a irö Afstandengids Europa Op 10 februari jl. verscheen de eerste Afstandengids Europa. De samenstel- ling en uitgave hiervan is in handen van Tele-Atlas in 's-Hertogenbosch. De Afstandengids bevat de afstanden tussen alle grensovergangen in 21 landen van Europa en per land de afstanden tussen de grensovergangen en de belangrijkste plaatsenDe gids is een zeer geschikt hulpmiddel voor planning, controle en calculatie. Het 600 pagina's teilende boek bevat ruim 1,2 miljoen afstanden, alsmede aanvullende informatie over bijvoorbeeld ponten, tunnels, treintunnels, bergpassen, tolwegen, 's winters gesloten wegen en het aantal te passeren grensovergangen. De opgenomen afstanden zijn gebaseerd op de meest logische route over de weg gemeten. Bovendien is bij grensoverschrijdend verkeer tussen Oost- en West-Europa uitgegaan van de voorgeschreven transito-overgan- gen. De Afstandengids is ten behoeve van universeel gebruik niet-taalgebonden van opzet: de plaatsnamen zijn vermeld in de landstaal zodat u ze ook op de bewegwijzering aantreft. De aanvullende informatie wordt in de vorm van Symbolen gegeven. De inleiding is gesteld in zes talen, te weten Nederlands, Engels, Duits, Frans, Spaans en Russisch. De Afstandengids Europa is een belangrijke uitbreiding van de informatie, die Tele-Atlas uitgeeft. Onlangs verscheen de Afstandengids Belgie/Luxemburg en over enkele maanden zal de geheel herziene 3e editie van de Afstandengids Nederland gepubliceerd worden. De Afstandengids Europa kost 250,- excl. btw en verzendkosten. Informatie: Tele-Atlas International b.v., Postbus 420, 5201 AK 's-Herto- genbosch, tel. 073-125000. Nieuw Poly-Automatiserings Zakboekje Het nieuwe, geheel herziene, Poly-Automatiserings Zakboekje is versehenen. De inhoud is met ruim 40% uitgebreid tot bijna 1800 pagina's. In deze nieuwe editie is alle informatie in overeenstemming gebracht met de laatste ontwikkelin- gen in de automatisering en informati- ca. Daarmee biedt dit handzame boekwerk een aktueel en nog kompleter overzicht van deze snel veranderende vakgebieden. Met duidelijke definities, omschrijvingen en overzichten geeft het Poly-Automa tiserings Zakboekje informatie over ontwikkelingen, invoering, toepas- sing, beheer en achtergronden van automatisering, kompakt gepresen- teerd met behulp van schema's, tekeningen, tabellen en voorbeelden. Door de overzichtelijke indeling, het uitgebreide trefwoorden register van circa 6000 woorden en de handige zoektabs vindt de gebruiker snel het gewenste onderwerp. Het zakboekje is bestemd voor iedereen die bij wil blijven op het gebied van Computers, informatica en automatisering. Het wordt uitgegeven door Konink- lijke PBNA te Arnhem en is voor f 96,50 verkrijgbaar in de boekhandel IJswegenkaart van Friesland In samenwerking met de Friese vvv werd de afgelopen winter door de Friesche IJsbond, ter gelegenheid van haar 100-jarig jubileum, de IJswegen kaart van Friesland uitgegeven. De makers van Wolters-Noordhoff Atlas Productions zijn er zeer wel in geslaagd om een duidelijke, overzich telijke en op haar doel toegesneden kaartte vervaardigen. Sloten, vaarten, kanalen en meren - door de IJswegen- centrales geveegd en schoongehouden -worden aangegeven, alsmede bijvoorbeeld bruggen die al dan niet schaatsend te passeren zijn en sluizen, dämmen en andere obstakels waar gekluund of gekropen moet worden Het enige wat in de kaart ontbreekt is een schaalaanduiding (1 100.000); voor de liefhebbers van toertochten zijn ook geen afstanden vermeld. Dit hoeft u echter niet te weerhouden om de kaart te bestellen: na overmaking van 6,75 op postgirorekening 837388 van de vvv Friesland te Leeuwarden (onder vermelding van 'IJswegen kaart') wordt de kaart u toegestuurd. C. P. J. M. van Elzakker KT 1987. XIII.2 59

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 77