Systeemkonfiguratie Bij een systeemkonfiguratie behoort, naast de apparatuur, ook de bedieningsprogrammatuur. Deze verzorgt alle as- pekten van systeembesturing, -administratie, -beheer en kommunikatie met gebruikers en andere Systemen. Door de randapparatuur in soort en aantal te wijzigen kan het systeem altijd worden afgestemd op de omvang van de or- ganisatie en de intensiteit van het gebruik van het sy steem. Daarbij kan het voorkomen, dat ook gebruik wordt gemaakt van de bestaande computer-kommunikatie- netwerken, die voor het gebruik over grotere afstanden noodzakelijk zijn. Apparatuur Rondom een centrale Computer is speciale randapparatuur nodig voor het gebruik van op dor opgeslagen informatie (figuur 7). Naast de normale randapparatuur, die men bij Computers aantreft, zoals een systeemconsole, magneet- schijfeenheden, magneetbandeenheden, digitizers, regel- drukkers enzovoort, zijn voor de toepassing van dor nodig IIIIII Hill een of meerdere digitale optische schijfeenheden, waarin de gedigitaliseerde dokumenten worden op geslagen op optische schijven; in plaats van de afzonderlijke schijfeenheid/eenheden kan ook een zogenaamde jukebox worden gebruikt. Dit is een mechanisch apparaat dat 20 tot 64 optische schijven in een schijfeenheid kan herbergen; met be- hulp van een of meerdere automatische platenwisse- laar(s) zijn alle platen relatief snel toegankelijk, waardoor de aan het systeem gekoppelde opslagkapaci- teit aanzienlijk wordt vergroot; een of meerdere oproepstations, elk met een gewoon beeldscherm en een toetsenbord (voor het oproepen van dokumenten uit het bestand) en een hoge-resolutie- scherm voor het weergeven van dokumenten uit het bestand. Binnen 2 sekonden kan een dokument van de schijf worden opgeroepen en afgebeeld op een derge- lijk scherm. ofwel in 10 tot 15 sekonden als de juke box van plaat moet verwisselen; een grafische printer om, indien nodig, afdrukken van dokumenten op papier te maken. Opslag- en toegangsprogrammatuur De afgetaste dokumenten krijgen met behulp van de systeemprogrammatuur elk een uniek Codenummer via het invoerstation en worden, na de kwaliteitskontrole, overge- schreven op de optische schijf voor permanente opslag. De afbeeldingen (ook wel homogrammen genoemd) kun- nen worden opgeslagen in de oorspronkelijke volgorde, waarin ze zijn opgenomen, of worden later opnieuw ge- groepeerd op aparte schijven. De indexering van de doku menten door de systeemprogrammatuur geschiedt op een invoerstation. Er wordt gebruik gemaakt van een Data Base Management Systeem, waarbij elk dokument een objekt vormt, waaraan verschillende, in soort en omvang door de gebruiker vast te stellen, kenmerken kunnen wor den gekoppeld. Daarmee hebben gebruikers op verschillende manieren toegang tot de dokumenten. Door intoetsen van een of meerdere kenmerken van de dokumenten kan het systeem alle dokumenten, die aan de opgegeven selektiekriteria voldoen, in volgorde op het hoge-resolutie-scherm afbeel- den of afdrukken op de grafische printer. Figuur 7. Een DOR-systeemkonfiguratie: a. centrale Computer b. jukebox met DOR-platen/eenheden c. Scanner d. tekstverwerker e. invoerstation met printer f. raadpleegstations. een Scanner voor de invoer van bestaande dokumenten en/of beeldinformatie; een invoerstation, bestaande uit een gewone computer- terminal met beeldscherm en toetsenbord voor het in- typen van kenmerken en trefwoorden van in te voeren dokumenten. Hieraan is een beeldscherm met een ho- ge resolutie gekoppeld voor een kwaliteitskontrole van de in te voeren dokumenten; een of meerdere tekstverwerkers als alternatief in voerstation of voor de invoer van nieuwe (tekst)doku- menten; Toepassingsgebieden Men moet zieh realiseren dat de toepassing van de dor- schijven vooral ligt op het gebied van massa-opslag. Hoe- wel ook wel andere technieken bestaan, is op dit moment alleen de orom- (middels de cd) en de woRM-techniek (middels de dor) echt gekommercialiseerd; met andere woorden een niet muteerbaar systeem. Daarbij is het ook van belang dat de prijs van de dor erg laag is (enkele honderden guldens), zodat de kosten van de opslag van verouderde, niet meer geldige, gegevens niet te duur wordt. Men vindt de toepassingen dan ook op verschillende van de volgende gebieden: Bestandsbeheer. Gegevensopslag van bestanden van grote omvang, zowel als de backup-opslag van grote bestanden. Kantoorautomatisering. Opslag van grafische beeiden met een hoge resolutie, zoals rapporten en presentaties b IIIIIIIII 37

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 39