Wim tu W tamr Het NVK-bestuur is verontrust over de dreigende inkrimping van het personele bestand van de Topografische Dienst. Deze zor- gen zijn kenbaar gemaakt aan de minister van Defensiein een brief die u hier in zijn geheel vindt afgedrukt. Enschede, 23 februari 1987 Aan Zijne Excellentie, de heer Dr. W. F. van Eekelen Minister van Defensie, Postbus 20701, 2500 ES s-GRA VENHAGE. Betreff. Topografische Dienst Nederland te Emmen. Recente berichten in persmedia refererend naar ophanden zijnde vermindering in het personele bestand van de Topo grafische Dienst Nederland (TDN) te Emmen, hebben geleid tot een gedachtenwisseling in het Bestuur van de Neder- landse Vereniging voor Kartografie (NVK). Het is naar aan- leiding van deze discussie, dat ik mij tot u wend. De TDN is, als enige instelling in Nederland, verantwoorde- lijk voor de produktie van topografische kaarten op verschil- lende schalen, of, in moderne terminologie, de produktie van topografische informatie. De organieke plaats van de TDN onder het Ministerie van Defensie onderstreept het belang van deze produktie voor militaire toepassing. Geen ander dan uzelf is beter in Staat de behoefte aan genoemde topografische informatie voor militaire doeleinden in te schatten. Omvangrijk is echter de niet-militaire toepassing van topo grafische informatie, reden waarom in de meeste Westerse, geindustrialiseerde landen de verantwoordelijkheid voor de nationale kaartering eiders is ondergebracht. In de huidige constellatie is het gevaar niet denkbeeidig, dat de aangekon- digde personele maatregelen bij de TDN wel worden beoor- deeld op de produktieconsequentie voor het verantwoorde- lijke Ministerie van Defensie, doch niet of onvoldoende, op die voor grote groepen andere gebruikers. Reden waarom een afschrift van deze brief tevens wordt toegestuurd aan enkele van uw collegae. Tot de niet-militaire gebruikers van topografische informa tie mögen al die overheids- en particuliere diensten gere- kend worden, die zieh bezighouden met ruimtelijke orde- ning, planologie, ruilverkaveling, infra-structurele ontwik- keling, geo-statistiek, geografische wetenschappen, toe- risme en recreatie, etc. Kortom, overal waar ruimtelijk gedifferentieerde informatie aan de orde is, is de noodzaak aanwezig die informatie te relateren aan een topografische basis. Dat dit gebruik van topografische informatie groeiende is, is bekend. Eenzelfde verschijnsel doet zieh in alle Westerse landen voor. Het Bestuur van de NVK meent u indringend te moeten wij- zen op het grote gevaar, dat inkrimping van het personele bestand bij de TDN heeft op de produktie van topografische kaarten en informatie. De toch al te wensen overlatende herzieningscyclus zal mogelijk nog verder worden ver- traagd, daarmee het risico vergrotend inherent aan het gebruik van verouderde kaarten. Daarnaast zal de TDN belemmerd worden in het noodzakelijke vernieuwingspro- ces naar digitale technieken. Het Bestuur van de NVK adviseert u dan ook, in het belang van de produktie van de multi-functionele topografische informatie, af te zien van iedere vorm van inkrimping van het personele bestand van de TDN met produktie- en kwali- teitsverminderende effecten. Ik stel het zeer op prijs van u te mögen vernemen of, en op welke wijze, de belangen van andere kaartgebruikers dan militairen, in uw overwegingen worden betrokken. U dankend voor uw aandacht, verblijf ik, hoogachtend, Drs. E. S. Bos Voorzitter ec: De Minister-President Drs. R. F. M. Lubbers De Minister van Binnenlandse Zaken, drs. J. de Koning De Minister van Economische Zaken, Dr R. W. de Körte De Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Drs. E. Nijpels De Minister van Verkeer en Waterstaat, Mevr. Drs. N. Smit- Kroes De Minister van Landbouw en Visserij, Ir. G. J M. Braks. KT 1987. XIII.2 5

Kartografisch Tijdschrift | 1987 | | pagina 7