Aids in Europa De gevreesde ziekte Aids breidt zieh almaar verder uit. Telkens weer komt er nieuw cijfermateriaal beschikbaar wat dit feit nog eens onderstreept. In het dagblad Trouw, dat een artikelenserie aan dit onderwerp wijdde, stond in de aflevering van 24 februari j.l. een kaartje van Europa afgedrukt dat de meest recente cijfers in beeld bracht. Heel letterlijk, want alleen de getallen waren in de kaart gezet (zie figuur 1). De kaart leverde dan ook niet meer informatie op dan een tabel gegeven zou hebben. De enige juiste manier om aantallen in beeld te brengen is gebruik te maken van de visuele variabele 'grootte': de aantallen uitgedrukt in de lengte van staven of in de oppervlaktes van cirkels of Vierkanten. De lezer krijgt op die manier een direkt beeld van de verhouding van de totalen per land. De aldus in kaart gebrachte gegevens zijn natuurlijk interessant, maar door verschil in bevolkingsomvang van de verschillende Europese landen is het beeld nogal vertekend. Een groot land heeft (bij een gelijkmatige spreiding van de Aids-gevallen) een hoger aantal Aids-patienten dan een minder dicht bevolkt land. Deze 'vertekening' kunnen we voorkomen door het aantal Aids-patienten per miljoen inwoners uit te rekenen. De relatieve waarden die we zo verkrijgen kunnen we klasseren, en vervolgens kunnen we elke klasse een raster geven: van licht (läge waarden) naar donker (hoge waarden). Brengen we deze rasters in de kaart van Europa aan, dan ontstaat een goede vergelijking van de Aids-situatie in de Europese landen. Door in deze kaart ook nog de absolute aantallen te tekenen kunnen absolute en relatieve waarden vergeleken worden (zie figuur 2). Duidelijk is te zien dat het aantal landen met een hoog aantal Aids-gevallen, relatief lager uit de bus komt: West-Duitsland, Engeland en Itaiie. Het omgekeerde is ook het geval: Zwitserland, met absoluut niet zo'n hoog aantal Aids-gevallen, blijkt relatief wel zeer hoog te scoren! G. W. J. van Omme IV«': iuil lilltej Figuur 1. Flet oorspronkelijke kaartbeeld in Trouw van 24 februari 1987 Figuur 2. De verbeterde versie. KT 1987. XIII.2 53 H 3°.° Finland Norway Swden 26 Denmar* T24 Gwondheidsdeskund g«n in Ooit-Europa ben siech» melding ge- j maakt van een handvol aids-gevallen Nttherlands Gr»at Bntam United States Totaal aantal geregistreerde aids-gevallen D« meest recente cijfers van de Wereldgezondheidsorgjnisatie (WHO) over de geregistreerde aids-gevaUen kl West-Europa. foto u Bron: Trouw 24 februari 1987; Diercke Universal Atlas 1984 Aids in Europa In West-Europa geregistreerde Aids gevallen (eind 1986) (3 Finland Noorwegen /Groot .Brittannie 12/ Denemarkei Relatief: Aantal Aids-gevallen per miljoen inwoners: i3,5-4,1 6,5-7,2 0H 9.2-15,3 19,4-24,4 Absoluut: In Vierkanten De getallen geven de aantallen per land aan lerland Nederland "W Duitsland Frankrijk !witseriand Spanje Griekenland Gezondheidsdeskundigen in Oost-Europa hebben slechts melding gemaakt van een handvol Aids- gevallen. Het totaal aantal in de Verenigde Staten bedraagt 30.632

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 71