■1 efficiency uit in het maximale aantal klassen. Deze getal- len zijn in figuur 1 overgenomen. Wie zieh niet aan de regels van het model houdt, loopt dus kans om een foutieve kaart te maken, of een kaart die geen duidelijk beeld geeft. Het model is er om visue- le variabelen zo te kiezen dat er een valide, effektieve en efficiente kaart ontstaat. Ziehier het doel van het model. Mengen van variabelen Het wordt tijd om het model in de praktijk toe te passen. Hoe kun je het schema uit figuur 1 gebruiken bij de keu- ze van een schaal van vlaksymbolen (lees: plakrasters)? Als eerste voorbeeld neem ik een gegeven dat veel voor- komt in de sociale geografie: een indexcijfer. Uit het voorgaande bleek dat de keuze van het juiste meetnivo een noodzaak is voor het maken van een geldi ge kaart. Welnu, een index is een gegeven op interval- nivo, met als kenmerkende eigenschap afstand. Het Sche ma geeft aan dat grijs de sterkste pereeptie hiervan geeft. Toepassing van deze regel levert een kaart als in figuur 4. Welke gevolgen heeft deze keuze op het beeldnivo? Aller- eerst lezen we in het model af dat grijs ook een Sterke totaalindruk heeft. Dat is een gelukkige omstandigheid, omdat totaalindruk - alles in een oogopslag - zeer wense- lijk is. Andersom is het zo dat (bij strikte toepassing van de 'gelijke meetnivo1regel) gegevens op nominaal of ordi- naal nivo nooit met grijs of grootte mögen worden weer- gegeven, en dus ook nooit een totaalindruk kunnen geven!. Op dit probleem kom ik zodadelijk terug. Totaalindruk is dus in orde, maar de andere beeldnivo- eigenschappen zijn nog zwak. In figuur 4 is het lastig om de vlakken onderling te onderscheiden (identiteit), en het is haast onmogelijk om het patroon gevormd door een klasse te herkennen (selektie). Daar kan wat aan gedaan worden: verkort de schaal, en kombineer andere retinale variabelen met grijs. Verkorten van de schaal komt neer op het maken van een nieuwe klassenindeling. Het men gen van retinale variabelen is nieuw. Het schema geeft al- leen de eigenschappen van zuivere variabelen. Welke waarnemingseigenschappen heeft een kombinatie van vari abelen? Figuur 5 toont het resultaat van een kombinatie van grijs met vorm en richting. Deze hebben geen van beide orde of afstand, zodat het meetnivo van de schaal bepaald blijft door grijs. Door opeenvolgende grijswaarden telkens een andere vorm of richting te geven, is de identiteit van i i liiil [Sil Uli HS ÜB SU Figuur 3. Beeldnivo: gemiste kans. Ontwikkeling van de industriele Werkgelegenheid 1980-1984 (1980=100) 71-74 75-79 80-82 83-86 87-91 92-95 96-101 >108 Ontwikkeling van de industriele werkgelegenheid 1980-1984 (1980=100) [_J 71-79 80-86 87-91 92-95 96-101 >108 Bron: Bewerking AIS Bron: Bewerking AIS 50 km 50 km Figuur 4. Mengen van variabelen (1). Figuur 5. Mengen van variabelen (2). 19

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 21