KIEZERSOPKOMST IN DE PROVINCIE UTRECHT we tevreden zijn met de kaart kunnen we de randinfor- matie gaan verzorgen via het zogenaamde plotmenuDe legenda en de randinformatie, zoals die uiteindelijk op papier zullen komen, dienen afzonderlijk op het scherm te worden geinspekteerd. Heiaas is het niet mogelijk de algehele lay-out van de kaart, zoals die uiteindelijk uit de plotter of printer komt, via het scherm te inspekteren. Wanneer men echter enige tijd met het programma gewerkt heeft, blijkt dit niet zo bezwaarlijk te zijn gezien de relatief beperkte lay-out mogelijkheden die het pro gramma biedt. Standaard kunnen de kaarten worden voorzien van een hoofdtiteleen ondertiteleen legenda- kop en een legenda (met de feitelijke waarden van de klassegrenzen of tekst). Verder bestaat de mogelijkheid om de namen van de administratieve gebieden of aan de gebieden gekoppelde data in het kaartbeeld op te nemenDe gebruiker kan op willekeurige plaatsen in het kaartbeeld en de kaartrand additionele informatie toevoegen, zoals auteur, datum, toelichting enzovoort. De tekst wordt in een standaard- lettertype getekend (zie figuur 2 en 3). Heiaas voorziet het programma niet in een mogelijkheid de kaarten te voorzien van een schaalgetal. Dit is een tekortkoming daar kennis van de kaartschaal over het algemeen het begin vormt van het kaartleesproces. Zon- der kennis van de kaartschaal dient de kaartlezer gebruik te maken van zijn referentiekader waarbinnen hij de rela- tieve kaartschaal gaat afleiden uit de hem bekende vor- men van de geografische eenheden. Dit gaat mis wan neer het een kaart betreft van een onbekend gebied; de kaartlezer wordt in het ongewisse gelaten over de omvang van het gebied en het daaraan gekoppelde ver- schijnsel. Dit probleem kan ondervangen worden door tijdens het zelf aanmaken van een basiskaart met MAPEDIT een schaalstokje mee te digitaliseren. Via een plotroutine die om alle noodzakelijke plot para- meters vraagt, zoals penkleuren, kaartformaat en de plaats van de legenda in het kaartbeeld, is de kaart op papier te zetten door een penplotter (figuur 2). Hiertoe werd door ons de HP-7475A plotter van Hewlett Packard gebruikt, een A3-formaat penplotter met 6 plotstiften. De mogelijkheid bestaat om vanuit de plotroutine een 'plotfile'4 aan te maken op schijf zodat we eiders in een keer verschillende kaarten kunnen uitplotten zonder het totale ontwerpproces opnieuw te hoeven doorlopen. Het gaat binnen het bereik van dit artikel te ver om uit- voerig op verdere details van het programma in te gaan. Daarom in het kort nog wat mogelijkheden die het pro gramma biedt: •uitvergroten van de kaart ('inzoomen') KT 1987. XIII.2 Provinciale Statenverkiezingen - 19 maart 1987 (per gemeente) u 59. 0 - 68. 7% - 68. 7 - 71. 6X 71. B - 73. 6% 73. 6 76. 8 - 76. BX 80. 5X Geografisch Instituut RU Utrecht. 1987 Figuur 2. 47

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 65