gie van Nederland worden belicht. Naast kaartrekonstrukties zullen regionale overzichten, geschiedenis van flora, fauna en klimaat, alsmede praktische toepassingen worden behandeld. Voor het Inqua Symposium 'Tills and endmoraines in The Netherlands and N.W. Germany' werden twee kaarten gemaakt Glaciale afzettingen en morfo- logie uit het Saalien in Nederland en Noordelijke kristallijne zwerfstenen uit het Saalien in Nederland. Deze kaarten behoren bij een verslag van dit Sympo sium en komen over enkele maanden in de handel. Ook verscheen de brochure Bodem in Beeld, een samenwerkingsprojekt tus- sen de Stichting voor Bodemkartering, de Dienst Grondwaterverkenning en de Rijks Geologische Dienst. Deze brochure geeft in een 16-tal kaartjes voorbeelden van de presentatie van aardkundige gegevens voor zeer uit- eenlopende vormen van grondgebruik in een gebied in de Betuwe. Er is een Nederlandse en een Engelse uitgave. De kartografie werd verzorgd door Sti- boka en de RGD. Chr. J. Snabilie Dienst Openbare Werken Amsterdam Amsterdam blijft zijn diensten reorga- niseren en inkrimpen. Enige jaren geleden werd de Dienst Publieke Werken opgesplitst in de Dienst Open bare Werken, de Dienst Ruimtelijke Ordening en het Gemeentelijk Grond- bedrijfwaardoor de interne kommu- nikatie een stuk moeilijker werd. Vanaf 1982 worden in Amsterdam stadsdeelbesturen ingesteld, met een eigen ambtelijk apparaat. Veel taken van de grote gemeentelijke diensten moeten daardoor worden afgestoten naar de stadsdelen. En aan het einde van dit proces zullen de overgebleven centrale diensten worden gereorgani- seerd. De twee stadsdelen Noord en Osdorp funktioneren al sinds 1983 en in mei zijn er weer vier bijgekomen, namelijk: Buitenveldert, de Pijp, Watergraafs- meer en Zuidoost. Men verwacht dat dit proces in 1991 is voltooid en dan zal de Dienst Openbare Werken worden opgeheven! De overblijvende taken zullen worden ondergebracht in het stadhuis. Het is duidelijk dat er door al deze maatregelen veel onrust is ontstaan onder de afdelingen en de ambtenaren Niemand weet meer wat hem (of haar) te wachten Staat. Van de onderafdeling Landmeten en Kartografie zal de kleinschalige karto grafie waarschijnlijk wel intakt blijven en naar het centrale bestuur overgaan, maar over landmeten met grootscha- lige kartografie heerst nog onzeker- heid. Het krijgen van goede topografische gegevens van Amsterdam zal wel eens erg moeilijk kunnen worden. En was Amsterdam ooit niet befaamd om zijn kartografie? Chr. J. Snabilie Intergraph-vestiging in Nijmegen In Oktober 1986 heeft de wereldmarkt- leider op het gebied van Cad/Cam Sys temen, Intergraph, een nieuwe pro- duktievestiging in Nijmegen in gebruik genomen. Het is de eerste maal in haar 17-jarig bestaan dat Intergraph een fabricage-lijn opzet buiten haar Corpo rate Headquarters in Huntsville, Ala bama (USA). De aanhoudend Sterke groei van de Europese markt voor het bedrijf (meer dan 100 miljoen dollar jaaromzet) maakt het rendabel om lokaal tot pro- duktie van de meest verkochte hard- ware over te gaan. Voor vestiging in Nederland werd onder andere gekozen omdat ons land centraal ligt in Europa, een goede wegverbinding heeft met de andere landen, goede douanefacilitei- ten heeft, en vanwege het Nederlandse in vesteringsklimaat Dat de keuze uiteindelijk op Nijmegen is gevallen, komt vooral omdat Nijme gen een uitstekend vestigingsklimaat heeft dat high-tech bedrijven aantrekt. In het nieuwe complex aan de Tarwe- weg werken thans ongeveer 60 perso- nen, een aantal dat in de körnende jaren zal uitgroeien tot 250 300. In de ruim 16.000 m2 produktie-ruimte zal begonnen worden met de assemblage van centrale processoren van het type Intergraph 200, 250 en waarschijnlijk ook de onlangs aangekondigde dual- processor 252. Ook is er een test-afde- ling waar alle Systemen ter kwaliteits- controle worden opgesteld voordat deze in Europa worden afgeleverd. De bouw van deze Nijmeegse high- tech produktie-vestiging werd vorig jaar Oktober aangekondigd, en is in een record tempo tot stand gekomen. Uitstekende samenwerking tussen nationale en regionale overheid, opdrachtgever en uitvoerend bouwbe- drijf leidden deze gezamenlijke inspan- ning naar het succes van deze opening. 40 Jaar Landmeetkundig Werk in de IJsselmeerpolders Dit jaar bestaat de Afdeling Land meetkundig Werk van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) 40 jaar. Sinds het begin van het werk van de RIJP is er behoefte geweest aan landmeetkundige en kartografische ondersteuning ten behoeve van het Zuiderzeeprojekt. Was de behoefte in het begin nog gering, met de groei van het takenpakket van de RIJP groeide ook de Afdeling Landmeetkundig Werk. Veertig jaar landmeten voor het Zuiderzeeprojekt is veertig jaar ont- wikkeling. Zeker in de laatste tien jaar is dit vooral een technische ontwikke- ling geweest, die onder meer tot een verbreding van de informatievoorzie- ning heeft geleid. In het bijzonder voor de eigen medewerkers betekende deze nieuwe aanpak het opdoen van nieuwe kennis. De opleidingseisen voor nieuw personeel werden dan ook bijgesteld. Steeds opnieuw is gezocht naar nieuwe De nieuwe Intergraph high-tech produktievestiging in Nijmegen KT 1987. XIII.2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 21