chief, waarheen niet alleen de bescheiden van de in de provincie zetelende rijksorganen maar ook die van de provinciale worden overgebracht. De wet verplicht iedere gemeenteraad voor de bewaring van haar oude archieven een bewaarplaats aan te wijzen. Dit kan ook een naburige gemeentelijke archiefbewaarplaats zijn of, indien gemeen- ten hierin een regeling van samenwerking treffen, een ge- meenschappelijke. Zo heeft Rotterdam een eigen archiefbewaarplaats die door Capelle aan de IJssel als haar archiefbewaarplaats is aangewezen. Zo'n archiefbe waarplaats (ook 'archief genoemd) wordt beheerd door een gediplomeerd archiefambtenaar of, als deze niet is benoemd, door de gemeentesekretaris. Als bescheiden naar een archiefbewaarplaats zijn overge bracht worden ze openbaar; dit behoudens beperkende bepalingen bij de overdracht gesteld. De Archiefwet steh de termijn van overbrenging op 50 jaar maar een ge- meente kan tot een kortere termijn beslissen, zoals Rot terdam, waar deze op 25 jaar is gesteld. De gemeente-archivaris beheert dus het oude archief in de archiefbewaarplaats. In Rotterdam, als eiders, is de ge meenteraad een stapje verder gegaan en heeft de gemeente-archivaris gei'nstrueerd tot het beheer van de historisch-topografische atlas en bibliotheek, de histori sche film- en geluidsverzameling en het beheer van ande re dokumentaire verzamelingen die van belang zijn voor de geschiedenis en de topografie van Rotterdam en naaste omgeving. Voor deze taak dient de archivaris in de acqui- sitie van materiaal een aktieve rol te speien: hij moet ver- zamelen. Dit in tegenstelling tot de verwerving van archiefbescheiden, die hem ingevolge de Archiefwet van- zelf toevallen en waarbij zijn taak bij de acquisitie voor- namelijk uit schifting en ontsluiting bestaat. Tenslotte noem ik de bevoegdheid van de archivaris om toezicht te houden op het beheer van archiefstukken voor zover die (nog) niet zijn overgebracht naar de archiefbewaarplaats. Deze toezichthoudende taak komt hem toe als toekomstig beheerder van de archiefbescheiden. Het brengt hem in direkt kontakt met de ambtenaren die deze archiefstukken - in dit geval de kaarten en tekeningen - produceren en administreren. Archiefverordeningen De toezichthoudende taak heeft de gemeente-archivaris gedelegeerd aan de archiefinspekteur. De vraag rijst welke normen deze inspekteur daarbij han teert, wie hij aan kan spreken bij de betreffende over- heidsorganen en welke middelen hij heeft om ongewenste toestanden te verbeteren. De Archiefwet is namelijk wel duidelijk als zij steh dat overheidsinstellingen verplicht zijn de onder hen berustende archiefbescheiden in goede en geordende Staat te bewaren, maar het is efficienter, en aangenamer voor de gei'nspekteerden bovendien, als zij vöör die inspektie weten wat precies van hen wordt ver- langd. Hierbij moet men bedenken dat de archivaris zieh, in zijn toezichthoudende taak, begeeft op het terrein van de administratie. Archieven en administraties worden bij een overheidsorgaan dikwijls beheerd door aparte organisatie-onderdelen, die aan het feit dat ze fungeren als geheugen voor de betrokken organen een beleidson- dersteunende funktie ontlenen, met alle gewicht daaraan verbonden. Dit betekent dat inspektie een grondige kennis van de administratie vereist en dat een inspekteur beter uit de kring van de registratoren (zoals de vakbroeders in de administratie heten) voort kan komen. Deze hebben zieh in een hechte beroepsorganisatie verenigd (de Vereni- ging voor Documentaire Informatievoorziening), die veel nadenkt over haar vak en gericht is op nieuwe ontwikke- lingen in de administratie, de organisatie daarvan en op automatisering en alles wat daarmee samenhangt. Tegen- over hen moet de inspekteur kunnen optreden als een su- perregistrator, maar anderzijds moet hij de belangen van de archivaris in het oog houden. Het is dan ook terecht en gelukkig dat het gemeentebestuur hierin regelgevend is opgetreden: het College van B&W stelt vast aan welke ei sen de administratie moet voldoen, waarbij zowel de be langen van de bedrijfsvoering als die van het archief zijn veiliggesteld. Deze plaatselijke regelgeving, die als aan- vulling op de Archiefwet bestuurlijke en ambtelijke ver- antwoordelijkheden, plichten en bevoegdheden van de archiefzorg formuleert, Staat bekend als de Archiefveror- dening. Zaken die daarin geregeld worden zijn bijvoorbeeld: de aanwijzing van een archiefbewaarplaats en van be- waarplaatsen van bescheiden voorzover deze nog niet zijn overgebracht naar de gemeentelijke archiefbewaar- plaatsen; de aanwijzing van een beheerder van de archiefbe scheiden van gemeentelijke organen; de beschikbaarstelling van voldoende personeel voor het beheer van zowel de overgebrachte als de nog lo- pende archieven; de vaststelling van beheersregels; dit zijn de normen waaraan de inspekteur de administraties kan toetsen. De beheersregels voor de lopende archieven zijn gegeven in het Besluit Post- en Archiefzaken Dergelijke beheersregels zijn bijvoorbeeld: de aanwijzing van het hoofd van dienst of bedrijf als verantwoordelijke voor het beheer van de archiefbe scheiden van een orgaan; de regeling van een goede en veilige bewaring, dat wil zeggen dat de verantwoordelijkheid wordt gesteld voor een (brand)veilige bewaarplaats zorg te dragen; aanwijzingen voor de wijze waarop de administratie moet worden gevoerd, zoals de verplichting tot in- schrijving van stukken, tot notering van de verblijf- plaats en van afdoeningstermijnen van archiefbescheiden de opgave van eventuele wijziging van het ordenings- systeem aan B&W; de plicht tot vernietiging van archiefbescheiden (de Ar chiefwet kent slechts een bevoegdheid daartoe) en de inspraak van de archivaris daarin; de procedure van overbrenging van archieven naar de bewaarplaats. We zien dus dat de archivaris op grond van de Archief wet moet toezien op de uitvoering van het Besluit Post en Archiefzaken, dat hij zieh voor deze taak laat vervan- gen door de inspekteur en dat de normen voor diens toet- sing bekend zijn. Kaarten en tekeningen In een doorsnee dienst of bedrijf kunnen tekeningen op drie plaatsen worden aangetroffen: in het tekeningenar- 41

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 43