versie-programma's op hun Systemen te hebben, waarbij dat van SysScan ook in Staat is om, binnen voorafgege- ven marges, gaten in lijnen automa tisch te dichten. Maar rastervektor-konversie is pas echt zinvol als dit gekombineerd wordt met automatische patroonherkenning, waardoor uit een spaghettibestand een gestruktureerd bestand wordt gevormd. Automatische patroonherkenning in rasterbestanden wordt al vrij algemeen toegepast, zowel voor vlakken (bij- voorbeeld bij satellietbeelden) als voor Symbolen. Daarom werd door prof. Lichtner alleen de toepassing in gevek- toriseerde bestanden nader uitge- werkt. Deze is vooral gericht op het herkennen van lijnen, schrift en Sym bolen. Hierbij wordt meestal uitgegaan van gescande zwart-wit lijnenkaarten. Gekleurde originelen zijn beter geschikt, maar meestal niet voorhan- den. Er zijn verschillende manieren om een automatische patroonherkenning uit te voeren, maar altijd moet er eerst een trainingsset worden opgesteld. Met andere woorden: de Computer moet eerst worden verteld op welke kenmerken hij letten moet en welke marges hij daarbij moet aanhouden. Gezien de daarvoor benodigde voor- bereidingstijd is toepassing alleen zin vol bij een uniforme Serie kaarten en niet bij een enkel eksemplaar of een sterk heterogene verzameling. Maar met geschikt materiaal zijn nu al bespa- ringen in tijd mogelijk van 30 tot 50% vergeleken met handmatig digitalise- ren. In de lezingen en demonstraties van zowel Klauer (SysScan) als Paeslack (Intergraph) werden programma's gepresenteerd die rasterbestanden automatisch vektoriseren en door patroonherkenning struktureren en eventueel ook geometrisch korrigeren. Hierbij bleek SysScan het verst met zijn ontwikkelingen te zijn: zij kunnen ook handgeschreven cijfers (bijvoor- beeld van lodingsbladen) herkennen. Lijnen die door een getal lopen vormen geen probleem, maar de getallen mögen niet aan elkaar zijn geschreven, hoewel ook aan een oplossing daarvan wordt gewerkt. Een blad met 5000 getallen wordt in 30 minuten gescand, waarna het vektoriseren 75 minuten computertijd kost. Het eigenlijke her kennen duurt dan ongeveer3 minuten, maar vooraf was wel een trainingsset ingevoerd met per cijfer enige tiental- len voorbeelden. Dit geeft een score van 99,2% goed. Een interessante toepassing gaf Rie mer (IKF, Bonn) met de opbouw van een landinformatiesysteem (ofwel: digitaal topografisch bestand) voor de deelstaat Nordrhein-Westfalen uit een inhomogene verzameling oude basis- en kadasterkaarten. Afhankelijk van de kwaliteit worden deze handmatig gedigitaliseerd, of gescand en half- of volautomatisch omgezet. Daarbij wor den tevens de nodige geometrische korrekties uitgevoerd, waarna de diverse raam- en eilandkaarten ook naadloos aan elkaar gepast kunnen worden. Vers uit de Hannover Messe van de week daarvoor kwam Theissing (Sie mens) met lezing en demonstratie van het prototype van hun hybride sys- teem. Daarop kan gelijktijdig met ras- ter- en vektorbestanden gewerkt wor den. Het systeem heeft programma- modules voor de normale vektorbe- werkingen en voor raster-vektor- en vektor-raster-omzettingen. Ook is voorzien in Software voor digitale beeldverwerking (van satellietbeel den), inklusief geometrische korrektie met behulp van paspunten. Vektorge- gevens kunnen on-line bijgedigitali- seerd worden. Hiermee is een toe- komstverwachting, zoals uitgesproken op de NVK Themadag Automatisering van april 1986, al snel realiteit gewor den. Overigens beschikt ook Intergraph over hybride mogelijkheden. Een viertal lezingen waren gewijd aan automatische navigatiesystemen voor auto's. Prof. Lichtner gaf weer een algemene inleiding en ging dieper in op de mogelijkheden van optische geheugendragers zoals compact disc en beeldplaat hierbij. Daarna beschreef Meyer (IfK) hoe een bestand wordt opgebouwd voor EVA, het experimentele navigatiesysteem van Bosch/Blaupunkt, dat sterk ver- want is aan het CARIN-systeem van Philips. Tenslotte vertelde Mettenmeier iets over gegevensinwinning en -verwer- king buiten met behulp van het elek tronisch veldboek EF 80, dat hij ook zelf op de markt brengt. De belangrijkste indrukken van dit seminar kunnen als volgt worden samengevat. Bij het automatiseren van thematische kaarten met veel vlakken en kleur heeft het werken met rastertechniek zijn nut al bewezen. Door het volwassen worden van pro gramma's voor raster-vektor-konver- sie en automatische patroonherken ning komen de voordelen van raster techniek nu ook beschikbaar voor andere kaarttypen. Zo kunnen analoge zwart-wit lijnenkaarten (zoals groot- schalige basiskaarten en kadasterkaar ten) na scannen nu veel sneller worden omgezet in digitale vektorbestanden dan met handmatig digitaliseren het geval is. De ontwikkeling van hybride Syste men, waarop gelijktijdig met rasterbe standen (bijvoorbeeld satellietbeel den) en vektorbestanden (zoals meet- gegevens) kan worden gewerkt, is ook veelbelovend. Het is zeer waarschijn- lijk dat dit de standaard gaat worden voor de kartografische Systemen in de nabije toekomst. Over voor- en nadelen van raster- of vektortechniek bij de uitvoer (plotters en dergelijke) werd vrijwel niet gerept. Automatische navigatiesystemen zijn nog in het ontwikkelingsstadium, maar zullen binnen enkele jaren rijp zijn voor massaproduktie. De vraag is dan alleen nog of de konsument er ook aan wil. M. A. Damoiseaux Japanse schoolatlassen en projekties Hoewel projekties 'uit' zijn, in die zin dat hun konstruktie door de komst van Computer en plotter zo sterk vereen- voudigd is, dat er in het kartografie- onderwijs minder aandacht aan wordt besteed, wordt er nog onvoldoende van deze nieuwe konstruktiemogelijk- heden gebruik gemaakt. Wanneer we weer eens gewezen worden op de gebruiksproblemen van de traditionele afbeeldingsmethoden in onze schoolat lassen is het zinvol zo'n vingerwijzing wat extra aandacht te geven. De aange- ver is ditmaal prof. Kei Kanazawa, hoogleraar kartografie aan het Kochi Technical College in Japan. In een aan- tal recente publikaties (iCA-kongres Warschau 1982 en in het tijdschrift Chi- zu, 1985) heeft hij de mogelijkheden voor het ontwerpen van projekties voor schoolatlassen nog eens onder- zocht, en de uitkomst ook toegepast in schoolatlassen, zoals de Shakaika Shirt Koto Chizu (Atlas ter begeleiding van 16 KT 1987. XIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 18