aardrijkskunde-onderwijs op school be- richtte over een onderzoek waarbij 47 leerlingen van een middelbare schoo) werden getest op de kennis van hun omgeving. Ze blijken slechts een zeer beperkte kennis te hebben van de situa- tie in hun omgeving en de weg van huis naar school. Manieren om dit te verbeteren zouden in het aardrijks kunde-onderwijs moeten worden opge- nomen (Bertrand). Nu ook bij kaarteringsinstanties steeds meer het profijtbeginsel wordt toege- past wordt voorgesteld bij de opleiding van kartografen aandacht aan marketing te besteden (McGrath, Canada). De Ordnance Survey maakt tegenwoor- dig veel reclame voor haar produkten onder andere op bierblikjes en op luchtballons (McMaster, uk). In de voordracht met de uitdagende ti- tel: 2000 AD, waar zijn alle kartogra fen gebleven? wordt er voor gepleit dat kartografen zieh beter moeten profile- ren en hand in hand moeten werken met de automatiseringsspecialisten (Linton, USA). Onderwerp 6: Thematische karterin gen en karteringen voor natuurlijke hulpbonnen Dit onderwerp werd gepresenteerd in posterzittingen. Er was een nogal optimistische visie over het gebruik van remote sensing data voor de produktie van topografi- sche kaarten in Peru. Het was duidelijk dat ook in ontwikkelingslanden in ge- bieden met veel details ook veel onze- kerheden in de interpretatie overblijven (Nienz, BRD). Damoiseaux (Nederland) gaf een uit- stekende presentatie over kaartering on der water, met name over het gebruik van de Computer om automatisch diep- telijnen te genereren uit lodingen. Op veel plaatsen in de wereld vindt onder zoek plaats, maar de resultaten zijn nog niet bevredigend. De lezing over de bijhouding van de toeristische kaarten van Michelin, ver- meldde ook het zogenaamde ami- programma (Assistance Michelin Itine- raires). Dit is een bestand met up to date informatie over onder andere we gen, rijtijd van plaats tot plaats, hotels en toeristische attrakties. Gebruikers kunnen op 36.000 plaatsen in Frankrijk de gegevens opvragen (Paternault, Frankrijk). Door middel van toepassingen van het aan de Vrije Universiteit van Berlijn ontwikkelde themak 2 programma voor een atlas voor regionale en natio nale economische planning in Thailand werd aangetoond hoe snel de tot dan toe aanwezige matige kwaliteit van kaarten verbeterd kon worden (Freitag, Berlijn). Onderwerp 7: Kaarten voor blinden en gehandicapten Podschadli (BRD) behandelde de aan die kaartprodukten te stellen eisen en hun specifieke produktiemethoden; daarbij kwamen geen nieuwe zaken aan de orde, maar de lezing gaf een goed overzicht van de huidige stand van zaken. Onderwerp 8: Geschiedenis van de kartografie De meeste voordrachten behandelden onderwerpen met betrekking tot histori sche kaarten van Mexico en Amerika. Op de kaarten gemaakt in Mexico voor de Spaanse invasie kwamen geen na- men voor; wel werd veel gebruik ge maakt van beeldsymbolen. Veel kaarten zijn bij de Spaanse veroveringen verlo ren gegaan; van de nog overgebleven exemplaren bevinden de meeste zieh buiten Mexico, hoewel er in verschil- lende musea wel kopieen, gemaakt in de 19e eeuw, aanwezig zijn (Galarza, Frankrijk). Expedities, uitgezonden op last van Lo- dewijk XIV, legden topografische gege vens vast op kaarten. Soms werden namen op onjuiste plaatsen gekaar- teerd, om te voorkomen dat de zo be- geerde zilvermijnen gemakkelijk konden worden gelokaliseerd (Pelletier, Frankrijk). Verdere lezingen behandelden kaarte- ringen in Mexico omstreeks 1600 en militaire kartografie van Steden in de 18e eeuw. Owen's interessante lezing over Sax- ton's kaart van Wales (omstreeks 1580) schonk ook aandacht aan de groei van een nationale kaartkollektie. Onderwerp 9: Tegenover elkaar staande en aanvullende onderwerpen ('Opposite and complementary items') Het Tiger systeem (Topologically Geo graphie Encoding and Referencing Data Base) werd ontwikkeld door de geogra- fische afdeling van het Bureau voor de Statistiek in de Verenigde Staten. Dit systeem is opgebouwd ten behoeve van de volkstelling 1990 en bevat onder meer iedere weg en straat met de naam in de Verenigde Staten, de adresnum- mers in iedere sektie van iedere straat in de 345 grootste stedelijke gebieden, de spoorwegen en de hydrografie. In het kort een kompleet gegevensbestand (Marx, vs). Freitag (Berlijn) vroeg zieh af: "Heb ben we behoefte aan een nieuwe karto grafie?". Zijn konklusie was Nee; wat Zou hij het maken van kaarten belangrijk vinden? (foto: A.J. Kers we nodig hebben zijn nieuwe richtin- gen en nieuwe koneepten om die aan te passen aan de veranderingen en de vraag van de maatschappijKartografie dient een essentiele rol te vervullen in de 'geoinformatica' welke noodzakelijk is bij allerlei soorten van ruimtelijke ontwikkelingen ten behoeve van het welzijn van de mensheid. Technische tentoonstelling De tentoonstelling was zeer beperkt in opzet en omvang, en was slechts drie dagen geopend. Noviteiten kunnen niet worden gemeld. Historisch kartografische tentoon stelling Deze tentoonstelling was, zoals mag worden verwacht, gericht op Mexico. De opzet was chronologisch: na een aantal dokumenten uit het voor-Spaanse tijdperk en de ontdekking van de Nieu we Wereld volgden de verkenning van het land, de territoriale indeling, de verdediging, de verbindingen en de economische integratie. Enkele gedeel- ten waren gewijd aan wetenschappelijke expedities, en aan Mexico-stad en de omliggende vallei. Als overzicht van de geschiedenis van de kartografie in Mexico was de ten toonstelling een sukses; maar omdat conservators zieh in hoofdzaak bezig houden met geschreven tekst, was de uitleg waarom zaken op kaarten wor den voorgesteld niet wat de kartograaf ervan verwacht. R.J.M.J. Bertrand en A.J. Kers 11

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 13