Vrouwen in de wereld, een internatio nale atlas (ISBN 90 5071 0050), pro beert een beeld te schetsen van de ruimtelijke spreiding van zeer verschil- lende aspekten van het vrouw-zijn. De auteurs konstateren in hun inleiding dat vrouwen veel gemeenschappelijks hebben (zorg voor kinderen, huishou- ding, contraceptie), maar signaleren ook grote ruimtelijke verschillen die niet zonder meer samenhangen met de verdeling 'ontwikkelde' en 'onderont- wikkelde' landen. Het is echter niet het (enige) doel van deze atlas om statistische gegevens bij elkaar te brengen en uit te beeiden. De maaksters hebben ook een feministi sche doelstelling; ze willen aantonen dat ondanks alle vrouwenstrijd vrou wen overal slechter af zijn dan mannen en dat hun dagelijks leven onevenredig zwaar is. Met name in de teksten van de atlas wordt het accent erg gelegd op al het negatieve dat het leven van vrouwen in de hele wereld kenmerkt. Of het - op zieh terechte - streven om vrouwen behulpzaam te zijn in hun strijd en om beleidsmakers meer vertrouwelijk te stemmen wordt bereikt door deze toch wat klaaglijke toonzetting is voor mij de vraag. De atlas bevat 40 onderwerpen, samengevat in de hoofdgroepen Huwelijk, Moederschap, Werk, Bronnen, Welzijn, Macht en Verande- ring. Per onderwerp is meestal een wereldkaart opgenomen en 3 4 diagrammen, waarop verschillende kwalitatieve en kwantitatieve gegevens worden verbeeld. Zowel naast het beeldmateriaal als achterin de atlas wordt toelichting gegeven en aanvul- lende informatie uit de bronnen. Visueel is de atlas aanzienlijk vrolijker dan tekstueel en kartografisch kan het produkt bepaald niet eenzijdig genoemd worden. Integendeel, je krijgt de indruk dat iedere wijze van grafische weergave die bij ontwerpster Tilly Northedge bekend was, ook gebruikt moest worden en dat alle tinten en kleuren moesten vöörkomen. De atlas is hierdoor levendig en afwis- selend, maar naar mijn smaak wat te rommelig geworden. Als kaartlezer wen je niet aan de kaarten, omdat systematiek in het gebruik van kleuren en tinten lijkt te ontbreken. Bij de diagrammen is het streven naar een verrassende vorm soms ten koste van de leesbaarheid gegaan. Het experi- menteren met kleuren en vormen heeft echter öök hele mooie en duide- lijke illustraties opgeleverd, en zorgt voor de kartograaf voor voldoende ideeen. Een moeilijk boekje om een samenvat- tend oordeel over te geven: intrige- rend, deprimerend, ergerniswekkend, verrassend, aktiverend? Maar: alle mannen die het op mijn bureau zagen liggen pakten het op, bladerden erin en begonnen een gesprek of diskussie over vrouwen (diskriminatie/emanci- patie). Als de atlas overal datzelfde effekt heeft, is het hoe dan ook een goed produkt. W. Hoogendoorn Grote Topografische Atlas van Neder- land 1:50.000. 4 delen. Groningen: Wolters-NoordhoffAtlasprodukties, 1987. 30,7 x 22,5 cm. ISBN 9001 96178 9. Prijs f 59,- per deel, f 200,- voor de 4 delen. Twee grote kartografische instellingen in ons land: de Topografische Dienst en Wolters-Noordhoff Atlasproduk ties, hebben in onderlinge samenwer- king het hier besproken werk tot stand gebracht. De eigenlijke kartografische inhoud, dat wil zeggen het aandeel van de Topografische Dienst, is de bestaande topografische kaart 1:50.000, maar nu verdeeld in kwart- bladen met het formaat 26x40 cm, die twee tegenover elkaar liggende bladzij- den van de atlas vullen; de vormgeving van het boekwerk, de registers en het uitgeverswerk zijn het aandeel van Wolters-Noordhoff Atlasprodukties. De vier delen, respektievelijk West-, Noord-, Oost- en Zuid-Nederland, elk met ruim 100 kaartbladzijden (in feite varierend van 103 tot 127) hebben een ruime overlap; enkele streken (Tieler- waard, Land van Maas en Waal) komen zelfs in drie delen voor, zoals blijkt uit de fraaie bladwijzers op de schutbladen (enkele uitbouwen en inzetten van buiten een blad vallende stukken, zoals Westerschouwen en Rottumeroog, zijn hierop niet aange- geven). De kwartbladen hebben zelf aan boven- of onderzijde ook een overlap als ze van eenzelfde halfblad afkomstig zijn. Het is een groot genot deze hele rijkdom aan kaarten al bladerende aan ons oog te laten voorbijtrekken, blad na blad, telkens weer een ander deel van het land; de hele verscheidenheid aan Nederlandse landschappen ver schont hier voor ons in de vorm van de kleurrijke 1:50.000-kaart. Het valt te verwachten dat veel liefhebbers van het landschap en kaartliefhebbers dit prachtige werk binnen hun bereik willen hebben om ook binnenskamers op kartografische manier van de landschappen te kunnen genieten. De beknopte en heldere inleiding over de geschiedenis en het maken van topografische kaarten van de hand van drs P.W. Geudeke, direkteur van de Topografische Dienst, en verlucht met een aantal foto's en kaartfragmenten, komt voor in elk van de vier delen, die immers afzonderlijk verkrijgbaar zijn. Op de binnenkanten van de band is de legenda afgedrukt, waarvoor men de nieuwste versie heeft gekozen. Daar- door is deze niet geheel in overeen- stemming met oudere atlasbladen. Zo lijkt het bijvoorbeeld of Rotterdam geen 'hoogbouw' heeft en Alkmaar wel; het legendateken is namelijk later ingevoerd; en zo staan sommige oudere bladen vol zwarte huis-symbo- len die op aansluitende nieuwe bladen ontbreken. Voor de gebruikers zullen deze kleine diskrepanties geen bezwaar opleveren. Dat bij de groene boskleur (althans in de door mij geziene exemplaren) wel eens iets misdruk optreedt, zal in de praktijk evenmin een bezwaar zijn. Elk kwartblad (dat wil zeggen dubbele bladzijde) is voorzien van een eigen kader met vermelding van de coördina- ten, de plaatsen waar wegen naar toe gaan en de nummers van de aanslui tende atlasbladen. Niet vermeld is het oorspronkelijke bladnummer en het jaartal; voor dit laatste wordt men via de bladwijzer op het schutblad naar een bladwijzer in de inleidende tekst verwezen. Daar elk atlasblad een deel is van een bestaand topografisch halfblad 1:50.000 komen er in de atlas kaarten voor uit heel verschillende jaren; de oudste zijn van 1972. Nu treft het wel ongelukkig dat juist de bladen waar Zuid-Flevoland op voorkomt tot de alleroudste behoren (1974): het hele gebied, waar nu al Steden liggen, is nog wit met een paar stippellijntjes (enige dagbladen hebben hierover in hun besprekingen dan ook zeer kritische opmerkingen gemaakt). Men kan zieh afvragen waarom de Topografische Dienst in gevallen als deze geen snel vervaardigde nooduitgave heeft KT 1987. XIII.2 57

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 75