Marketing in de kartografie, een verkenning M. Bergmeijer Inleiding Wat heeft marketing met kartografie te maken? Om deze vraag te kunnen beantwoorden moet men in- zicht hebben in de deelterreinen waarbinnen men karto grafie bedrijft. Ruwweg kan men spreken van twee gebieden (petchenik, 1984): Enerzijds kan men de kartografie op wetenschappelijk ni- veau onderscheiden, waar men zieh bezighoudt met theo- rievorming, het uitdenken van kartografische weergavemethoden en het uittesten van hun toepassingen al of niet met gebruik van geautomatiseerde technieken. De theorie van de grafische beeldtaal en het besef dat kartografie gezien kan worden als onderdeel van de kom- munikatiewetenschappen zijn de voornaamste vruchten van dit vakgebied. Anderzijds is er de toegepaste kartografie zoals bedreven in diverse produktie-instellingen, van topografische en hy- drografische diensten (de ambtelijke takken) tot de kom- merciele bedrijven die greep hebben op bepaalde Sektoren van de konsumentenmarkten, bijvoorbeeld met betrekking tot toerisme of onderwijs. Binnen de kartografie op wetenschappelijk niveau ziet men de kaart in eerste instantie niet als gebruiksvoor- werp. Weliswaar komt de gebruiker steeds duidelijker in beeld en kan men uitspraken doen over soorten kaarten en hun vermoedelijke gebruikers, maar over het aktuele gebruik en de konkrete effektiviteit van kennisoverdracht door middel van kaarten is nog weinig bekend. Waar men zieh binnen de kartografie op akademisch ni veau nog nauwelijks mee bezighoudt zijn de mensen die kartografische produkten aanschaffen, hun motieven om dit te doen en de wijze waarop, vanuit de ontwerpomge- ving, het produkt moet worden afgestemd op de koper om tot verantwoorde afzet, omzet en winst te komen. Dit vakgebied, de marketing, is niet los te zien van de deel terreinen waar men zieh op universiteiten en hogescholen mee bezighoudt. Het antwoord op de in het begin gestelde vraag kan dan ook slechts voortkomen uit het besef dat kaartontwerp, kaartproduktie, kaartverkoop en kaartgebruik in een Ster ke onderlinge relatie staan. Immers, het koopgedrag van (kaart)konsumenten wordt bepaald door de behoefte (vraag) aan aantrekkelijk kaartmateriaal, waarvan de kwa- liteit en de bruikbaarheid op hun beurt weer de behoefte om kaartmateriaal aan te schaffen beinvloeden. Marketingtheorie Het is zinvol om in dit Stadium aandacht te besteden aan de voornaamste begrippen binnen de marketingtheorie in de vorm van een körte algemene introduktie in dit vakge bied. Dit wordt gedaan op basis van het Basisboek Mar keting 2 (VAN EUNEN HOLZHAUER, 1983). Wat is marketing? Het begrip marketing laat zieh moeilijk strak definieren. Een overzicht uit de literatuur levert de volgende aanwij- zingen op: "...By marketing we mean the identification of actual and potentia) markets and related issues of sales, distribution and prices..." "...Marketing is voornamelijk gericht op orderverwer- ving, martkonderzoek en verkoopbevordering..." (Holz hauer VAN EUNEN, 1982) "...The essence of marketing and sales promotion is the question: How to seil What to Whom?..." (quak, 1983) "...Marketing is het geheel aan aktiviteiten binnen een onderneming, dat erop gericht is de consumenten te voor- zien van de door hen gewenste goederen en diensten op de door hen gewenste plaatsen en tijdstippen..." (zurel, 1982). Marketing, men spreekt ook wel van kommerciele econo mic, kan gezien worden als een verzamelterm van diverse basisbegrippen. Men onderscheidt er drie (van empel, 1987; van eunen HOLZHAUER, 1983; falconer loyd, 1984): 1. het marketingkoneept met als centrale vraag: van wel ke grondbeginselen gaat men uit? 2. de marketingfunktie: hoe wordt het georganiseerd en wie doet wat? 3. de marketingmix: welke gereedschappen worden ge- bruikt? Het marketingkoneept In de term marketingkoneept ligt het basisidee besloten dat ten grondslag ligt aan alle marketingaktiviteiten. Het is de geestelijke instelling van producenten tegenover kon- sumenten. Als basisidee van de marketing geldt: "het bij de produetie van goederen en diensten uitgaan van wen- sen en behoeften van de konsument, binnen de grenzen die door de maatschappij worden gesteld" (Holzhauer VAN EUNEN, 1982). Het gaat hier om konsumentgerichte marketing waarbij de konsument zieh moet aanpassen aan wat voor de produ- cent technisch haalbaar is. Deze laatste opvatting wordt bepaald door het idee dat konsumenten geen konkrete in- vulling van wensen en behoeften voor ogen hebben, maar zieh laten leiden door wat voorhanden is en aangeboden wordt door de producenten. Kenmerkend voor konsumentgerichte marketing zijn: de konsument Staat centraal; 25

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 27