chief, in het correspondentie-archief en ook nog eens in het semi-statisch archief. Tekeningenarchief Deze bevinden zieh voornamelijk in wat grotere organisa- ties: daar waar men beschikt over tekenaars en ontwerp- afdelingen, treft men in de regel in de buurt van deze afdelingen de produkten van hun aktiviteiten aan. Mate- rieel gezien zijn twee verzamelingen te onderscheiden. a. De papieren afdrukken van tekeningen tot A4-formaat gevouwen en opgeborgen in kästen en slingerend op bureaus. Vergist u niet: die rommelige indruk is vaak schijn. Tekenaars gaan veelal zeer zorgvuldig met hun tekeningen om; ze beseffen de waarde ervan. En dan doel ik naast de esthetische en informatieve waarde ook op de economische: het aantal uren dat de teke- naar in zijn tekening heeft gestoken. b. De zogenaamde calques, dus materiaal waarop gete- kend wordt, in allerlei soorten en maten: papier, rijst- papier en allerlei kunststoffen. In deze laatste kategorie treft men erg dure soorten aan die krimpvrij zijn en daardoor hun maatvastheid behouden. De maatvastheid kan van belang zijn indien rechtstreeks van de tekening uitgevoerd gaat worden of wanneer er kopieen van ge- maakt moeten worden die als tweede generatie gaan dienen. Hoe verschillend ook in grootte en kwaliteit, ze hebben allemaal, op een enkele uitzondering na, als doel te fungeren als drukvorm voor papieren afdruk ken. Er zijn uiteraard verschillende stadia te onderken- nen van ontwikkeling. Ik noem onder andere de schetsen, bespreektekeningen, schetsontwerpen, ont- werpen en definitieve tekeningen. In een vroeg Stadium wordt de tekening geregistreerd en wordt het nummer in de rechter onderhoek ge- plaatst. Daarnaast wordt vaak per tekening een kaart aangelegd waarop alle wijzigingen worden bijgehou- den. In welk Stadium de tekening ook verkeert, bij el- ke plaatsgevonden hebbende wijziging wordt een papieren afdruk gemaakt, die wordt bijgezet in het ar chief. Nadat de drukvorm is gewijzigd kan dus altijd worden beschikt over een voorgaand Stadium en kan de ontwikkelingsgeschiedenis worden herleid aan de hand van de verschillende afdrukken. Bij de berging van deze in formaat varierende tekeningen zijn er meerdere mogelijkheden voor de archivering. Men vindt de afdrukken gevouwen in omslagen die weer in dossierkasten worden gerangschikt op nummer of wijk of alfabet. Dan is er de GABs-kast, een bekend type kast waarin de tekening in ongevouwen toestand kan worden opgehangen, zodat deze snel terug te vinden is. Het is een behoorlijk arbeidsintensieve methode van berging om- dat er een ophangrand aan de tekening moet worden ge- plakt en er bij zogenaamde acutes, om inscheuren van de andere drie randen te voorkomen, nogal wat bewerkingen dienen plaats te vinden. Buitenmodelformaten worden als het enigszins kan in tekeningkokers geborgen, ook weer om vouwen te voorkomen. Het ruimtebeslag neemt men dan voor lief. Als laatste methode van berging die ik ben tegengekomen noem ik die in portefeuilles. De tekeningen behoeven hiertoe geen extra bewerking te ondergaan. Grote tekenin gen worden gevouwen. Er zijn grote aantallen te bergen in dergelijke portefeuilles. Een groot nadeel is de om- slachtige wijze waarop ze zijn te raadplegen. In het alge- meen heeft iedere tekenkamer zelf wel een manier gevonden om de tekeningen te nummeren en terug te vin den. Wanneer deze werkzaamheden een volledige dagtaak gaan omvatten worden er ook wel speciale medewerkers voor aangetrokken die het beheer op zieh nemen. Hoewel er bij mijn weten geen opleiding bestaat op dit gebied en veel wordt overgelaten aan het gezonde verstand, is het beheer in het algemeen goed te noemen. Door wie dat beheer ook wordt gevoerd, door de tekenaars zelf of door een speciale funktionaris, de verantwoordelijkheid voor het beheer ligt altijd bij de registrator. De registrator komt in iedere grote organisatie in Rotterdam voor. Hij is verantwoordelijk voor de archivering en de daar omheen gevoerde administratie. Deze funktionaris Staat in de regel aan het hoofd van een forse afdeling, is goed opgeleid en onderhoudt een goede samenwerking met de archief- dienst. Correspondentie-archief Naast het tekeningenarchief treffen we ook in de correspondentie-archieven veel tekeningen aan. Het zijn in de regel papieren afdrukken welke tot A4-formaat zijn teruggevouwen om in dossieromslagen te kunnen worden gepast. Het verschil met de tekeningen uit het tekeningen archief is dat dit exemplaar in de regel als bijlage dient bij een of meerdere stukken. Beide bescheiden vormen dan een onlosmakelijk geheel, het een is niet te begrijpen zonder het andere. Bovendien worden op deze stukken ambtelijke en bestuurlijke besluiten gebaseerd. Dat geeft de tekeningen het extra gewicht onderdeel te hebben uit- gemaakt van het besluitvormingsproces van de gemeente, waardoor deze historisch gezien van belang kunnen wor den. Het beheer van dit soort archieven geschiedt rechtstreeks door de zojuist hiervoor geprezen vakmen- sen. De administraties en Systemen welke de toegankelijk- heid van dossiers tot doel hebben zijn aanmerkelijk ingewikkelder dan die van de tekeningarchieven, omdat ze zijn afgestemd op een meer gekomplieeerde vraagstelling. De toepassing van Computers als hulpmiddel bij het toe- 42 Figuur 1. Een kijkje in een van de vele tekenkamers, hier van de afdeling Ingenieursbureau Wegenbouw, van de Dienst van Gemeentewerken

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 44