Offset. De redaktie dankt daarom iedereen die op enigerlei wijze heeft bijgedragen aan de produktie van het KT in 1986 voor zijn of haar bijdra- ge(n). Ook voor 1987 hopen wij op uw steun te mögen rekenen. de redaktie De Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in 1986 In het jaar 1986 heeft de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartogra fie vier aktiviteiten ontplooid. Achtereenvolgens noemen we: Het organiseren van de eerste regio nale studiedag van de werkgroep te Nijmegen op zaterdag 26 april rond het thema 'De oude kartografie van de provincie Gelderland'. Een verslag hiervan werd gepubliceerd in KT 1986.XII.3., alsmede in Caert-Tre- soor, 5e jaargang, 1986, nr. 3. •Het organiseren van een landelijke studiedag in het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam op zater dag 22 november. Een verslag hiervan werd gepubliceerd in KT 1987.XIII. 1 en in Caert-Tresoor, 5e jaargang, 1986, nr. 4. In September 1986 gaf de werkgroep een bundel met vijf uitgewerkte artike- len uit naar aanleiding van de lande lijke studiedag die op 26 Oktober 1985 in het Gemeenlandshuis van het Hoog- heemraadschap van Rijnland te Leiden werd gehouden. De titel hiervan luidt: Polder-, Waterschaps- en Rivierkarto- grafie. De vijf sprekers hebben om tot deze publikatie te komen hun belangeloze medewerking aangeboden. De eind- redaktie werd gevoerd bij de Vakgroep Kartografie van het Geografisch Insti- tuut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De bundel werd gratis gedrukt door de reprografische dienst van het Hoogheemraadschap van Delf- land te Delft. In het jaar 1986 werd de organisatie gestart van het Internationale Histo risch Kartografisch Congres dat in de zomer van 1989 in Amsterdam gehou den zal worden. Een en ander resul- teerde in de oprichting van twee voor- bereidingskommissies. Een kommissie voor de inhoudelijke c.q. wetenschap- pelijke inhoud Staat onder leiding van drs D. de Vries (voorzitter), prof. dr G. Schilder (vice-voorzitter) en drs P. C. J. van der Krogt (sekretaris). De overige leden zijn personen die ofwel lid zijn van de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie, ofwel zijn ingeschakeld met het oog op specifieke deskundigheid in het bijzon- der met betrekking tot het organiseren van tentoonstellingen ten tijde van het kongres. De tweede kommissie is belast met de organisatorische aspek- ten rond het kongres. Deze wordt tot op dit moment voorgezeten door prof. ir Van Zuijlen. Het sekretariaat berust voorlopig bij de heer A. Kers. Beide heren hebben echter helaas te kennen gegeven, in verband met hun gezond- heidstoestand, op körte termijn terug te willen treden uit deze funkties. Naar opvolgers wordt nog gezocht. De tweede kommissie bestaat uit verschil- lende personen die ook zitting hebben in de eerste. De taken van beide kom- missies zijn echter zeer duidelijk te onderscheiden. Tijdens de afgelopen kommissievergaderingen werd de inhoud van het kongres, dat een week zal gaan duren, min of meer ingevuld. Als belangrijkste punten die verwezen- lijkt zijn wil ik noemen: - Er werd een stichting in het leven geroepen om de organisatie een juri dische basis te geven. - De Universiteit van Amsterdam heeft zieh bereid getoond het kon gres te huisvesten en bovendien de nodige faciliteiten te verlenen. - Er zijn verschallende afspraken met leden van de werkgroep gemaakt ten aanzien van organisatorische taken op de körte en midellange ter mijn. In 1986 is een mutatie in de samenstel- ling van de werkgroep opgetreden. Drs C. J. Zandvliet heeft de werkgroep verlaten. Tot de werkgroep is toegetreden drs M. M. Th. L. Hameleers, werkzaam bij de Vakgroep Kartografie van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Marc Hameleers De Werkgroep Kaartbeheer in 1986 In het verslagjaar 1986 van de Werk groep Kaartbeheer vond de volgende bestuurswisseling plaats: mw C. Oldenburger-Ebbers trad af als bestuurslid en haar plaats werd ingeno- men door mw W. MGroothuis, werk zaam bij de Bibliotheek van de Rijksu niversiteit Groningen. De bestuursaktiviteiten richtten zieh vooral op het organiseren van twee stu- diedagen en op het treffen van voorbe- reidingen voor de publikatie van een boek over een aantal kaartverzamelin- gen in Nederland en Belgie. De voorjaarsstudiedag met circa 30 deelnemers werd gehouden in jum 1986 in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag met als voornaamste thema de funktieomschrijving van de kaartbe- heerder in archiefbibliotheek en kar tografisch bedrijfDit thema werd afgewisseld met een film en een voor- dracht over het Kadaster, waarin een beeld werd gegeven van de ontwikke- ling en huidige aktiviteiten van deze instelling. De najaarsstudiedag vond, met circa 45 deelnemers, in november 1986 bij het ITC in Enschede plaats. In een inleiding werd een overzicht gege ven van de enorme vlucht die de lucht- fotografie en de remote sensing geno- men hebben, een en ander in kombina- tie met de toepasbaarheid van deze informatiedragers voor uiteenlopende doeleinden als historisch onderzoek, landevaluatie en het verkennen van militaire Objekten. Daarna kwamen beheer en ontsluiting van luchtfoto's en ruimtebeelden aan de orde in voor- drachten van medewerkers van de Stichting voor Bodemkartering, het ITC en de Topografische Dienst. Naast de traditionele katalogus kwam ook ontsluiting met behulp van de Compu ter aan bod. KT 1987. XIII.2 11

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 13