een volledig operationeel systeem voor verkeers- en leidingencorridors in Edmonton, Canada (Weir); een onderzoeksprojekt in Baden Württemberg voor een wegen data- bank (Kern, brd). Het Copyright van nationale gegevens- bestanden blijkt op meerdere plaatsen een probleem te zijn, met name wan- neer prive-firma's de analoge topografi- sche gegevens digitaal gaan vastleggen. Onderwerp 2: Kartografie als kom- munikatieproces De meeste kartografische theorieen werden ontwikkeld vöör de recente technologische veranderingen; verschil lende sprekers pleitten voor aanpassin- gen en nieuwe methodieken. Recente studies in perceptie tonen aan dat het menselijk brein sneller kennis opneemt, indien de informatie in kleine hoeveelheden wordt aangeboden. Dit kan worden toegepast in het zogenaamde 'sequential map- ping'. De informatie opgeslagen in bestanden wordt gekodeerd in lagen, die al naar behoefte afzonderlijk kun- nen worden beoordeeld of in kombina- tie, afhankelijk van de wensen van de gebruiker (Taylor, Canada; Grelot, Frankrijk). Verschiliende sprekers benadrukten dat door het populair worden van grafische softwarepakketten het relatief eenvoudig is kaartprodukten te maken en dat daardoor het gevaar bestaat dat dit ge beult door mensen die geen kennis hebben van kaartontwerp (Board, uk; Gilmore, USA; Bonin, Frankrijk). De kartografische gemeenschap dient meer aktief te zijn op het gebied van Compu ter graphics om het niveau van de kar tografische presentatie te verbeteren. Kartografisch ontwerpen op het beeld- scherm is niet zo eenvoudig en het is noodzakelijk dat professionele kartogra- fen beter worden opgeleid om de nieu we gereedschappen te gebruiken. Het model van het kartografisch kom- munikatieproces moet worden uitge- breid; daarin dienen mede betrokken te worden de nieuwe koncepten en de nieuwe Produkten, zoals kartografische gegevensbestanden en elektronische kaarten. Met het begrip 'kaarf worden dan zowel de konventionele als de elektronische kaart bedoeld (Moelle- ring, usa). Szego (Zweden) had een interessante, filosofische benadering voor het ont werpen van vooral sociaal-geografische kaarten, waarbij niet alleen de ruimte- lijke relaties een rol speien, maar ook de relatie in de tijd meespeelt. Zijn le- zing was een presentatie van het door hem geschreven boek Presenting the De fraaie nieuwe kongreshal in Morelia (foto: A.J. Kers) World of Man in Thematic Maps. Onderwerp 3: Technologie in kaart- produktie Een van de meest belangwekkende voordrachten van de konferentie was die over de Elektronische Atlas van Arkansas (Smith, usa). Het was een fraaie demonstratie van de mogelijkhe- den van de thematische kartografie in de toekomst. Deze atlassen zullen goedkoper en sneller te vervaardigen zijn dan de analoge en verder zullen ze het grote voordeel hebben dat ze konti- nu kunnen worden bijgehouden. Automatisch generaliseren levert nog steeds grote problemen op. Sub- routines voor automatische generalisa- tie zijn nog steeds grof of beperken zieh in hoofdzaak tot alleen meetkundi- ge generalisatie, zoals ontwikkeld aan de Universiteit van Hannover (brd). Werkelijk konceptuele generalisatieme- thoden voor kleinschalige kaarteringen zullen nog veel onderzoek vragen. Onderwerp 4: Compilatie en revisie Op de gebruikelijke degelijke wijze hebben de Duitsers zieh in de laatste jaren gebogen over manieren om hun topografische kaarten te verbeteren. De belangrijkste wijzigingen zullen zijn: een kleurinvulling van de wegen het aangeven van de stedelijke gebieden in twee klassen van dichtheid, bene- vens de industriegebieden (Schmid, BRD). Herziening van topografische kaarten met behulp van beeiden gemaakt met een groot formaat camera vanuit de Challenger (1984), schaal 1:760.000. voor gebieden in Zwitserland gaf geen goed resultaat. De details welke men nodig heeft zijn meestal onvoldoende of helemaal niet te interpreteren (Spiess, Zwitserland). Miksovsky (Tsjechoslowakije) rappor- teerde over een onderzoek ten behoeve van de ICA-Commissie Kaartproduktie of en in hoeverre de Computer wordt gebruikt voor de planning en organisa- tie van de kaartproduktie. De toepas- singen zijn nog maar zeer beperkt en dan in hoofdzaak in de private karto grafie. Onderwerp 5: Opleiding in de karto grafie De tendens van de lezingen was duide- lijk het meer invoeren van de Computer ondersteunde kartografie in het karto- grafie-onderwijs. Een probleem is dat de Software vaak in huis ontwikkeld moet worden, hetgeen veel tijd kost en dus kostbaar is. Ook dient meer aan- dacht te worden besteed aan Geografi- sche en Land Informatie Systemen, waarvoor meer en betere intergratie met de landmeetkundige, fotogramme- trische en remote sensing diseiplines noodzakelijk is. In het kader van het thema Opleidingen in de Kartografie gaven twee Neder- landse sprekers hun voordrachten. Onderwijs in het ontwerp van atlassen werd gepresenteerd met fraaie cartoon- achtige dia's. Hoewel we nu in de rich- ting gaan van elektronische atlassen zullen toch de koncepten van de tradi- tionele atlassen hun waarde behouden (Ormeling jr). De rol van mentale kaarten in het 10

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 12