er is sprake van wederzijds voordeel. Het marketingkoncept heeft betrekking op de ruilrelatie tussen konsument en producent, waarbij uitwisseling plaatsvindt van goederen of diensten van de producent te- gen geld van de konsument. Het is het mechanisme van vraag en aanbod dat bestuurd kan worden door marke- tingaktiviteiten. Men onderscheidt verschillende invloeden van buitenaf op dit mechanisme, namelijk: algemeen maatschappelijke faktoren zoals de wetgeving van de overheid, politieke partijen, vakbonden, massa- media, belangengroeperingen; invloeden bepaald door koop- of werksituatie. Voor de producent: de invloed van de konkurrentie, de interne bedrijfssituatie, economische invloeden en de marktsituatie. Voor de konsument: het gezinsinkomen, de ligging en afstand van winkelcentra, voorkeuren voor bepaalde Produkten (deze faktoren worden wel 'task' faktoren genoemd). psychologische faktoren zoals: cultuurwaarden en nor men, leeftijd, levensfase en persoonlijkheidsken- merken. De marketingfunktie Onder marketingfunktie wordt verstaan de komplexe orga- nisatie binnen het bedrijf van beleidstaken en werkzaam- heden betreffende marketing. Een bedrijfsorganisatie bestaat uit sekties die ieder een be paald beleid voor hun rekening nemen. Een van die sek ties is verantwoordelijk voor de marketing als een van de funktionele beleidsgebieden. De integratie van het marke- tingbeleid binnen de bedrijfsorganisatie kan op verschillen de manieren plaatsvinden waarbij, al naar gelang het belang dat aan marketing wordt gehecht, deze afdeling meer of minder direkt aan de direktie verbonden zal zijn. Gewoonlijk bestaan marketingafdelingen binnen een be drijf uit de afdelingen: reklame, promotie. marktonder- zoek, verkoop en Service. De marketingmix Met marketingmix wordt het instrumentarium bedoeld waarmee de 'marketeer' zieh in de markt begeeft. In 1964 kwam McCarthy met de in deze branch beroem- de indeling van de vier elementen waar de marketingmix uit bestaat, de zogenaamde vier P's: 1. Product: het produkt met zijn samenstelling en ken merken; 2. Place: plaats van verkoop en/of distributie; 3. Promotion: verkoop-stimulerende aktiviteiten; 4. Price: de verkoopprijs. Ten aanzien van de vier bovengenoemde 'tools' moeten antwoorden gevonden worden op een aantal vragen, zoals: ad 1. Product: Hoeveel modellen worden er uitgebracht? Wordt de produktie uitbesteed? Welke grondstoffen worden gebruikt? ad 2. Place: Waar vindt de verkoop plaats? Wat zijn de transportkosten? Is persoonlijke verkoop nodig? Vindt verkoop plaats in het hele land? ad 3. Promotion: Moet er reklame gemaakt worden voor het produkt? Welke boodschap bevat de reklame? Welke media worden benaderd? ad 4. Price: Welke prijs voert de konkurrent met een ver- gelijkbaar produkt? Welke prijs moet er worden aangehouden? Welke kortingen gelden voor de win- kelier? Om al deze vragen te beantwoorden is veel informatie nodig. Deze informatie wordt ingewonnen uit (markt)on- derzoek, soms met gebruikmaking van informatiesystemen die statistieken, literatuurgegevens en dergelijke bevatten. Het marketingplan Het resultaat van de overwegingen rond marketingkon cept, -funktie en -mix is het marketingplan dat een on- derdeel van het marketingbeleid vormt. Het marketingplan bevat de volgende onderdelen: een overzicht van de Status quo van het bedrijf, de markt of reeds op de markt gebrachte produkten; een nauwkeurige aanduiding van probleemstellingen en doelstellingen; een Strategie ofwel het vaststellen van de beinvloeden de faktoren en het bepalen van de algemene doelen in overeenstemming met de omstandigheden; de taktiek ofwel de gedetailleerde uitwerking of het operationele plan met speeifikaties van in te zetten 'tools' en geraamde kosten. Bovenstaande uiteenzetting kan in een relatieschema sa- mengevat worden (zie figuur 1). Figuur 1. Relatieschema marketing. Kartografische marketing in de praktijk In deze paragraaf wordt in kort bestek uiteen gezet welke marketingaktiviteiten zijn georganiseerd bij de introduktie van de nieuwe Atlas van Nederland door de afdeling Marketing en Verkoopontwikkeling van de Staatsuitgeverii (afdeling, 1981). 26 PRODUCENT Marketing Marketing Mix Funktie Marketing Plan Marketing - Strategie Concept - taktiek Aanbod Vraag Konsument Beinvloedende faktoren: maatschappelijke faktoren 'task' faktoren - psychologische faktoren

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 28