gankelijk maken neemt hier dan ook een snellere vlucht dan bij de tekeningarchieven, is mijn indruk. Semi-statisch archief De derde plaats, waar delen uit beide voorgaande archie- ven worden aangetroffen, is het zogenaamde semi statische archief. Zodra de tekening zijn waarde voor de administratie heeft verloren, of minder aktueel is gewor den, wordt deze overgebracht naar een minder in de loop liggende ruimte. Figuur 2. De tekeningen worden in gevouwen toestand geborgen in portefeuilles en 'tijdelijk' opgeslagen in rekken in de semi statische archiefbewaarplaats van Gemeentewerken. De archiefbescheiden welke ouder zijn dan 50 jaar moe- ten volgens de wet naar een archiefbewaarplaats. U zult begrijpen dat geen enkele organisatie over het algemeen nog behoefte heeft aan bescheiden welke ouder zijn dan 10 jaar. Toch is men verplicht de archiefbescheiden in goede en geordende Staat te bewaren tot de 50 jaar vol zijn. Omdat de wetgever dat uiteraard heeft voorzien, is in het Archiefbesluit bepaald dat aan Gedeputeerde Staten van plannen tot verandering van de plaats van bewaring van dergelijke archieven mededeling moet worden gedaan. In het Rotterdamse Besluit Post- en Archiefzaken is dat een voorschrift aan de organisaties geworden, goedkeu- ring hiervoor eerst te vragen aan burgemeester en wet- houders die vervolgens mededeling doen aan Gedepu teerde Staten. De eisen die op grond van deze regeling aan bewaarplaatsen worden gesteld houden een brandwe- rendheid in van twee uur en een redelijke bescherming tegen vandalisme en inbraak. In deze bewaarplaatsen, die langzamerhand ieder zieh zelf respekterende organisatie in Rotterdam bezit, staan de correspondentie-archieven en de tekeningarchieven broederlijk naast elkaar. Ook hier treden als beheerders de registratoren op. Selektie en vernietiging Voor een goed beheer is selektie en vernietiging absoluut onontbeerlijk. De Archiefwet geeft de bevoegdheid aan de Colleges van burgemeester en wethouders archiefbeschei den te vernietigen. In het Archiefbesluit is vervolgens de procedure uitgewerkt die moet worden gevolgd om tot daadwerkelijke vernietiging te mögen overgaan. Volgens dit besluit mögen de archiefbescheiden worden vernietigd wanneer zij omschreven zijn in lijsten van voor vernieti ging in aanmerking körnende archiefbescheiden, na het verstrijken van de voor die bescheiden vermelde termijn. Voor de gemeenten is een dergelijke lijst in 1983 vastge- steld. In deze lijst is achter het kopje 'tekeningen' het volgende te lezen: "Tekeningen vormen bescheiden, waar- van uitsluitend de oorspronkelijke bij de besluitvorming en/of realisering gediend hebbende exemplaren, veelal als zodanig gewaarmerkt, bewaard blijven of vernietigd mö gen worden met de overige bescheiden van de zaak, waartoe zij behoren. Detailtekeningen, overbodig voor de kennis van de zaak kunnen 10 jaar na afdoening/verwe- zenlijking worden vernietigd." De in het voorgaande genoemde twee groepen tekening- verzamelingen moeten ook hier wat betreft problematiek worden onderscheiden. Papieren afdrukken In de huidige registratuurpraktijk, zo ongeveer begonnen vlak na de tweede wereldoorlog, vinden we de relevante tekeningen gevoegd als bijlagen bij de stukken. In een woordkultuur als de onze moet u aan het begrip 'bijlage' geen mindere betekenis hechten. In de regel worden in onze kringen ook gewichtige rapporten als bijlagen bij de aanbiedingsbrief van drie regels aangemerkt. Het geheel van de stukken met tekening inkluis is dan per zaak samengevoegd in een omslag, dossier genaamd. Is zo'n dossier nu te brengen onder een van de katego- rieen uit de eerdergenoemde vernietigingslijst, dan komt het geheel, dus inklusief de tekening of tekeningen voor vernietiging in aanmerking. Alle andere stukken met teke ningen worden bewaard voor de eeuwigheid. Het gevolg daarvan behoeft natuurlijk niet te zijn dat die tekeningen daar in de archiefbewaarplaats ook bij die stukken blijven zitten. Echter omdat de stukken verwijzen naar de teke ning en vice versa moet in de inventaris wel verwezen worden naar de vindplaats van de tekening en hetzelfde geldt uiteraard voor de katalogus van de atlas. Transparanten De tweede groep, die ook behoorlijke proporties kan aan- nemen, is de groep transparante tekeningen, dus de cal- ques, die als drukvorm dienen, een verzameling zijn en in de regel op de tekenkamers of in tekeningarchieven zijn ondergebracht. Men moet zieh naar mijn mening niet laten misleiden door de omvang van de verzameling cal- ques. De bewaarwoede van tekenaars is groot en dat is alleszins te begrijpen. Een tekening maken is een arbeids- intensief werk waar in de regel ook nog de nodige tijd aan overleg met ontwerpers, werk- en projektgroepen voorafgaat. En het spreekt vanzelf dat bij een wijziging van zo'n tekening snel teruggegrepen wordt op de reeds gemaakte. En is zo'n tekening eenmaal definitief gewor den en heeft hij aan zijn doel, dus drukvorm, beant- woord, dan zijn de tekeningelementen later altijd nog wel te kopieren en te gebruiken voor andere tekeningen. Het lijkt mij evident dat dergelijke tekeningen voor vernieti ging in aanmerking komen. De vraag of zij behoren tot de archiefbescheiden in de zin van de Archiefwet reken ik graag tot de akademische. Is men het namelijk eens 43

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 45