Kartografie op de micro: ATLAS Advanced Mapping Pac- kage R. O. Koop Met ingang van dit nummer krijgt een nieuwe rubriek een plaats in het Kartografisch Tijdschrift. Een rubriek met als titel: KARTOGRAFISCHE PROGRAMMA'S. De redaktie heeft gemeend een vast onderkomen te moeten bieden voor het groeiende aanbod van artikelen die te maken hebben met kartografische programmatuur. Het is daarbij niet zodat alle artikelen die een gedeelte computerverwerking bevatten in de toekomst in deze rubriek worden geplaatst. Het wordt in de kartografie immers meer regel dan uitzondering om bij produktie en in onderzoek de Computer als gereedschap in te zetten. In Kartografische Programma's voorziet de redaktie twee soorten artikelen. De eerste bevat artikelen die een specifiek stuk programmatuur inhoudelijk qua werking beschrijven. Te denken valtaan programma's, die een onderdeel vormen van grotere programma's, waarin een bepaalde grafische of kartografische funktie wordt verricht. Aan de orde komen daarbij het doel van het programma, de procedurele werking, de gebruikte methodiek en eventueel de specifieke codering van algoritmes of het programma zelf. De redaktie geeft er de voorkeur aan, dat toekomstige auteurs geen uitgebreide programmatuur in tekstvorm willen plaatsen. Geinteres- seerde lezers zullen via de redaktie of de auteur de feitelijke tekst van het programma in analoge of digitale vorm moeten kunnen betrekken. De tweede soort artikelen bevat een bespreking van een programma dat gebruikt kan worden in de kartografie. De auteur beschrijft de werking van het programma, de (on-)mogelijkheden, het gemak om mee te werken en dergelijke. Vanzelfsprekend komen in het artikel ook de mogelijkheden aan de orde om het programma in de kartografie toe te passen. De redaktie plaatst het artikel in deze rubriek, als het in eerste instantie is geschreven vanuit het programma. Een artikel dat een kartografisch probleem beschrijft, waarbij ook een programma is toegepast, wordt als gewoon artikel geplaatst. De redaktie hoopt, dat deze nieuwe rubriek een Stimulans zal zijn voor een aantal lezers om ook eens een bijdrage te leveren. In dit nummer wordt Kartografische Program ma's geopend met een artikel van de heer R. O. Koop. Toen de Amerikaanse Computerfirma IBM in 1981 de Personal Computer (PC) introduceerde, voorzag nie mand wat de invloed hiervan zou zijn op het computerge- bruik in de wereld. Tot de introduktie van de PC werd het meeste reken- en tekenwerk nog uitgevoerd op grote mini- en mainframe-computers. Nu, ruim vijf jaar later, zijn de toepassingen meer en meer verplaatst naar de PC op het bureau van de eindgebruiker. Door het sukses van IBM werden vele hardware fabrikan- ten geinspireerd tot de ontwikkeling van bureautafel- computers die, zoals dat heet, 'compatibel' zijn met het grote voorbeeld van IBM. Het voordeel voor de eindge bruiker van deze ontwikkeling was de lagere prijs van deze 'klonen' en de bruikbaarheid van voor de IBM PC ontwikkelde Software. En zo was de cirkel rond: een gro tere aftrek van PC's en daardoor een groter Software aan bod waardoor de PC nog meer aftrek begon te vinden. De ontwikkeling van de PC is nog steeds in volle gang en de verwerkingssnelheid en geheugenkapaciteit van deze machines stijgen in niet geringe mate. Sommige typen PC's hebben prestaties welke die van een mini van vijf jaar geleden evenaren. Deze toegenomen prestatie heeft de PC binnen het bereik gebracht van grafische toepas singen die veel geheugenruimte en verwerkingskapaci- teit vragen, zoals het automatisch vervaardigen van the matische kaarten. ATLAS Advanced Mapping Package Sedert de introduktie van de IBM PC is de markt over- stroomd met Software voor deze machine. Deze Software was in eerste instantie bedoeld voor de doelgroep van de PC, de zakelijke gebruiker. In een zakelijke omgeving is men de IBM PC gaan inzetten bij tekstverwerking, bestandsbeheer, modellering, planning enzovoort. Bij veel van deze toepassingen wordt gebruik gemaakt van numerieke informatie. De analyse van deze informatie kan men op vele manieren ter hand nemen. Zo beschik- ken de meeste reken- en bestandsbeheerprogramma's overeenvoudige statistische analysemogelijkheden. Een KT 1987. XIII.2 45

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 63