andere benadering van de gegevensanalyse is de visueel- grafische benadering. Veel Software gunt ons een blik op de onoverzichtelijke gegevensbrij door middel van de zogenaamde 'Business Graphics'. Onder Business Graphics verstaan we in dit verband de visualisering van numerieke informatie op het scherm van de PC door middel van diagrammen. In de meeste gevallen worden voor dit doel staaf-, cirkel- of sprei- dingsdiagrammen toegepast. Naarmate de PC meer gebruikers om zieh heen schaarde werd de vraag naar Software met nog meer mogelijkhe- den steeds groter. Vanuit de hoek van de gebruikers van ruimtelijke informatie ontstond de behoefte om ook de kartografische visualisering van de door hen gebruikte ruimtelijke informatiebestanden over te hevelen naar de inmiddels onder handbereik gekomen PC, maar gezien de relatief kleine markt voor dit soort Software kwam de produktie ervan slechts moeizaam op gang. Mondjes- maat kwam er Software op de markt, vaak van matige kwaliteit. Door de aanhoudende roep om kartografische Software voor de analyse en presentatie van ruimtelijke gegevens zijn verschillende firma's nu met dergelijke pakketten op de markt gekomen. Een van hen is de Amerikaanse firma Strategie Locations Planning Inc. (slp), die een Software pakket op de markt is gaan brengen onder de naam ATLAS Advanced Mapping Package, kortweg ATLAS AMP. Gezien de goede berichten over dit pakket werd besloten om de gebruiksmogelijkheden van het pakket aan een nadere Studie te onderwerpen. ATLAS Advanced Mapping Package kan worden beschouwd als een verzamelnaam waaronder een aantal onafhankelijk werkende programma's vallen. Deze pro- gramma's staan alle in het teken van het belangrijkste doel van het pakket: het om werken van (numerieke) ruimtelijk gebonden informatie tot een thematische kaart (choropleet- of 'stippen'kaart). In figuur 1 wordt een overzicht gegeven van de verschil lende modules en hun belangrijkste funkties. Mapping Package Figuur 1Overzicht van de mogelijkheden van het ATLAS Advan ced Mapping Package. 46 ATLAS ATLAS kan beschouwd worden als de kern van het pakket waaraan de overige programma's ondergeschikt zijn. ATLAS gebruikt informatie afkomstig uit de programma's DATAEDIT (data) en MAPEDIT (basiskaart). Het pro- gramma is volledig menugestuurd, waarbij de gebruiker de menu's die bij de verschillende routines hören door middel van de tien funktietoetsen van de PC kan aanroe- pen. Verder beschikt het programma over een interak- tieve hulpfaciliteit die op ieder gewenst moment kan worden geaktiveerd. De hulp die de gebruiker krijgt bestaat uit een beknopte toelichting op het beeldscherm van de verschillende funkties van het programma. We gaan er voorlopig van uit dat we reeds kant en klare data en een basiskaart op schijf hebben staan waarmee we met ATLAS een thematische kaart willen maken. We beginnen met aan het programma bekend te maken welke basiskaart we van de schijf in het geheugen van onze PC willen laden. Vervolgens wordt de basiskaart op het scherm gezet en kunnen we een bij deze kaart behorende dataset (ofwel verzameling gegevens) opvragen. Is deze geladen dan dienen we een passende klassenindeling te definieren via een voor dat doel bestemd klassifikatiemenu. Het kiezen van het aantal klassen en het al of niet automatisch bepa len van de klassengrenzen hangt af van het door de gebruiker gedefinieerde doel van de kaart. Automati sche klassifikatie van de gegevens kan men bewerkstelli gen door het programma de opdracht te geven de klas sengrenzen zö te kiezen dat alle klassen een ongeveer gelijk aantal 'cases'1 bevatten of door de breedte van de klassen konstant te houden. Men kan eveneens binnen deze interaktieve klassifika- tieroutine de dataset inspekteren met behulp van een histogram waarna een handmatige klassifikatie op basis van breukpunten kan worden uitgevoerd. In principe kan er een choropleetkaart worden gemaakt met 20 klas sen, maar de lezer zal begrijpen dat een dergelijke opzet een verre van verantwoord kaartbeeld oplevert. Bertin2 stelt het maximum aantal klassen binnen de expressierichting grijswaarde in vlaksignaturen, waarbij de beeldvorming behouden blijft, op vijf. Ook bij het maken van kaarten met ATLAS is het een goede zaak om deze norm aan te houden. De 'grijswaarden' genereert ATLAS door middel van arcering. Het programma beschikt over een routine waarbij we, wederom via een menu c.q. arceringenpalet, onze eigen 'grijsschaal' kunnen definieren. Eventueel kunnen we hierbij verschillende kleuren gebruiken, maar dit is alleen zinvol als we twee variabelen in een kaart willen afbeelden of wanneer we een chorochroma- tische kaart willen produceren3. Wanneer basiskaart, dataset, klassenindeling en grijs- waardenschaal zijn gedefinieerd kunnen we de kaart op het scherm laten tekenen. Het kaartbeeld Staat hierbij centraal. Indien met MAPEDIT extra topografie is toege- voegd aan de basiskaart wordt deze getekend. Er is maar een lijntype mogelijk, de doorgetrokken lijn. Wanneer KT 1987. XIII.2 MAPEDIT DATAEDIT ATLAS ATLAS Advanced Geogreflsch Inatltuut RU Utrecht. 19B7 - dlgltalleeren - choroplaet - data Invoar - icaartelernent- - *dot density* stlppenkaart - data manlpulatle manlpulatle (apreadahaat) - konversle naar gao- - ultvergrotan - data ultvoar via graflaccha coord. Printer - transfornatlas - klasslflearan - Import van data ult andere - aggregatla van - tltal en leganda Software Polygonen - axport van data - labellng naar andere Software

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 64