De Begeleidingscommissie PBNA in 1986 In 1986 vergaderde de begeleidings commissie voor de PBNA-kursus vier keer. De samenstelling van de commis- sie werd niet gewijzigd. Maar de funk- tie van de commissie onderging in 1986 wel een verandering. Door een reorga- nisatie van de examencommissies bij PBNA is de begeleidingscommissie nu ook examenadviescommissie gewor den, wat inhoudt dat zij de examenop- gaven beoordeelt en de resultaten ana- lyseert. Daarvan wordt verslag uitge- bracht aan de centrale examencommis- sie. Het sekretariaat van de nieuwe funktie berust bij PBNA. Het jarenlange moeizame werk aan de leerstofherziening werd in 1986 beloond met de invoering van vijf ver- nieuwde leervakken. Deze omvatten de nieuwe lessen voor: Kartografische gereedschappen en materialen, Kaartreproduktie, Automatisering in de kartografie, Landmeten, en Kaart- gebruik. Kursisten kunnen echter nog enige tijd examen afleggen op basis van de vroegere lessen De commissie streeft nu naar de her- ziening van de leervakken Kartografie, Geografie en Praktijk. Om de vernieuwing van de kursus te accentueren is de naam van het diploma gewijzigd in Technisch Karto- graaf. Er is echter geen niveauverschil met het diploma Kartografisch Teke- naar. Zowel in het voorjaar als in het najaar werden er weer examens afgenomen; in het voorjaar alleen voor de theorie- vakken. Het aantal geslaagde kandida- ten in het voorjaar was voor het eerste examenblok 9 en voor het derde blok 7. In het najaar was dat voor het eerste blok 4, voor het tweede blok 10, voor het derde blok 9 en voor het vierde blok 14. Het aantal geslaagden voor alle deelexamens bedroeg in 1986 5. De namen der geslaagden in 1986 zijn: H. W. Cuperus, D. J. Kruis, S. Schöl te, R. J. H. Schuring enR. H. Wienke. Eerder geslaagden waarvan de namen nog niet werden gepubliceerd: 1984: J. B. Bruns, H. Eggens, G. Hof, A. H. Koops, F. H. Langeveld, G. M. W. Reuvers, T. G. Siekman, H. R. Zwols. 1985: A. Übels. Het aantal gediplomeerde kartogra fisch tekenaars bedraagt nu 134. Het aantal kursisten blijft vrij kon stant. A. H. Verroen brief ook volop verslagen van ICA- kommissies en -werkgroepen en prak tische informatie over de 13e konferen- tie van de Internationale Kartografi sche Vereniging, die van 12 tot 21 Okto ber 1987 zal worden gehouden in Morelia, Mexico. Exemplaren van de ICA-nieuwsbrie- ven zijn verkrijgbaar bij de sekretaris van de NVK, drs J. Russchen (Postbus 58, 9700 MB Groningen). C. P. J. M. van Elzakker ICA-nieuwsbrieven 7 en 8 Met regelmatige tussenpozen verscho nen de ICA-nieuwsbrieven nog altijd. De nieuwsbrieven 5 en 6 zijn echter helaas niet door de redaktie ontvan- gen. Hier volgt een körte opgave van de inhoud van de nieuwsbrieven 7 en 8. In nr. 7 wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de carriere van de beroemde Russische kartograaf prof. K. A. Salisjtsjev, in verband met diens 80e verjaardag. Voorts in dit nummer onder meer een aankondiging voor de 12e internatio nale konferentie over de geschiedenis van de kartografie, die van 7-11 Sep tember in Parijs zal worden gehouden en verslagen van diverse kartografi sche bijeenkomsten. De verslagen van Euro Carto IV (Frankfurt, 1985), het tweede internationale Symposium over Digitale Topografische Kartografie (Plovdiv, Bulgarije, 1985) en de inter nationale konferentie over bevolkings- kartering (Calcutta, India, 1985) heb- ben niet in het KT gestaan. In nr. 8 Staat een 'In Memoriam' voor prof. E. Imhof. Melding wordt gemaakt van het feit dat de ICA-publi- katies voortaan besteld kunnen wor den bij de Wetenschappelijke Uitgeve- rij van Elsevier (t.a.v. drs H. Frank, Postbus 330, 1000 AH Amsterdam). Ook in dit nummer weer een aantal körte verslagen: het internationaal kartografisch Symposium (Praag, 1986); Seminar on Advanced Carto- graphic Education and Training (Wu- han, Volksrepubliek China, 1986); Euro Carto V (Parijs, 1986); het 18e F.I .G. -kongres (TorontoCanada 1986); de internationale konferentie over schoolatlassen (Calgary, Canada, 1986) en de Nordic Summer School in Cartography 1986 (Honefoss, Noorwe- gen). In beide nummers van de ICA-nieuws- ICA-konferentie Morelia Oktober 1987 Na een längere stilte omtrent de voor- bereidingen van de 13e ICA-konferen- tie in Morelia, Mexico, 12-21 Oktober 1987, valt thans het volgende te mel den. Zoals reeds bekend zijn de werk- zaamheden aanzienlijk vertraagd door de aardbeving in September 1985 waar- door het gebouw van de Topografische Dienst gedeeltelijk werd verwoest (waarbij 5 mensen omkwamen) en de direktie haar toevlucht moest zoeken in tijdelijke behuizingin een hangar op het terrein van de luchthaven Benito Juarez buiten de stad. Gedurende maanden was de kommunikatie met de Mexicaanse Organisatoren aanzien lijk gestoord. Thans heeft het organisatiekomite haar intrek genomen in enige vertrek- ken van het gedeeltelijk herstelde hoofdgebouw, alwaar redelijke werk- omstandigheden zijn geschapen. Intus- sen heeft de Mexicaanse regering zieh bereid verklaard mogelijke tekorten voortvloeiende uit de konferentie te zullen dekken, zodat de volgende fase van de voorbereiding een aanvang kan nemen. De tweede kongrescirculaire zal eind februari-begin maart aan 1800 adressen worden verzonden te weten aan elk nationaal komite ter verdere verspreiding, tien aan ieder lid van het Executive Committee en aan elke voorzitter van ICA-komissies of werk groepen en een exemplaar aan iedere potentiele deelnemer die heeft gerea- geerd op de eerste circulaireDe uitno- digingen tot deelname aan de Interna tional Map Exhibition is intussen aan de nationale komite's in de lidstaten verzonden terwijl de uitnodigingen aan kommerciele firma's tot deelneming aan de Technical Exhibition vöör 15 maart, in zee zullen gaan. Er lijkt der- halve geen enkele reden meer voor individuele belangstellenden om niet KT 1987. XIII.2 13

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 15