als zodanig een wezenlijke bijdrage aan ontwerp en produktie van de nieuwe generatie geologische kaarten, met na- me de serie op schaal 1:50.000. Op 30 mei 1984 nam hij afscheid van de Rijks Geologische Dienst, in de ver- wachting nog vele jaren van vut en pensioen te kunnen genieten. In het Kartografisch Tijdschrift 1984.X.3 werd aan zijn afscheid ruim aandacht besteed door Snabilie. Maar Rinus Dansen was niet alleen een gewaardeerde medewerker van de Rijks Geologische Dienst. Bekend en gewaardeerd was hij ook binnen de Nederlandse Vereniging voor Kartogra- fie. Hij was er altijd wel bij. Eerst als 'gewoon' lid, deelnemend aan studieda- gen en kartografendagen, later als lid van het Bestuur (1976-1985) en aktief lid van de Werkgroep Kartografische Reproduktie. In 1979 behoorde hij tot de mede-oprichters van deze werkgroep en heeft tot aan zijn overlijden anderen kunnen laten profiteren van zijn vak- kennis en ervaring. Hij inspireerde, dacht mee, organiseerde, hield voor- drachten op Studie- en kartografenda gen en leverde bijdragen aan het Kartografisch Tijdschrift. Ook in het Bestuur van de nvk heeft hij zieh vele jaren ingezet voor de ver eniging en daarmee voor de kartografie in meer algemene zin. Bekwaam, rüstig, collegiaal en altijd bereid om taken op zijn schouders te nemen. Zo was hij bijvoorbeeld ook lange tijd exa- minator voor de vakken Reproduktie en Gereedschappen en Materialen in de PBNA-kursus Kartografisch Tekenaar. Het overlijden van Rinus Dansen heeft aan dit alles een onverwacht en abrupt einde gemaakt. Dankbare herinnerin- gen resten. Wij wensen zijn vrouw en naaste familie veel sterkte toe bij het verwerken van dit verlies. E.S. Bos Themadag Computerkartografle 1987 In Enschede waren er in September op de Kartografendag 1987 over remote sensing al zo'n 150 deelnemers. Voor de studiedag van de NVK-Werkgroep Automatisering in de Kartografie, die op 1 december 1987 in een andere uit- hoek van ons land werd gehouden, wa ren maar liefst 160 inschrijvingen ontvangen. De studiedag werd daarom ditmaal niet meer gehouden bij de Fa- culteit der Geodesie van de Technische Universiteit (TU) Delft op de Thijsse- weg, maar er was uitgeweken naar een grote zaal in de Aula van de TU Delft. Twee zeer aktuele onderwerpen werden op de studiedag aan de orde gesteld: kartografische kennissystemen ('s och- tends) en optische opslagtechnieken in de kartografie ('s middags). Mede-organisator M.J. Kraak van de Faculteit der Geodesie startte met een heldere inleiding over kunstmatige in- telligentie, kennissystemen en kartogra fie. Door het opzetten van kennissystemen ('expert' Systemen) tracht men met behulp van de Compu ter een expert in zijn werkzaamheden te vervangen of te ondersteunen. Kartografische kennissystemen staan misschien nog niet eens in de kinder- schoenen, maar de twee volgende spre- kers gaven aan dat de Start is gemaakt. W.A. Mackaness en J.C. Muller gingen vooral in op het probleem van het op zodanige wijze vastleggen van kartogra fische kennis, dat invoer in een kennis- systeem mogelijk is. Mackaness, die bezig is met een Ph.D.-onderzoek op Kingston Polytech- nic in Londen, is voorstander van het opbouwen van kennissystemen voor kaartontwerp van bovenaf. Hij Staat een integrale aanpak voor van alle kartogra fische ontwerpproblemen in hun totali- teit en niet afzonderlijk. De nieuwe hoogleraar kartografie van het ITC in Enschede, Muller, is in dit opzicht wat minder pretentieus. Hij ging met name in op de mogelijkheden van kennissystemen om niet kartogra fisch geschoolde personen behulpzaam te zijn bij het gebruik van kartografi sche Software voor micro-computers. Hij gaf een interessant voorbeeld van een door hem samen met anderen op- gezet kennissysteem voor thematische kartografie. Bij zijn Nederlandse vuur- doop moest prof. Muller zieh ditmaal, evenals de vorige spreker, nog bedie nen van de Engelse taal. Gelet op zijn snelle vorderingen met het Nederlands zal dit bij een volgende gelegenheid wellicht anders zijn. Nieuwe optische opslagtechnieken voor kartografische gegevens werden in het middagprogramma behandeld door H.J.G.L. Aalders en M.A. Damoi- seaux. Aalders gaf een uitstekend overzicht van de ontwikkelingen op het gebied van de optische opslagtechnieken, als- mede van de toepassingsmogelijkheden (zie zijn artikel eiders in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift). Een konkreet voorbeeld van de toepas- sing van moderne optische opslagtech nieken werd gegeven door de andere Organisator van de studiedag Damoi- seaux, die werkzaam is bij de Meet- kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Hij besloot de zeer geslaagde dag met een beschrijving van het Britse Domes- day Project, gevolgd door een de- monstratie welke werd verzorgd door tes Nederland (uit Zoetermeer). Het Domesday Project van de bbc is een zeer uitgebreide geografische inventari- satie van Groot-Brittannie, vastgelegd op twee videoplaten (zie ook het arti kel van Aalders). Gebruik makend van een videoplatenspeler, een personal Computer met 'muis' en een kleuren- monitor kan de informatie toegankelijk worden gemaakt. Deze informatie wordt op het beeldscherm al naar be- hoefte getoond in de statische vorm van kaarten (bijvoorbeeld alle Ordnan- ce Survey kaarten 1:50.000, maar ook op grotere en kleinere schaal, staan er in), foto's, satellietbeelden, teksten en statistische gegevens (die van tabellen kunnen worden omgezet naar grafieken en kaarten). Bovendien zijn er bewe gende beeiden in de vorm van film- en journaalfragmenten. Net als bij kaarten echter is de informatie op de videopla ten onderhevig aan veroudering en de mogelijkheden om de ruimtelijke gege vens naar eigen behoefte te manipule- ren en weer te geven zijn betrekkelijk beperkt. Tot besluit dient nog melding te wor den gemaakt van een zeer lovenswaar- dig initiatief van de Organisatoren van de Themadag Computerkartografle 1987: alle deelnemers ontvingen bij binnenkomst de volledige teksten van de artikelen die op die dag gepresen- teerd werden. Zonder twijfel enthousi- ast gemaakt door de sprekers zullen velen met genoegen diezelfde avond nog de Proceedings ter hand hebben genomen om meer over de behandelde onderwerpen te weten te komen. C.P.J.M. van Elzakker 13e ICA-konferentie, Morelia, Mexico; 12 -21 Oktober 1987 In KT 1987.XIII.4 rapporteerden Da- moiseaux en Ormeling reeds over de Algemene Ledenvergadering van de In ternationale Kartografische Vereniging (ica). Dit verslag van de wetenschap- pelijke konferentie is samengesteld uit bijdragen van de iTC-stafleden Ber trand, Kers, Muller, Siekierska en Weinreich Morelia is prachtig gelegen op een hoogte van ongeveer 2000 m en 200 km westelijk van Mexico-Stad. Het kli- maat in Oktober is aangenaam en be- vorderde een prettig verblijf, niet in het minst ondersteund door een uitste- kende konferentie-gelegenheid en het uitgebreide sociale programma. De Mexicaanse gastheren verstünden de 8

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 10