Overzicht en toepassingen van optische opslagtechnieken H.J.G.L. Aalders Inleiding In het verleden is een kaart op papier het medium ge- weest voor de opslag, de presentatie en de overdracht van kartografische gegevens. En vanwege het gemak van het gebruik en de kosten van papier zal dat ook nog wel lan ge tijd zo blijven. Momenteel zijn er echter een aantal oorzaken die ertoe bijdragen, dat ook op andere manieren kartografische ge gevens worden opgeslagen, zoals: De toepassing van computerapparatuur bij de vervaar- diging van kaarten. De noodzaak om bij de ingewikkelde analyse van kar tografische en geografische gegevens Computers te ge- bruiken. waardoor de gegevens digitaal beschikbaar moeten zijn en digitaal worden opgeslagen. De ontwikkeling op technologisch gebied en de daar- mee gepaard gaande mogelijkheden voor wat betreft de snelheid van invoer van gegevens (scanning digitizers), de processor kapaciteit, de toegang tot de gegevens en de gegevenspresentatie. Het probleem bij het gebruik van Computers in de karto- grafie is echter de grote hoeveelheid gegevens die digitaal moet worden opgeslagen. Tot voor kort werden daarvoor alleen magnetische opslagmedia gebruikt. Een voorbeeld van de omvang van een kartografisch be stand is het kadastrale kaartenbestand dat naar voorlopige schattingen verscheidene tientallen gigabytes groot zal worden; voor de opslag daarvan zijn vele magnetische schijven of magneetbanden nodig. Het gebruik van schijven ofwel banden is afhankelijk van de wijze waarop de toegang tot de gegevens moet worden gerealiseerd. Voor gegevens die op elk moment beschik baar moeten zijn, of gewijzigd (moeten kunnen) worden is magneetschijf noodzakelijk; anders zou men ook met magneetbanden kunnen volstaan. Een bezwaar van de magnetische opslagmedia is de körte levensduur (ongeveer drie jaar). Bovendien moeten de op magnetische media opgeslagen gegevens regelmatig op- nieuw worden geschreven (ongeveer elk half jaar) om niet verloren te gaan. De ontwikkeling van de optische opslag Na de uitvinding van de basisprincipes van LaserVision, de CD-ROM en de dor (figuur 1) in 1969 is in de jaren ze- ventig de ontwikkeling van digitaal optische opslag op gang gekomen. Die ontwikkeling was niet speciaal ge- richt op de opslag en de betrouwbaarheid van massale hoeveelheden gegevens (wat overigens voor de kartografie een van de voorwaarden voor de doorbraak bij de toepas sing van digitale technieken is), maar veeleer voor de ontwikkeling van betaalbare beeldverwerking met nieuwe interaktieve mogelijkheden. Figuur 1. Optische opslagschijven, v.l.n.r. de DOR-schijf de Compact Disc (CD-ROM) en de videoplaat. Toch duurde het nog tot 1978 voordat de LaserVision werd gelanceerd. Kort daarna werd ook de cd-rom op de markt gebracht. Voor de cd-rom geldt echter dat de in- dustrie (Sony en Philips) vooraf een standaard waren overeengekomen, waardoor de cd-rom in een rekordtem- po de (audio-)markt veroverde. Vanaf 1982 zijn er verschillende joint-ventures bezig ge- weest met de verdere ontwikkeling van de optische op slag: Philips Dupont Optical (Philips en Dupont, schijffabrikage), Laser Magnetics Storage (Philips en cdc, drivefabrikage) en American/European/Japanese In teractive Media Opricht (diensten op het gebied van uit- geverijen). Dit artikel beoogt de huidige stand van de technieken weer te geven, die worden toegepast bij optische opslag van gegevens, waarbij ook toepassingen aan de orde kö rnen buiten de kartografie. De optische opslagtechnieken Momenteel zijn er twee vormen van optische opslag: analoog en digitaal. Hoewel in dit artikel de nadruk wordt gelegd op de digitale opslag, volgt een körte be- schrijving van de analoge opslag om een vollediger beeld van de optische opslagtechnologie te krijgen. 31

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 33