Figuur 1. Fragment van de Bodemkaart Noordoostpolder uit 1946. Allengs gaan ook kadastrale werkzaamheden tot het takenpakket hören, eerst alleen in de buitendienst, maar later gaat de binnendienst ook de metingen verwerken, wat extra eisen aan de opleiding met zieh meebracht. Vanaf 1964 worden kadastrale kaarten in eigen beheer vervaardigd. De geleidelijke uitbreiding van de taken duurde in de Noordoostpolder tot 1962, het moment waarop de overdracht van de taken aan de nieuwe gemeenten, Staatsbosbeheer en het Rentambt plaatsvond. In 1966 begint de bouw van Lelystad, en dat betekende dat de ALW stedebouwkundige matenplannen moest gaan doorrekenen, uitzetwerkzaamheden uitvoeren ten behoeve van gebouwen, wegen, kabels en leidingen en de inrichting van groengebieden. 1972 wordt om twee redenen een belangrijk jaar: de verhuizing vindt plaats naar Lelystad, waar de dienst nu overzichtelijk onderdak komt in het Smedinghuis (zie figuur 2), met de nodige nieuwe apparatuur zoals een Figuur 2. Het Smedinghuis te Lelystad. Klimsch camera en een automatische ontwikkelmachine, en bovendien wordt dan de Afdeling Voorlichting van de rijp ingesteld. Onder invloed van dat laatste wordt de aparte sektie Kartografie van de ALW opgericht, voor de produktie van kleinschalig kaartmateriaal en de (karto)grafische begeleiding van exposities en lezingen. De ALW is dan in een stroomversnelling terechtgeko- men: de werkzaamheden ten behoeve van Almere (start 1971) brengen met zieh mee dat men moet automatise- ren, wil men aan de grote vraag naar goed kaartwerk blijven voldoen. Vanaf 1974 wordt er gewerkt met zelfregistrerende meetapparatuur, en dat leidt al gauw tot ingrepen bij de volgende bottleneck, de kartering. Er worden flatbedplotters aangeschaft, en in 1977 wordt er een aparte sektie Automatisering opgericht, ten behoeve van de geautomatiseerde kaartvervaardiging en ter ondersteuning van alle overige automatiseringsaktivi- teiten van de alw. In 1982 introdueeert men een gradis 2000 interaktief grafisch systeem voor digitaal kaartbe- heer (zie figuur 3), dat een visuele kontrole op de KT 1987. XIII.2 42

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 60