netwerk Afscheid Theo Woudstra Door gebruik te maken van de 55+-regeling heeft per 31 december 1987 Theo Woudstra het Kartografisch Laboratorium van het Geografisch In- stituut in Utrecht verlaten. Toen Woudstra in 1975 bij het Karto grafisch Laboratorium kwam werken, had hij een gedegen opleiding als kar tografisch tekenaar achter de rüg en een lange Staat van dienst bij de Meet- kundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Delft. Van zijn landmeetkundig in- zicht, maar vooral ook van zijn uitge- breide materialenkennis en zijn ervaring op het gebied van landmeet kundig tekenen heeft het Kartografisch Laboratorium veelvuldig en dankbaar gebruik gemaakt. In januari 1982 kreeg het Geografisch Instituut de beschikking over een Inter- aktief Grafisch Computersysteem waar- van het beheer en de produktie aan het Kartografisch Lab werden toebedacht. Binnen het Geografisch Instituut was er nauwelijks enige ervaring met een der- gelijk systeem en het is onder andere aan de inspanning van Theo Woudstra te danken dat er, ondanks de vele te- genslagen, een behoorlijk databestand kon worden opgebouwd, en dat een aantal projekten kon worden afgerond. Mede door de ervaringen met het IGS zijn er op het Kartografisch Laboratori um plannen ontwikkeld om in de toe- komst een groot deel van de kaart- en diagramproduktie met behulp van een 'Electronic Publishing1systeem uit te voeren. Behalve een ervaren kartograaf is Theo Woudstra ook een zeer beminnelijk mens gebleken, die zeer gezien is bij staf en Studenten, en die een stabilise- rende rol binnen de afdeling vervulde. Helemaal uit het gezicht verdwijnen doet Woudstra voorlopig niet, want hij blijft voor een aantal uren per week als adviseur aan de afdeling verbonden. GW.J. van Omme Afscheid Jan ter Haar Op 15 januari j.l. nam Jan ter Haar, na 40 dienstjaren, afscheid als karto grafisch tekenaar aan de Universiteit van Amsterdam. Jan ter Haar begon zijn loopbaan als zestienjarige in 1947 bij het kadaster. AI na twee jaar ging hij over naar de Staatsmijnen, waar hij bleef tot 1965. Toen maakte de sluiting van de mijnen het noodzakelijk dat hij een goed heen- komen zocht bij de afdeling mijnbouw van de Technische Hogeschool in Delft. In 1968 trad hij in dienst bij het Geografisch en Pianologisch Instituut van de Vrije Universiteit in Amster dam. Gedwongen door reorganisatie- maatregelen kwam hij op 1 September 1985 in dienst bij het Instituut voor So ciale Geografie van de Universiteit van Amsterdam. Als universiteitskartograaf drukte hij een duidelijk Stempel op de presentatie van de resultaten van geografisch on- derzoek en op de vervaardigde leer- middelen. Zijn herkenbare stijl vinden we onder andere terug in het Tijd- schrift voor Economische en Sociale Geografie en het Geografisch Tijd- schrift. Ook de figuren in de serie Landendocumentatie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen zijn van zijn hand. Zijn didaktische gaven ontplooi- de hij jarenlang in het praktikum Kar- tografie voor eerstejaars sociaal- geografen aan de Vrije Universiteit. Daarnaast gaf hij onderwijs bij de vak- groep Aardrijkskunde van de Vrije Leergangen van de VU. Door zijn vele kontakten met stafleden en (afgestu- deerde) Studenten, raakte hij intensief betrokken bij de geografische wereld, onder andere met betrekking tot de vervaardiging van leermiddelen voor het basisonderwijs en publikatie- reeksen Bij zijn afscheid werd Jan ter Haar een bundel aangeboden die bestaat uit een groot aantal körte bijdragen van (oud-) kollega's geschreven bij een door hem getekende kaart. G.W.J. van Omme Afscheid ir H.C. Pouls Op 28 januari 1988 nam ir H.C. Pöuls afscheid van de Faculteit der Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft, waar hij sinds 1980 sekretaris was van de Rijkscommissie voor Geo desie. Verder is hij bekend als publicist op het gebied van de geschiedenis van de landmeetkunde. Onder de titel Er is meer op deze wereld dan geodesie ver- toonde de heer Pouls dia's van zijn werkzame tijd in Kenya, toen daar nog geen toeristische safari's werden geor- ganiseerd en hij als landmeter, voor de ontwikkelaars uit, het terrein moest verkennen en metingen moest verrich ten in een natuur waar ontmoetingen met olifanten en giraffes geen uitzonde- ring waren. De toehoorders waren onder meer de belangstellenden van de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Geodesie, waarvan de heer Pouls lid en sekretaris is. Alvorens ieder de al-dan-niet- alcoholische versnapering genoot, werd aan de heer Pouls door dr ir Albeda een geschenk aangeboden als dank voor zijn werk als sekretaris van de Rijkscommissie voor Geodesie, maar ook voor zijn arbeid op de afdeling Geodesie (in de jaren vöör 1980) waar hij - soms in barre eenzaamheid - de kollektie historische instrumenten en geodetische leerboeken heeft opge bouwd. Voor die geschiedenis heeft hij thans al zijn tijd beschikbaar. E. Muller/ M. Kok Afscheid Mw Clement-van Alkemade Per 1 januari 1988 heeft mw M.H.G. Clement-van Alkemade de bibliotheek van de Vrije Universiteit (VU) te Am sterdam verlaten in het kader van de TVC-regeling. Tot dat moment was zij Hoofd van de Kaartenverzameling, waar zij in 1967 benoemd werd als conservator. In die tussenliggende twin- tig jaar heeft zij zieh met veel enthou- siasme en kennis van zaken ingezet op 15

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 17