De heer Dolman (l.) ontvangt de Atlas uit handen van de heer Van Holten. doorsnijden van namen is opgelost door een overlap in noord-zuidrichting in te voeren. Verder was een arbeidsin- tensieve bewerking nodig van het rand- schrift van de kaartdelen: het aanvul- len van de coördinaat-aanduidingen, de keuze van aan te geven uitvalsrich- tingen en het berekenen van bijbeho- rende afstanden. Wolters heeft ook de schutbladen ont- wikkeld, evenals de lay-out van de kar- tografische illustraties in het voor- woord van Geudeke. Het registeris een bewerking van de door de Topo- grafische Dienst ontwikkelde namen- databank voor de 1 50.000-kaart. Dankzij de samenwerking tussen Wol- ters-Noordhoff en de Topografische Dienst bestaat met deze atlas een werkelijk unieke mogelijkheid de hele topografische kaart in een handzaam formaat thuis toegankelijk te hebben, want het zullen verder alleen kaartver- zamelingen zijn die de hele bijgehou- den kollektie van 110 kaartbladen ter inzage hebben. Daarmee hebben deze beide instanties de Nederlandse karto- grafen en geografen, maar verder ook alle anderen die in hun omgevinggei'n- teresseerd zijn, een geweidige dienst bewezen. erelid van de NVK prof. dr ir C. Koe- man had hiervoor een deel van zijn postzegelverzameling, voorzien van kartografisch kommentaar, ter beschikking gesteld. Als gevolg van de internationale kontakten van het ITC is de belangstelling voor het verzame- len van postzegels erg groot. De ten- toonstelling werd dan ook bijzonder gewaardeerd. C. P. J. M. van Elzakker Gemeente Enschede Met ingang van 1 januari 1987 heet de Dienst Openbare Werken van de Gemeente Enschede 'Bouwdienst'. De Afdeling Landmeten en Kartogra- fie wordt voortaan 'Afdeling Vast- goedinformatie' genoemd. De Afde ling blijft overigens gevestigd in gebouw 'De Noordmolen' aan de Molenstraat 50. Het postadres is Post bus 173, 7500 AD Enschede en de Afdeling is telefonisch bereikbaar onder nummer 053-815241. C. P. JM. van Elzakker F. J. Ormeling Kaartenverzameling Geodesie Delft ontsloten In 1986 is besloten het katalogussys- teem van de kaartenverzameling van de Faculteit der Geodesie, TU Delft te automatiseren. Het doel van deze automatisering is het op een hoger plan Kaarten op postzegels In maart j.l is er op het ITC in Enschede een tentoonstelling gehou- den over kaarten op postzegels. Het brengen van de informatievoorziening en tevens de funkties van de katalogus waar mogelijk doelmatiger en doeltref- fender uit te voeren. Voor de automa tisering wordt gebruik gemaakt van het information retrieval System GIRAF (General Information Retrie- vAl Facililities). GIRAF is in 1984 ont- wikkeld door de TH Delft om de toene- mende vraag naar het on-line bewer- ken van allerlei bestanden op te van- gen. De beschrijving van de kaarten is gebaseerd op de ISBD-CM-regels. Alleen de van belang geachte kaartele- menten worden opgenomen. Individuele kaarten kunnen worden gezocht op titel, verantwoordelijk- heidsvermelding en hun code. Daar- naast is selektie mogelijk op bladnum- mer, jaar van uitgave, opbergplaats, kaartonderwerp, regio en schaal. Voor de regio is een eigen klassifikatiesys- teem opgezet dat is afgeleid van het klassifikatiesysteem van J. N. H. M. van Snellenberg (KT 1985.XI.4). Voor de gebruikers en de beheerder ligt een handleiding gereed. H. J. Baakman Kaarten op eieren Kort voor Pasen werd op het ITC een bijzondere tentoonstelling gehouden: kaartjes op eieren (zie foto)De eieren waren door de staf en Studenten van de Vakgroep Kartografie in de bus beschilderd tijdens een exkursie. Een leuk idee voor volgend jaar? C. P. J. M. van Elzakker ftlTi, P\ KT 1987. XIII.2 21

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 23