Een belangrijke additionele standaard wordt door Philips en Sony vastgelegd in het zogenaamde groene boek. Hierin is de standaard voor de cd-i beschreven voor het interaktief gebruik van geluid, teksten en plaatjes met een grote flexibiliteit en opverschillende niveau's van kwali- teit, met de garantie dat bestaande CD-schijven, inklusief bestaande muziek, uitwisselbaar zullen blijven. Het is vooral het gebrek aan standaardisatie in de opti sche opslagtechnologie voor de grotere DOR-platen, dat ertoe bijdraagt dat de Systemen niet kompatibel zijn ten opzichte van elkaar. Een potentiele gebruiker loopt daar- mee het gevaar een systeem aan te schaffen, dat niet met andere gebruikers is uit te wisselen, en bovendien dat de ontwikkeling zodanig snel is, dat het systeem snel verou- derd en dat het onderhoud van het aangekochte systeem achterwege blijft door de introduktie van nieuwe, verbe terde Systemen. Het is ook opmerkelijk dat ibm, de fabrikant, die in het verleden al heel wat standaards op de markt heeft gezet, zieh tot nog toe afzijdig heeft gehouden van de optische opslagtechnieken; mogelijk weerhoudt dat de potentiele gebruikers ervan om tot massale aanschaf over te gaan, waardoor een explosie op de markt van de optische opslagmedia uitblijft. te kunnen komen aan de vraag van de markt, nu de op- bouw van massale bestanden langzamerhand begint te groeien. De optische opslag moet echter ook gepaard gaan met een Data Base Management Systeem om een snelle toe- gang tot de opgeslagen dokumenten te verzekeren, waar- bij het gebruik van meerdere toegangssleutels vereist is. Bovendien is aangetoond dat snelle toegang mogelijk is vanaf verschallende terminals, zodat een DOR-systeem zeer goed is te gebruiken in een omgeving van kantoorautoma- tisering. Toepassingen in de kartografie zijn vooralsnog nauwelijks gerealiseerd. De Defence Mapping Agency in de Verenig- de Staten heeft al wel een videoplaat in een laboratorium- opstelling toegepast om de geschiktheid van een dergelijk systeem uit te proberen voor de militaire kartografie. grafie. Tot slot kan worden gekonkludeerd dat de markt nog erg onzeker reageert op de optische opslag, omdat zoveel ver schallende soorten Systemen worden toegepast en een standaard - met uitzondering van de cd rom op de audio markt - (nog steeds) uitblijft. Noten Konklusies Ongetwijfeld is men met de techniek van optische opslag op video- of DOR-plaat een weg ingeslagen om tegemoet Ir H.J.G.L. Aalders is Hoofd van de Afdeling Onderzoek van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apel- doorn. Op 1 december 1987 werd dit artikel gepresenteerd tij- dens de studiedag van de NVK-Werkgroep Automatisering in de kartografie, die in Delft werd gehouden. 39

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 41