meetgegevens toelaat, voor konstruktie van de kaarten geschikt is en alle gewenste in- en uitvoerfaciliteiten heeft. Het wordt ermee mogelijk 'kaarten op maat' te vervaardigen. Overgang op het Gradis-systeem vereiste wel aanpassing van de kadastrale en leidingenplans, van de matenplannen, en van de landmeetkundige, topografische en kartografische methoden, en dat vereiste op zijn beurt een voortdurende bereidheid tot aanpassing en extra opleidingen. In Flevoland is het verzelfstandigingsproces in 1971 ingezet; met de gemeenten Dronten en Lelystad in 1980, waarna Zeewolde en Almere volgden in 1984. Toch betekende dit niet het zieh terugtrekken van de ALW zoals in de Noordoostpolder, integendeel. In 1985 is onder leiding van de ALW een geautomatiseerd kadastraal vastgoedinformatiesysteem voor geheel Flevoland opgezet, met koppeling van administratieve gegevens en grafische informatie. Vanaf 1986 wordt het maandelijks geaktualiseerd; de gemeenten in Flevoland beschikken over terminals waarop ze deze bestanden kunnen oproepen. Hierbij is koppeling mogelijk van Figuur 3. Interaktief grafisch Werkstation in bedrijf. eigendomsgegevens en gebruiksgegevens enerzijds en grafische gegevens anderzijds. De selektiemogelijkhe- den zijn sterk in ontwikkeling en interessant voor gemeenten, waterschappen en de provincie. Met deze moderne verwerkings- en bijhoudingsmethoden is de basis gelegd voor een volledig geautomatiseerd beheer in de toekomst. Een digitaal kaartenbestand is er nu van het gehele landelijke gebied van Flevoland. Van de stedelijke gebieden Lelystad, Almere, Zeewolde en Dronten is het in ontwikkeling. Bijzondere kartografische stijl De visualisering van onderdelen uit marketing, promotie en voorlichtingsplannen van de RIJP, zoals gedrukte media, audio-visuele middelen en ontwerp van semi-permanente en permanente exposities (zoals in de informatiecentra), worden kartografisch (en grafisch!) begeleid door de sektie Kartografie van de ALW. We hebben hierboven gezien dat onder andere de behoefte aan dit soort werk de stoot heeft gegeven tot zijn oprichting. Dat expositiewerk is spektakulair omdat men meer elektronische kaarten, ingebouwd in panelen, vervaardigt ten behoeve van vraag- en antwoordspel- letjes, maar vooral ook omdat het het gezicht heeft bepaald van de reguliere kaartuitgaven: vormgeving en kleurgebruik daarvan zijn afgeleid van de voorlichtings- kaarten. De kaart van de monumenten die bij dit nummer gevoegd is, geeft hiervan al een idee, maar het is goed ook nog eens te kijken naar de bijlagen bij KT 1982-1, 1985-1 en 1985-4, zoals de recreatie- en koolzaadfolders van Flevoland, en de kaart van Almere-Buitenruimte. Het eigen karakter van de RlJP-kaarten bestaat uit de specifieke kleurstellingen het gedetailleerde lijnenwerk. De kleuren geven een meer 'positieve' waardering voor het gebied dan de topografische kaart doet, doordat het gehele grondgebied met kleur bedekt is, inklusief het bouwland. Dat heeft wel extra eisen gesteld aan het klassifikatiewerk. Variaties in bruin geven het bouwland weer, en omdat het grootste deel van de polders door bouwland wordt ingenomen zijn de kaarten voorname- lijk in bruine pasteltinten uitgevoerd, omlijst door grijs gedrukte kontouren. Daaroverheen zijn de wegen in frisse, goed kontrasterende kleuren gedrukt. Lila en paars voor de industriegebieden en stadsdelen met een centrumfunktie verlevendigen het kaartbeeld verder. De kaarten worden bovendien gekenmerkt door de voorkeur voor vlaksymbolen boven puntsymbolen; de differentiatie die bijvoorbeeld de topografische kaart geeft door middel van een arcering of raster, geven de RlJP-kaarten door middel van kleursignaturen; losse Symbolen vindt men slechts in de vorm van als het wäre boven de kaart zwevende cellen. De reguliere kaarten van de sektie Kartografie betreffen de kaartserie 1 lO.OOOenl 100.000. De eerste is rechtstreeks afgeleid van de meetgegevens en wordt onder andere verkleind naar 1 25.000 (gemeentekaar- ten, zie figuur 4) en 1 50.000, en de kaart van het IJsselmeergebied 1 100.000, die als basis dient voor verkleining naar 1 200.000 en 1 500.000. Van de 1 10.000 heeft men ook net suksesvolle experimenten afgesloten om het lijnenbeeld te laten scannen (bij Reprocart) ten behoeve van een kleurenuitgave. Hiermee zal men in Staat zijn elke willekeurige uitsnede van het kaartwerk 1 10.000 dat een gebied van 4300 knr in het centrum van Nederland beslaat, met behulp van een Werkstation op afstand, op basis van een in Lelystad vervaardigd redaktiemodel, grafisch af te werken ten behoeve van uitgave in kleur. De serie is ontstaan uit de behoefte aan goede ondergronden, in verband met het feit dat de nationale kaartseries de nieuwe ontwikkelingen in de polder niet konden bijhouden. Met of zonder kleur, een kleinschalige basiskaart 1 10.000 bestaat van geen andere provincie! In KT 1985-1 wordt beschreven hoe deze kaart wordt gegeneraliseerd uit opgeschoonde grootschalige digitale basisbestanden zodanig dat hij verder verkleind kan worden tot de schaal 1 50.000. Veel nieuw beschikbare KT 1987. XIII.2 43

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 61