M M A4 75 A4 70 44 60 beeld: (p. 7) 'In de zeventiende en achttiende eeuw moest Rijnland zieh intensief bemoeien met het rivierbe- heer Een detailonderwerp - aldus de redaktie - binnen de rivierkartografie wordt behandeld door P. P. W. J. van den Brink, die onder de tite! Dit capitaale en kostbaar stuk werks bij de kaart van de Merwede door Melchior Bolstra 'enige notities' plaatst, die een goed en levendig beeld geven van onder meer de moeilijkheden rond het beheer van de Merwede in de acht tiende eeuw. Van den Brink maakt vooral gebruik van een verscholen bron, van groot belang voor de geschiedenis van de Nederlandse waterstaat, te weten de stukken van Cornelis Velsen in het archief van de Staten van Holland. Vervolgens zou de bijdrage van drs M. M. Th. L. Hameleers het overzicht van de polder- en waterschapskartografie moeten bieden. De titel daarvan nochtans spreekt van Representativiteit en functionaliteit van polder- en water- schapskaarten. Toegelicht met de kaart van Rijnland door Floris Balthasars (1615). In het eerste deel van het betoog wordt uiteengezet waarin polder- en waterschapskartografie zieh van elkaar onderscheiden. Er wordt niet bij verteld wie er, en waarom dan wel, met een dergelijke onderscheiding gediend zou zijn. Er valt met deze termen wel te werken, maar als men bedenkt welke moeilijk heden er rijzen wanneer men de hedendaagse juridische definitie van waterschap gebruikt voor de periode van het ancien regime, dan wacht men zieh er wel voor de begrippen polder en waterschap als weihaast dogmati sche onderscheidingskriteria te gebrui- ken. Hameleers heeft dit niet vol- doende beseft. Dientengevolge is het door hem geboden onderscheid niet bruikbaar. Als ik de omschrijving van polderkartografie op p. 43 goed begrepen heb, dan dienen we onder polderkaarten (niet tevens zijnde waterschapskaarten) te verstaan: die kaarten welke vervaardigd zijn door een polderbestuur, öf door de initia- tiefnemers tot de inpoldering, of door een rechtspersoon (of groep van rechtspersonen), die de hoogste bestuursverantwoordelijkheid draagt en niet per definitie een waterschaps- bestuur hoeft te zijn. Wie kan daar mee uit de voeten? Het vervolg van het betoog gaat over de representativiteit van polder- en waterschapskaarten. Dat de wandkaarten van waterschap- pen er nogal eens mede toe dienden de aanschouwer te overtuigen van de achtbaarheid der instelling en de deftigheid harer bestuurderen is bekend. Koeman (1983, p. 135) noemt dit de funktie van representatie. Een niet zo gelukkige woordkeuze, daar immers de meeste kaarten geacht mögen worden een representatie van het afgebeelde te geven. Hameleers stelt funktionaliteit en representativi teit tegenover elkaar en tracht met die begrippen tot een 'theoretisch kader' te komen ter plaatsing van de Neder landse polder- en waterschapskarto grafie (p. 33). Hij verliest daarbij uit het oog dat bij de keuze van het schaal- getal van een kaart niet alleen ijdelheid en afgunst een rol kunnen speien - zo zou het Grootwaterschap van Woer- den het niet hebben kunnen velen, kleiner afgebeeld te worden dan Rijnland (p. 46) - maar ook het doel waartoe een kaart wordt vervaardigd, bijvoorbeeld om als wandkaart - waarop iemand iets kan aanwijzen - in de bestuurskamer op te hangen. Zoals hij op de studiedag sprak: helder, beknopt en boeiend, schrijft C. R. Schoutte over De kaart van het 'Hooge Heemraadschap van de Crim- penre Waard', 1680-1818. Dankzij goed gekozen en verzorgde illustraties kunnen we zelf nagaan of het graveer- werk door Johannes Leupenius nu echt zo knullig is als Schoutte vindt. Wie meer wil weten over deze kaart kan te rade gaan bij zijn toelichting bij de facsimile-uitgave (Alphen aan den Rijn. 1980). Onder de titel De verzameling kaarten, tekeningen, atlassen en kaartboeken van het Hoogheemraadschap van Rijnland vertelt R. A. van Iterson iets over het rijke kaartenbezit van Rijn land (meer dan 30.000 tot 1959). Aan de toegankelijkheid van de kollektie wordt gestadig gewerkt. Betreffende de landmeter van Rijnland toont Van Iterson ons een keur uit 1539 (gelukkig met een afbeelding van de originele tekst) en een instruktie voor dezelfde uit 1776. De keur had overigens beter achterwege kunnen blijven, want de daarvan uitgaande suggestieals zou in Rijnland sinds 1539 niemand "eenich lant, dat van den anderen gescheyden, vereoft ofte vervreemt wort" hebben mögen meten dan de gezworen land meter (p. 71), is onjuist, zoals reeds te lezen valt op p. 11 van het nog steeds onmisbare standaardwerk van S. J. Fockema Andreae en B. van 't Hoff: Geschiedenis der kartografie van Nederland s-Gravenhage, 1947). drs. C. Streefkerk Women in the world, an international atlas door Joni Seager en Ann Olson. London: Pan Books, 1986. 128 pp. waarvan 79pp. kaarten en diagram- men. ISBN 0 330 29 193 9. Deze atlas, inmiddels ook in het Nederlands versehenen onder de titel FANTASY WORLD Circutation of Playboy, all editions, 1985-86, thousanös American West German r Japanese Brazilian Dutch French Mexican Australian Greek Argentiman italian A äk 5 5 Hong Kong A A 35 Spanish 56 KT 1987. XIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 74