kunst hun gasten bezig te houden waar- bij als uitersten genoemd worden een rodeo, een prachtig orgelconcert in de kathedraal en een letterlijk daverend vuurwerk bij de sluiting. Nederland was redelijk vertegenwoor- digd met zeven NVKleden, waarvan twee met hun dames. In totaal werden in 16 zittingen en 6 postersessies ongeveer 90 voordrachten gehouden. De presentatie was, bijna traditioneel voor kartografen die kom- munikatie hoog in hun vaandel hebben geschreven, niet altijd optimaal voor wat betreft het gebruik van visuele hulpmiddelen; in vergelijking met vori ge konferenties treedt echter langzaam een verbetering op. Het was de bedoeling dat in de plenai- re zittingen steeds een bepaald onder- werp aan de orde zou komen. Om organisatorische redenen, onder andere door het te laat verschijnen of geheel niet arriveren van verschillende spre- kers, moesten steeds nieuwe indelingen voor de zittingen gemaakt worden, het- (met dank aan W.F. Feringa en W.J. Kock geen soms leidde tot een wat rommeli ge samenstelling van de onderwerpen. In de verslaglegging is dan ook niet gekozen voor een behandeling per zit- ting, maar per konferentiethema, hoe- wel die elkaar soms ook overlappen. Het was ook de bedoeling dat vooraf alle voordrachten gebundeld zouden worden. Dit was de Organisatoren ech ter niet gelukt, met gevolg dat van slechts enkele voordrachten de tekst voor de deelnemers beschikbaar was. De organisatie beloofde alsnog alle deelnemers begin 1988 de gebundelde voordrachten toe te zenden. Daarop is met de verslaglegging dan ook ge wacht, maar medio maart was er nog niets, zodat het verslag zonder de toch eigenlijk wel benodigde tekst van de le- zingen is gemaakt. Algemeen In verschillende voordrachten werd het ook hier duidelijk dat kartografen zieh op het ogenblik afvragen waar ze staan. Titels als: 2000 AD, waar zijn ICA - ACI alle kartografen gebleven? en Hebben we behoefte aan een nieuwe kartogra- fie? wijzen in die richting. De oplossingen die worden aangedra- gen zijn onder meer: kartografen (zowel de praktiserende als die in opleiding) meer vertrouwd maken met de nieuwe techno- logieen; bij het gebruik van Software door andere diseiplines laten zien welke eisen er aan een goede kaart worden gesteld en hoe een goede kaart moet worden ontworpen; meer aansluiten bij diseiplines die zieh bezig houden met bewerking van gegevensbestanden. Onderwerp 1: Kartografie als gereed- schap voor management en planning De meeste voordrachten handelden over het tot stand komen van informa- tiesystemen. Verschillende landen zijn bezig zulke Systemen op te zetten of voor te bereiden, of werken aan proef- projekten zoals: Spanje: een topografisch bestand van de kaartserie 1:25.000, gereed in 1996, en van de kaartserie 1:200.000, gereed in 1990. Zweden: er is geld gevraagd voor het maken van een nationaal geogra- fisch gegevensbestand. Israel: Start een proefprojekt voor een topografische databank. Frankrijk: in de körnende 30 jaar wordt een digitaal kadastraal/topo- grafisch bestand opgezet op basis van kaartschalen 1:5.000 en, voor een gedeelte van het land, 1:2.000. Het beheer van een groot gis is uiterst moeilijk en komplex, omdat gegevens, verzameld door diverse instanties, moeten kunnen worden uitgewisseld van het ene naar het andere systeem. Starr (USA) was echter van mening dat we op dit moment alleen nog maar kunnen gissen naar wat er allemaal met een kompleet gis gedaan zou kun nen worden. Het rapport van een iCA/iGU-werkgroep over een werelwijd digitaal bestand werd behandeld door Bickmore (uk). De resolutie zal 1 km zijn en het be stand wordt gezien als een vervanging van de internationale wereldkaart 1:1.000.000 (imw). Men streeft ernaar in 1990 gereed te zijn; over de bijhou- ding waren nog geen beslissingen genomen. Informatiesystemen op een meer regio- naal/plaatselijk niveau waren: de regio Veracruz in Mexico met fysische- en sociaalgeografische in- formatie, tevens met gebruikmaking van SPOT-beelden (Pelletier, Frankrijk); 8th GENERAL ASSEMBLY 13th INTERNATIONAL CONFERENCE MORELIA, MEXICO, 1987 9

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 11