aanpakken in dit altijd nieuwe werkge- bied. Door samen met het Rijk, de Provincie Flevoland, de Waterschap- pen en de Gemeenten het landmeet- kundig en kartografisch werk in de toe- komst verder uit te bouwen kan de gehele regio Flevoland de vruchten plukken van veertig jaar landmeten voor het Zuiderzeeprojekt. Ter gelegenheid van dit jubileum werd op vrijdag 12 juni een bijeenkomst voor genodigden en belangstellenden in het hoofdkantoor (het Smedinghuis te Lelystad) van de R1JP gehouden. Na het officiele gedeelte volgde de ope- ning van de expositie 40 jaar landmeten voor het Zuiderzeeprojekt, met aan- dacht voor het landmeten en de karto- grafie voor het nieuwe land. De expositie was daarna tot 19 juni in het Smedinghuis te Lelystad te bezich tigen. Van 25 September 1987 tot en met 15 januari 1988 is de tentoonstel- ling in het Informatiecentrum Nieuw Land te Lelystad te bezoeken. Voor genodigden lagen informatie- mappen klaar met als inhoud een bro- chure over de geschiedenis en ontwik- keling van het landmeten en de karto- grafie voor het Zuiderzeeprojekt, en verder een katalogus met een overzicht van de (kaart)produkten met bij lagen van de Afdeling Landmeetkundig Werk. J. Schilder Aktiedag Topografische Dienst Emmen In het kader van de krimpoperatie bij de rijksoverheid werd de pas gespreide Topografische Dienst niet ontzien! Voor overleg, inzake deze ingrijpende plannen, brachten vertegenwoordigers van de Landmachtstaf op 20 j anuari j1 een bezoek aan Emmen. Dit gaf het personeel aanleiding om haar bezorgd- heid over het dreigend verlies van 38 banen kenbaar te maken. Om dit te visualiseren werden de bezoekers gekonfronteerd met 38 medewerkers die in het ijskoude water van de open- gehakte vijver sprangen (zie foto). Tevens werd een plankje aangeboden, met daarop een forse wassen neus, die het spreidingsbeleid karakteriseerde. Dat de aktie geslaagd was, bleek uit de ruime belangstelling van de regionale en landelijke pers en de vele reakties uit het hele land. Nu is het afwachten of de dienst voor ingrijpende wijzigingen gespaard zal blijven. G. G. Evers Presentatie Grote Topografische Atlas van Nederland In het Perscentrum Nieuwspoort in Den Haag werd 11 maart (door Wol- ters-Noordhoff als uitgeverij en de Topografische Dienst als auteur) de Grote Topografische Atlas van Neder land aan de pers gepresenteerd: een komplete in vier handzame banden gebonden serie Topografische kaarten op de schaal 1 50.000. Na een wel- komstwoord van WN-direkteur Schreuder hield drs P. W. Geudeke, direkteur van de Topografische Dienst, een inleiding over de ontwik- keling en produktie van deze topogra fische kaartserie. Hij benadrukte daar- bij hoe deze serie naast een nog steeds groeiend militair gebruik, in zijn civiele editie een onmisbaar produkt is dat, behalve als bestandsopname van onze eigen omgeving, ook als ondergrond voor alle mogelijke thematische inven- tarisaties wordt gebruikt: de Water- staatskaart, de Geologische kaart, de Bodemkaart enzovoort. Bovendien blijkt er sprake te zijn van een zekere demokratisering van deze kaarten. In 1850 was de prijs 2,80) per blad nog te prohibitief om een algemeen gebruik mogelijk te maken. Tegen- woordig is de prijsstelling wat vriende- lijker en dat geldt natuurlijk helemaal voor de presentatie in atlasvorm, waarin de kaartserie voor een zesde van de prijs van de losse kaarten wordt aangeboden. Als symbool van deze demokratisering werd het eerste exem- plaar van de Grote Topografische Atlas van Nederland gepresenteerd aan de heer D. Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer, de gekozen vertegen woordigers van het Nederlandse volk. Op bijgaande foto biedt dr A. J. van Holten, hoofd van Wolters-Noordhoff Atlas Producties, de atlas aan. Van Holten belichtte verder de verkoop- successen van Wolters, en de doelgroe- pen waarop de marketing van deze topografische atlas was gericht. De kartografische presentatie van Wolters kwam wat minder uit de verfHet is een heel gepuzzel geweest hoe de kaartserie over een aantal boekbanden te verdelen, en tenslotte is voor een indeling gekozen in vier delen waarbij elk deel tenminste drie provincies geheel zou afbeelden. De opsplitsing van elk kaartblad in atlaspagina's van 20 x 26 cm bracht een vierendeling met zieh mee, die wat betreft het eventueel KT 1987. XIII.2 4 0 J A A R t A M 0 M U V O S M E t ZUIDERZEEPROJEKT 20

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 22