Figuur 3. Spoorwegen in de provincie Groningen aangelegd. Wie van Winschoten naar Delfzijl wil reizen per trein, zal een omweg via Groningen moeten maken. Vroeger bestond weliswaar de verbinding Zuidbroek- Delfzijl, maar een goudmijn is het nooit geweest, zodat hij reeds in de jaren dertig werd opgeheven. Wie in het verleden duikt komt trouwens ook nog de railverbindin- gen Zoutkamp-Winsum en Groningen-Delfzijl via Slochteren tegen, beide gericht op de grote stad. In het buitenland wisten met name de hoofdsteden soms het gehele landelijke spoorwegnet op zieh te richten. Goede voorbeelden zijn Londen en Parijs. Goederen en reizigers in Engeland en Frankrijk leggen nu nog dagelijks vele kilometers extra af omdat het spoornet op de hoofdstad is gericht en dwarsverbindingen nauwelijks bestaan of uiterst traag zijn. Vanaf 1990 zullen bijvoor- beeld de reizigers van Nantes naar Lyon over Parijs reizen omdat de snelle LGV-spoorlijnen alleen radiaal, richting Parijs rendabel zijn (LGV Ligne Grande Vitesse). Voor wie in Harwich aankomt en naar het noordoosten van Engeland moet (York, Leeds, Peterborough) maakt het in tijd nauwelijks iets uit of hij de omweg over het een stuk zuidelijker gelegen Londen maakt en vervolgens naar het noorden rijdt, of dat hij de bochtige en trage dwarsverbinding via Ipswich naar Peterborough neemt. Zo zijn er talrijke voorbeelden te geven van grote Steden die de loop van spoorlijnen in hun ommeland, vaak meer dan wenselijk wäre voor de niet-stadsbewoners, hebben beinvloed. U kunt er met behulp van de atlas zeker een aantal ontdekken: Buenos Aires (figuur 4), Moskou, Chicago, Johannesburg, München, Boedapest, Oslo, Dublin, Madrid, Bangkok, Melbourne enzovoort. Overigens kan men de relatie tussen grote bevolkingcon- centraties en de vorm van een spoorwegnet ook in groter verband bekijken. Vaak is er een verband tussen de bevolkingsdichtheid in een regio en de dichtheid van het spoorwegnet. Het mooiste voorbeeld in Europa is ongetwijfeld Zwitserland, waar het spoorwegnet is gekoncentreerd in het Mittelland terwijl de Alpen vrijwel leeg zijn (figuur 5). Ook binnen Nederland zijn verschillen waar te nemen tussen dichtbevolkte gebieden als de Randstad en Zuid-Limburg en dunbe- 26 Figuur 4. Spoorwegen in Centraal-Argentinie volkte als Zeeland en de drie noordelijke provincies. Buiten Europa zijn in de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Egypte en India fraaie voorbeelden van dit verband tussen spoor- en bevolkingsdichtheid te vinden: in de VS zijn de mensen en spoorlijnen ten westen van de lOOe lengtegraad dungezaaid; in de Sovjet-Unie wonen de mensen in Siberie voor een groot deel in een gebied van 50 km breed aan weerszijden van de Transsiberische spoorlijn en haar zijlijnen (zie bijvoorbeeld de Bos- atlas); in Egypte beperkt zieh het spoorwegnet praktisch tot de Nijlvallei, in India is het spoorwegnet het dichtst in de Gangesvallei. Toch gaat het verband niet altijd op. Dunbevolkte gebieden als Zweden, Argentinie of Australie hebben veel dichtere spoorwegnetten dan China, grote delen van Afrika of het Midden-Oosten. Het niveau van economische ontwikkeling, alsmede de tijd waarin gebieden werden gei'ntegreerd in de wereldeconomie, blijken ook een rol te speien. Frappant is bijvoorbeeld het verschil in dichtheid van het spoorwegnet tussen India en China. De Engelsen legden in hun belangrijkste Figuur 5. Spoorwegen in Zwitserland KT 1987. XIII.2 WEST Roodeschool DUITSLAND Winsum Zoutkamp Sauwerd Leeuwarden GRONINGEN Slochteren Nieuweschans Drachten Onnen' Zuidbroek Winschoten Spoorlijn Spoorlijn,alleen goederen Niet meer bestaande spoorlijn 20 km Stadskanaal 'Assen iCordoba .Rosario Mendoza BUENOS A AIRES Spoorlijn Staatsgrens Bahia Bianca Basel .St.Gallen Züricn) Neuchatel' Geneve Spoorlijn Staatsgrens 50km

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 28