met de Stelling dat zij als drukvorm fungeren net als vroeger de stencils en dergelijke, en de alürukken die bij de besluitvorming een rol hebben gespeeld als archiefbe- scheiden fungeren, dan is er helemaal geen probleem (of misschien een klein probleem). Zou men vinden dat ze wel tot de archiefbescheiden behoren dan kunnen ze ze- ker niet anders dan onder de kategorie 'dubbelen' van de lijst voor vernietiging in aanmerking körnende bescheiden worden gebracht en zijn ze ook vernietigbaar. Hoe dan ook, in Rotterdam wordt nog het standpunt gehuldigd dat de verzameling op zieh een extra dimensie toekent aan de verder inhoudelijk los van elkaar staande tekeningen. Om die reden stellen wij er prijs op van de betreffende diensten en bedrijven een microfilm of een serie microfo- to's van het totale bestand te ontvangen alvorens deze tot vernietiging overgaat. Het bedrijf komt dat vaak zeer goed uit, omdat toch al behoefte bestond aan een schaduwarchief van een dergelijk kostbaar werkbestand en rendementsberekeningen al lang hadden uitgemaakt dat microverfilming op deze wijze een goede investering zou zijn. Problematisch zijn de wel moeilijk te dupliceren in gangen die meestal in fichevorm zijn aangelegd. Dat het schaduwarchief vrijwel waardeloos is zonder de benodig- de ingangen wordt nog te weinig beseft. Dit besef, moet gezegd, wordt ook niet aangewakkerd door de kostenra- mingen verbonden aan verfilming van deze ficheverzame- lingen. Het overnemen van ingangen in computerleesbare vorm lijkt hier een oplossing te bieden hoewel het gemis aan standaardisering van Software, besturingssystemen en Computers weer nieuwe problemen oproept. Figuur 3. Door deze kamer gaan alle tekeningen van alle afde- lingen van Gemeentewerken op weg naar de semi-statische ar- chiefbewaarplaats. Ze worden er toegankelijk gemaakt via neveningangen, uitgeleend, vermenigvuldigd, gearchiveerd, ge- microfilmd, kortom intensief beheerd. Substitutie Het laatste onderwerp dat ik wil aansnijden is het over- zetten van informatie op andere dragers, de zogenaamde substitutie. De hoeveelheid papier neemt met een dermate hoog tempo in omvang toe dat, wil het geheel beheers- baar blijven en ook te bergen, op grote schaal het over- bodige materiaal dient te worden verwijderd, om het waardevolle in optimale konditie en toegankelijk te hou- den. Bovendien dwingt de doorgaans siechte kwaliteit van de originelen tot substitutie. Dat geldt voor alle archie- ven, dus ook voor archieven die grotendeels bestaan uit tekeningen. Wat volgens de vigerende voorschriften kän worden vernietigd wordt hier ter stede ook uiteindelijk wel, uiteraard met het nodige voorbehoud, vernietigd. Echter voor de oplossing van het probleem zal dat niet voldoende zijn. Er zal ook moeten worden gedacht aan het verminderen van de ruimte welke door archieven, die uitsluitend bestaan uit niet te vernietigen bescheiden, in- genomen wordt. Het spreekt vanzelf dat microverfilming hier dan het eerst in aanmerking komt. De beeldplaatont- wikkeling staat nog in de kinderschoenen, zeker wat de houdbaarheid betreff, is nog erg kostbaar maar moet wel nauwlettend worden gevolgd. Men zal zieh kunnen voor- stellen dat het in dit verband aangenaam zou zijn als het nuttige met het verbodene (tot nu toe is het gebruik van vervangende dragers immers nog illegaal) zou kunnen worden verenigd. Wanneer men eenmaal zover in het kwaad is doorgedrongen is de tweede stap snel gezet en gaat men erg indringend naar sommige omvangrijke teke- ningenbestanden zitten Staren en dat moet u ons vooral niet kwalijk nemen. Als klassiek voorbeeld noem ik de bouwtekeningen. Deze tekeningen worden door de aanvrager van een bouwver- gunning in veelvoud bij het daartoe bevoegde gezag aan- geboden in papieren vorm. Uiteindelijk blijft er na de vergunningverlening een gewaarmerkte set tekeningen achter bij de behandelende dienst. Daar groeit dit bestand met 25 tot 30 meter per jaar. Aan de opslag van dergelij ke tekeningen is een aantal problemen verbonden. Ik noem er een paar: De tekeningen hebben allemaal een verschillende grootte en zijn tamelijk siecht hanteerbaar. Om die reden worden ze door de aanvrager tot A4-formaat gevouwen ingediend en in deze vorm wordt hun weg in het verdere afdoe- ningsproces ook vervolgd. Na 50 jaar een dergelijke teke- ning weer herhaalde malen openvouwen kan niet straffeioos gebeuren. De kwaliteit van het papier was al niet best en wordt nu zeker niet beter. Daarnaast gaat het hier op den duur om kilometers teke ningen van een siechte kwaliteit papier, waarvan om wel ke reden ook door de betreffende dienst al micro's zijn gemaakt. Aangezien de gegevens door microverfilming kennelijk uitstekend leesbaar over te brengen zijn op een kleinere ruimtebesparende drager, is er alles voor te zeg- gen deze praktijk tot de officiele te verheffen. Het zal dan evenwel niet mögen gebeuren dat de leesbaarheid van de vervanger slechter wordt dan die van het origineel zo- als wij onlangs konstateerden bij een van de diensten, omdat men verzuimde met inkt te tekenen waardoor het beeld niet goed doorkwam. Dan wordt iedere diskussie over vervanging zinloos. Overigens heeft men zieh er in archivarissenkring al mee verzoend dat vervanging op den duur noodzakelijk zal zijn. De nota archiefbeleid van de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur laat zieh ook in die richting uit. Alleen het Archiefbesluit zal nog 'even' moeten worden veranderd. Slot In het vorenstaande heb ik een beeld proberen te schetsen 44

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 46