-7 >'<11' t 0 10000 20000km IE#t[3;£ Jfilä iesäö0;£ (JKSCf'i» het vak Maatschappijleer in de hogere klassen van de middelbare school, onder redaktie van Shinzo Kiuchi e.a. uitgave Tokyo Shoseki Kabushikikais- ha, Tokyo 1982). Het schoolboekenformaat is in Japan gestandaardiseerd op B5en de school- atlassen Valien hier 00k onder. Het kleine formaat is even wennen voor wie dagelijks met de Grote Bos omgaaten sedert de j aren veertig tref fen we in de ons vertrouwde atlassen 00k nauwelijks nog inzetkaartjes aan. In de hier besproken atlas komen ze veelvuldig voor, wat het overzieht soms wat bemoeilijkt. Het gaat ons hier echter om de projekties. Voor alle kaarten op een schaal 1 5 miljoen of kleiner werd hier voor equivalente pro jekties gekozenDe ligging van de pro- jektiecentra (bij azimutale projekties) of standaardparallellen (bij kegelpro- jekties) of van centrale meridianen (bij cylinderprojekties) werd in de verklä rende tekst aangegeven. Voor kaarten van het nationale grondgebied werden conforme projekties gekozen om de juiste vorm van de gebieden te tonen (en omdat op deze grootschalige kaar ten de oppervlaktevervorming toch te verwaarlozen is). Japan werd zo afge- beeld volgens een conforme oblique kegelprojektie waarbij het projektie- vlak de aarde snijdt volgens de (eilan- den)boog die het land vormt. Andere belangrijke aspekten van de atlas zijn de zeer sterk doorgevoerde standaardisatie van kaartschalen en projekties om de vergelijking van gebieden mogelijk te maken en even- eens de thematische standaardisatie, in de zin van een vaste serie themati sche kaarten die elke overzichtskaart vergezelt, zoals we dat 00k van de nieuwe Grote Bos kennen. Zo vinden we de traditionele hoogtezonekaarten op de schalen kleiner dan I 10 mil joen, op grotere kaartschalen bestaat de ondergrond uit grondgebruiksinfor- matie. Ook de stadskaarten zijn een goed voorbeeld van een zinvolle stan daardisatie. Alle plattegronden van Steden in de atlas hebben een schaal van 1 250.000, ennatuurlijk ook een- zelfde legenda. Om weer met de projekties te beslui- ten: de mate van vervorming van alle in de atlas toegepaste projekties wordt op een apart atlasblad aangegeven. Bijgaande figuur toont er een gedeelte van, waarbij de (kleinste) cirkels de werkelijke verhoudingen aangeven, en de afwijkingen in de cirkelvorm en -grootte de vervorming verder van het projektiecentrum van de hier getoonde azimutale projektie verbeeiden F. J. Ormeling De mate van vervorming bij toepassing van de azimutale projektie Agenda 17-31 augustus 1987 - 5e Konferentie van de Verenigde Naties over de standaardisatie van geografische namen. Plaats: Montreal, Canada. 18-22 augustus 1987- IFLA Konferentie. Plaats: Brighton, Engeland. 7-13 September 1987 - 12e Internationale Konferentie over de geschiedenis van de Kartografie. Plaats: Parijs, Frank- rijk. Medio September 1987- Studiedag Werkgroep Reprografie Thema: Automatisering in de kartografische reproduktie. 12-21 Oktober 1987 - 13e Konferentie van de Internationale kartografische Vereniging (ICA). Plaats: Morelia, Mexico. 11 november 79<97-Najaarsstudiedag Werkgroep Kaartbe- heer. Thema: De archiefwet en kaartbeheer in de archieven Plaats: Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam. 1 december 1987- Themadag Werkgroep Automatisering. Thema: Kartografische kennissystemen/Optische opslag- technieken in de kartografie. Plaats: Delft. medio februari 1988 - Studiedag Werkgroep Reprografie. Thema: Ultratec. Plaats: Odijk. KT 1987. XIII.2 17

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 19