Ir L. van Zuijlen verlaat het ITC F. J. Ormeling sr Op 5 maart jl. nam ir Luuk van Zuijlen afscheid van het ITC te Enschede, alwaar hij als buitengewoon hoogleraar in de kartografie een zeer gewaardeerde medewerker was. Over dit laatste lieten de verschillende sprekers, onder wie de rector van het ITC prof. dr K. J. Beek, die bij deze gelegenheid het woord voerden geen twijfel bestaan. Van Zuijlen's hoofdtaak lag bij de Topografische Dienst, voorheen te Delft en sedert 1984 gevestigd te Emmen. Zijn part-time verbintenis met het ITC dateert van 1967 en vloeit voort uit een toenemende belangstel- ling bij de iTC-direktie voor de kartografie De regeling die de toenmalige rector van het ITC, prof. A. van der Weele met Van Zuijlen trof en volgens welke laatstge- noemde werd geacht voortaan twee dagen per week zijn krachten aan het ITC te wijden, kan als een belangrijke voorbereiding worden beschouwd van de oprichting van een Kartografische Afdeling. Deze vond in 1971 haar beslag en lanceerde in 1972 met een team van 20 man, waaronder part-time Van Zuijlen, haar eerste kursus voor kartografen uit ontwikkelingslanden. Voor Van Zuijlen betekende de verbintenis met het ITC vooralsnog weinig extra fysieke inspanning. De afstand tussen Westvest en Kanaalweg was te verwaarlozen. De overplaatsing van het ITC naar Enschede vergde de inzet van een hogere orde. Gedurende de periode 1971-1987 legde de part-time forens Van Zuijlen heen en weer reizende tussen Delft en Enschede een afstand van zeven maal de aardomtrek af, een cijfer dat een plaats verdient in het Guiness Book of Records. De moeilijkheden begonnen pas goed toen de Topografische Dienst in 1984 naar Emmen werd overgeplaatst. Van Zuijlen gaf echter geen krimp en bleef vanuit Delft het ITC en de Topografi- sche Dienst bedienen! Hoewel behorend tot een onder Defensie ressorterende Dienst en dientengevolge een afwijkende geestelijke uitmonstering dragend, kan worden vastgesteld dat Van Zuijlen zieh in het iTC-milieu goed heeft thuis gevoeld en steeds met genoegen de reis naar Enschede, waartoe zijn vrijwillige dubbelrol hem wekelijks verplichtte, heeft ondernomen. There are colder, less hospitable places than ITC! De jonge Kartografische Afdeling leerde hem kennen en waarderen als een zakelijk ingestelde no-nonsens figuur, wiens uiterlijke verschijning in blazer en grijze broek, goed gekapt, met veelal gebruind gelaat, in de vroege jaren zeventig nog vertrouwen inboezemde. Doorgaans vriendelijk, zelfs hartelijk, als het nodig was afstandelijk met een fatsoenlijke dosis autoriteit verraadde hij die pragmatische instelling waaraan in de opbouwfase van de afdeling behoefte was. Daarbij kwam dat betrokkene een grote praktijkervaring in de kaartvervaardiging meebracht-kaartkonstruktie, -redaktie, -revisie en -reproduktie - waarmee de afdeling haar voordeel wist te doen. Vastgesteld kan worden dat Van Zuijlen aan de opbouw van de thans bloeiende Kartografische Afdeling een belangrijke bijdrage heeft geleverd, instrumenteel en edukationeel, als raadgever bij de aanschaf van instrumenten en als docent op welk terrein hij zeer werd gewaardeerd. Daarnaast als spreker op vakbijeenkomsten, in binnen- en buitenland, alternatief als vertegenwoordiger van de Topografische Dienst en van het ITC en als publicist - al waren niet alle tijdschriftredakteuren enthousiast over zijn stijl; blijkbaar zijn ook aan Van Zuijlen grenzen gesteld. Zijn voordrachten en tijdschriftbijdragen werden des te meer op prijs gesteld daar hij voor Nederland het voortouw nam op twee gebieden namelijk op dat der fotokaarten en vooral op dat der automatise- ring in de kartografie, op welk terrein hij door middel van de NVK-Kontaktgroep Automatisering de belang- stelling wist te stimuleren en te coördineren. Een belangrijk aandeel was voorts voor hem weggelegd in wat men de bloeitijd van de ICA-Kommissie voor Automatisering in de Kartografie zou kunnen noemen die, sedertdien overwoekerd door de Autocarto's van de American Congress of Surveying and Mapping, in het decennium 1975-1985 de opmars van de Computer in de kartografie met internationale seminars in de ontwikke lingslanden begeleidde. Onder meer heeft Van Zuijlen zieh als docent en mede-organisator ingezet voor vier suksesvolle seminars in respektievelijk Kenya (1978), Indonesia (1980), China (1981) en India (1983) waarbij KT 1987. XIII.2 22

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 24