ligging van genoemde gebieden is aan- gegeven. De kunstenares Lotti Buit maakte het ontwerp, dat werd uitgevoerd met me- dewerking van de Gemeentelijke Afde- ling Landmeten en Kartografie en de schilders van het Gemeente Vervoerbe- drijf Amsterdam. Doel van deze bonte tram (die een jaar of zes zo zal rondrijden) is de promo- tie van de recreatiegebieden rondom de hoofdstad. Amsterdam blijkt daarmee geen kartografische primeur te hebben, want in Den Haag reed al eerder een stadsbus waarop een deel van de HTM- lijnenkaart werd geschilderd. Niettemin blijft het een aardige kartografische toepassing: orientatie door een mobiel kommunikatiemiddel Chr. J. Snabilie Tele Atlas: TeleSurveyor en Pro metheus Begin maart 1988 presenteerde Tele At las de TeleSurveyor, een videowagen voor de opname van gegevens. Tele At las Nederland bv is een onderneming die zieh rieht op het bouwen, onder- houden en exploiteren van databestan den. De gegevens uit deze bestanden kunnen worden toegepast op het gebied van verkeer, vervoer, toerisme, karto grafie, bestuurlijke informatie en vast- goed. Tot voor kort werden de gegevensbestanden opgebouwd door di- gitaliseren van kaarten, aangevuld met informatie die uit veldwerk werd ver- kregen. Voor dit laatste is nu de Tele Surveyor ontwikkeld, een kompleet uitgeruste videowagen met video- opname- en computerapparatuur. De meetwagen registreert al wat hij 'ziet' op Videoband, waarbij tegelijkertijd met behulp van de Computer dit opti sche bestand wordt gekoppeld aan het reeds bestaande metrische bestand. Met het gereedkomen van de TeleSur veyor sluit Tele Atlas de eerste fase van haar ontwikkeling af. Na vier jaar van investeren in de ontwikkeling van het koneept zullen nog dit jaar de eer ste produkten uit de Tele Atlas databa- se op de markt verschijnen: een ANWB-kaart over wintersportgebieden en de kaart voor autonavigatie. De eer ste gebruikers van de informatie uit de metrische en het optische bestand van Tele Atlas hebben zieh al aangemeld, voordat de TeleSurveyor volledig was uitgetest. Daarnaast zal Tele Atlas gaan partici- peren in het Prometheusprojekt, dat ook deel uitmaakt van het Europese technologieprogramma Eureka. Prome theus heeft zieh ten doel gesteld de verkeersveiligheid op de Europese we gen te verbeteren door veiliger auto's en (interaktieve) kommunikatiesystemen te ontwikkelen. Tele Atlas kan met het bouwkoncept van de neutrale database met name aan de laatste ontwikkeling een belangrijke bijdrage leveren. Op dit moment voert Tele Atlas over leg met de Hydrografische Dienst van het Ministerie van Defensie over een mogelijke samenwerking in Eureka- verband. Zij willen met de andere lan den aan de Noordzee een digitale jachtkaart ontwikkelen die de papieren jachtkaart moet vervangen. De digitale informatie zal naar alle waarschijnlijk- heid op CD worden opgeslagen en on- der andere bestaan uit een komplete en gedetailleerde kaart, met gegevens over de waterbodem, vaarroutes, betonning en Stromingen, maar er zal ook een al- manakdeel verschijnen dat getijtabellen en andere nautische gegevens zal be- vatten. Nieuws van de Rijks Geologische Dienst In de serie Geologische kaart van Zuid-Limburg en omgeving is na de Pre-Kwartairkaart nu de Oppervlakte- kaart versehenen. De indeling is gelijk aan die van de Pre-Kwartairkaart. Op de voorzijde van de kaart Staat de geologische informatie alsmede de le- genda. Op de achterzijde staan ver schallende geologische tabellen, een algemene tijdstabel van het Krijt en het Tertiair, een tabel van het Kwartair en een ideaal profiel van de lössen tijdens het Saalien en het Weichselien. Tot slot staan de adressen van groeven, ontslui- tingen en musea met een geologische verzameling vermeld. Het is de bedoeling dat aan het eind van dit jaar nog de Terrassenkaart ver schont. Het geheel wordt gekomple- teerd met een handzame toelichting. Begin april versehenen de geologische kaarten Heerenveen (blad 11 West en Oost) en Alkmaar (blad 19 West en Oost). Deze bladen uit de serie Geolo gische Kaart van Nederland op schaal 1:50.000 bestaan uit een Geologische Kaart, Bijkaarten en verschillende bla den met profielen. In de toelichting wordt nadere informatie verstrekt, on- der andere aan de hand van tekst- figuren. Bij de firma Balkema verscheen het boek Tills and Glaciotectonics. Procee- dings of an INQUA Symposium on gene- sis and lithology of glacial deposits. Medewerkers van de Rijks Geologische Dienst verzorgden onder andere een aantal artikelen. De afdeling Kartogra fie maakte twee kaarten over het- Saalien. Chr.J. Snabilie Advertenties Kartografisch-tekenaar met PBNA-diploma zoekt vast werk in de kartografie eventueel bij een gemeente of instelling in de Achterhoek, Arnhem, Enschede en omgeving. Schriftelijke reakties aan: A. Hesselink, Burg. Karstenstraat 15, 7051 CE Varsseveld. Mijn naam is Michiel Rijnders. Ik ben op zoek naar (vast) werk in de regio: Amsterdam - Hilversum - Amersfoort - Utrecht als tech nisch tekenaar. Ik volg een Studie als technisch kartograaf bij pbna. Graag wil ik ervaring opdoen om met kartografische apparatuur om te gaan. Michiel Rijnders, Neuweg 213, 1214 GR Hilversum, tel. 035-43041. 17

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 19