Demand System en The Library of Congress Optical Disk Pilot Program (beide USA). Verder hield Sarah Tyacke (Verenigd Koninkrijk) een lezing over Digital maps and maps libraries, waarin zij een overzicht pro beerde te geven van de Problemen waarmee de bibliotheken gekonfron- teerd worden door de opkomst van de remote sensing en digitale kartografie. De Geography Map Library Section heeft in 1986 de tweede editie van de World Directory of Map Collections uitgegeven en besteedt nu en in de toe- komst veel aandacht aan de Workshop en het Handboek voor Praktisch Kaartbeheer, een handboek betref fende bibliotheekuitrusting en ruimte- gebruik, en een herziening van de ISBD(CM). Er werd een nieuwe werk- groep 'Micro and Digital Cartographic Information' gevormd. Ook de geza- menlijke ICA/IFLA-werkgroep 'Docu- mentation in Cartography' heeft een aantal programma's lopen, die tevens zijn doorgesproken tijdens de recente LIBER-konferentie in Wenen. Voor verdere inlichtingen wende men zieh tot de voorzitter van de Werkgroep kaartbeheer (J. Smits, p/a Koninklijke Bibliotheek, Prins Willem Alexanderhof 5, Den Haag, tel. 070- 140911). Jan Smits Vier grote Steden definieren standaard lijnsegmenten Het Grote Steden Overleg Vastgoed (GSOV) heeft in februari 1986, in het kader van de samenwerking tussen de vier grote Steden (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht), een werkgroep standaardisatie lijnsegmen- tensysteem (WSL) opgericht. De gemeentelijke vertegenwoordigers in de WSL zijn materiedeskundigen op het gebied van de vastgoedinformatie en technici van de gemeentelijke rekencentra. De WSL heeft haar werkzaamheden in januari 1987 afgerond en de resultaten vervat in twee rapporten, te weten: Standaardisatie en samenwerking lijn segmenten ADRAU (Automatisering Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht); Handleiding voor de gestandaardi- seerde konstruktie van een lijnsegmen- tennetwerk. In een lijnsegmentensysteem liggen de straatassen en de adressen binnen de gehele gemeente opgeslagen. Koppe- ling met adresgeorienteerde of hierin te relateren administratieve bestanden is dan mogelijk. Zodoende kunnen: •grafische en administratieve gege- vens aan elkaar gekoppeld worden; •op plaatsgebonden gegevens bewer- kingen en berekeningen worden uitge- voerd; •thematische kaarten geprodueeerd worden. Het lijnsegmentensysteem is dan ook bedoeld als een efficient instrument voor de ruimtelijk georienteerde infor- matievoorziening ten behoeve van planning, onderzoek, management en beleid. Het rapport Standaardisatie en Samen werking Lijnsegmenten beschrijft van een lijnsegmentensysteem voor gemeentelijk gebruik de doelstellingen en uitgangspunten, het gebruik, de standaardinhoud en de standaardme- thode van opbouw en de relatie met andere Systemen, zowel binnen als bui- ten de gemeente. De Handleiding voor de Gestandaardi- seerde Konstruktie van een Lijnseg- mentennetwerk beschrijft gedetailleerd hoe volgens de standaard een lijnseg- mentennetwerk wordt opgebouwd. De gedefinieerde standaard is in de vier grote Steden ingevoerd en door het Pianologisch Studiecentrum van TNO geaeeepteerd. Ook heeft een aan tal leveranciers van Software en/of bestanden zieh inmiddels bij de stan daard aangesloten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten bestudeert thans in hoe- verre de standaard ook in andere gemeenten van pas komt. Een en ander moet uiteindelijk leiden tot een algemene binnen de overheid geldende standaard. Beide genoemde rapporten zijn op schriftelijke aanvraag verkrijgbaar bij de dienst Gemeentewerken Rotter dam, Afdeling Landmeten en Karto grafie, Bureau Kaartverkoop, Postbus 6633, 3002 AP Rotterdam, tel. 010- 4894311, prijs 15,-per rapport (excl. BTW). J. F. Smeets Alternatieve methoden voor digitalise- ren van grafische originelen Het Institut für Kartographie (IfK), Universität Hannover (BRD), organi- seert met onregelmatige tussenpozen een Kontaktstudium of seminar, om de deelnemers op de hoogte te brengen van nieuwe ontwikkelingen die de körnende jaren van invloed kunnen zijn op hun vakgebiedDit gebeurt met zowel lezingen als demonstraties. Van 17-19 maart 1987 werd het vierde Kon taktstudium gehouden. Het IfK is, door zijn plaats binnen de Universiteit van Hannover, sterk geodetisch geo- rienteerd. Daarom ligt de nadruk op het grootschalige werk, zoals basis- en kadasterkaarten. Toch is ook aandacht besteed aan satellietbeelden en zelfs aan een bodemkaart in kleur. In zijn eerste lezing gaf prof. Lichtner (IfK) de basisprineipes en de voor- en nadelen van het werken met raster- en met vektortechnieken. Daarbij werden ook de verschillende methoden voor digitaliseren, zowel handmatig als automatisch scannen), aan de orde gesteld. Vervolgens ging Jäger (IfK) in op vek- tor-rasterkonversies, in het bijzonder op zijn nieuwe methode voor struktu- rering van rasterbestanden. Het voor- deel van dit laatste is een betere identi- ficatie-mogelijkheid van de afzonder- lijke elementen, maar het nadeel is een nog groter geheugenbeslag dan een normaal rasterbestand (ook na data- compressie) al heeft. Het omzetten van raster- naar vektor bestanden wordt steeds meer toege- past. Dit is vooral nodig na het scannen om de gegevens te kunnen strukture- ren, maar ook voor een efficientere opslag. Op dit gebied zijn duidelijke vooruitgangen geboekt, zoals bleek uit een drietal lezingen en enige demon straties. liiert (IfK) beschreef de voor- en nadelen van de twee belangrijkste konversiemethoden: de skelet- of hart- lijnmethode en de kontour- of omtrek- methode. Hij lichtte dit toe met het konversieprogramma RAVEL. Hiervan werd ook gebruik gemaakt in een ander IfK-programma, waarmee van een zwart-wit bodemkaart na scannen automatisch de pelfilms voor kleur- scheiding op een vektorplotter gesne- den kunnen worden. De bodemcode- ring wordt (nog) niet automatisch her- kend, zodat de overeenkomstige kleur- code handmatig moet worden toege- voegd. Een mijns inziens achterhaalde produktiemethode, omdat rasterplot- ters een sneller en beter resultaat kun nen leveren. Zowel Siemens, als SysScan en Inter graph lieten weten operationele kon- KT 1987. XIII.2 15

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 17