gemaakt met tekstverwerking, of via desk-top Publishing. Archivering. Beperken van de opslagruimte van gege- vens, die op dokumenten voorkomen. Bibliotheken. Zowel de opslag van katalogi als de op- slag van dokumenten of boeken in bibliotheken. Techniek. Opslag van meetgegevens uit geologische kaartering, geofysische metingen of grootschalige ba- siskarteringen (veldwerken)Maar ook de opslag van CAD-ontwerpen en technische tekeningen. Opslag van archiefstukken bij het notariaat, het ka- daster (akten en borderellen), de medische stand (rönt- genfoto's). Taalwetenschappen. Woordenboeken en encyclopedieen kunnen door uitgevers op een cd-rom worden gezet en op een eenvoudige huiscomputer worden teruggelezen. Rechten. Ook wetten en jurisprudentie kunnen op opti sche schijven worden gezet. Daarbij is vooral de in- houdelijke zoekprocedure bij digitaal (alfa-)numerieke opslag van belang om informatie over een bepaald on- derwerp te kunnen vinden. Verkeer. Gegevens over het wegpatroon in een bepaald gebied kunnen op een cd-rom worden opgeslagen en dienen als een van de informatiebronnen bij het vaststellen van routes in een auto, zoals bijvoorbeeld wordt gerealiseerd in het CARiN-projekt van Philips. Borderellen, een proeftuin Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde- ning en Milieubeheer heeft in het kader van het Informa- tica Stimulerings Plan met steun van het Ministerie van Economische Zaken het voortouw genomen om het Megadoc-systeem van Philips in een moderne kantoorau- tomatiseringsomgeving toe te passen. Op deze wijze wilde de overheid ervaring opdoen met deze nieuwe opslagtech- niek en tevens Philips in de gelegenheid stellen meer ken- nis en ervaring op te doen met de ontwikkeling van deze Systemen. In 1984 werd besloten bij het Kadaster (direktie Overijs- sel) te Zwolle een proeftuin in te richten met als doel de technische haalbaarheid van dit geavanceerde systeem aan te tonen. In een proef werden van vier kadastrale ge- meenten, Zeewolde, Diepenheim, Zwolle en Zwoller- kerspel (de burgerlijke gemeente Zwolle) alle borderellen opgeslagen op drie DOR-platen. De proef, zoals die in Zwolle is uitgevoerd, betreff alle hypotheekakten van alle bezwaarde percelen in de betref fende gemeenten, overeenkomstig het Hypotheekregister nr. 3 en het percelenregister Hypotheken 69A; dat zijn ongeveer 20.000 percelen, met in totaal ongeveer 55.000 pagina's en de betreffende hypothekaire verwijzingen uit het register 69A. Uiteraard komen er nog dagelijks bor derellen bij, die via een der leesstations worden inge bracht. Voor het opzoeken van een bepaald dokument moet men op de bedieningsterminal eerst de zoekopdracht specifice- ren. Voor elk der drie DOR-platen is een eigen dor- eenheid beschikbaar, zodat het systeem nu volledig auto matisch de gewenste DOR-eenheid aktiveert, het gewenste dokument opzoekt en op verzoek afdrukt. Uit de evaluatie, die na afloop van de proef plaatsvond, kan men konkluderen, dat de proef als geslaagd kan wor den beschouwd. Bij het Kadaster in Zwolle is men inmid dels erg enthousiast over het Megadoc-systeem en met name over de snelle toegang tot de opgevraagde doku menten en de kwaliteit van de beeldpresentatie. Ook voor Philips is dit eerste Megadoc-projekt erg leer- zaam geweest. Enkele verbeteringen werden in de appara- tuur doorgevoerd, maar ook de programmatuur werd op verscheidene plaatsen aangepast. Bovendien kreeg men waardevolle informatie over de aard en de kapaciteit van de benodigde ondersteuning. Standaards De oorspronkelijke standaards voor de vastlegging van di gitale audio werden bepaald door Philips en Sony. Ze zijn nu een wereldstandaard geworden (het zogenaamde rode boek) (figuur 9). Een verdere laag voor standaards voor de cd-rom was noodzakelijk, omdat additionele fout- korrektie gei'ntroduceerd werd en omdat de 'directory1 strukturen genormaliseerd werden (het zogenaamde gele boek, gemaakt door een ad-hoc groep geinte resseerden, de High Sierra groep). Figuur 8. Een raadpleegstation. 38 Figuur 9. De standaards voor optische opslag: a. het rode boek (voor CD-ROM b. het gele boek (de High Sierra standaard voor digitaal gebruik) c. het groene boek voor CD-I). CD [iNTERAlTIV

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 40