Het beheer van archiefkaarten, in het bijzonder in het Rotterdams gemeente-archief P. Ratsma Archiefkaarten Bij archiefdiensten, zoals rijks-, gemeente-, Streek en wa- terschapsarchieven, treft men een specifieke kategorie kaarten aan, die we gemakshalve archiefkaarten zullen noemen. Het zijn kaarten die tot een archief1 behoren en ze staan tegenover kaarten die volgens bepaalde maatsta- ven worden verzameld. We stuiten hier op een essentiele tegenstelling zoals die in de archiefwereld gezien wordt: een archief is iets anders dan een verzameling. Wat is een archief? In de archiefterminologie wordt een archief omschreven als het geheel van archiefbeschei- den, ontvangen of opgemaakt door een instelling, persoon of groep personen". De bijbehorende definitie van ar- chiefbescheiden of archiefstukken luidt: al die be scheiden die ongeacht hun vorm, naar hun aard bestemd zijn om te berusten onder de instelling, persoon of groep personen die deze heeft ontvangen of opgemaakt uit hoofde van zijn/haar aktiviteiten of de vervulling van zijn/haar taken2. Kort samengevat komt het hier op neer: een archief bevat de dokumenten die een instelling of per soon bij de uitoefening van haar of zijn funktie ontvangt en ten dele zelf vervaardigt. De archiefvormer zelf kan de inhoud van het bestand dat aldus ontstaat in beperkte ma- te bei'nvloeden, maar de archiefbeheerder in het geheel niet. De beheerder van een verzameling daarentegen steh zelf de maatstaven vast voor wat hij wel en niet in zijn kollektie wil opnemen. In veel archieven treffen we kaar ten aan, naast andere dokumenten, zoals reglementen, le- denlijsten, verslagen, brieven, rapporten, rekeningen, kasboeken, technische tekeningen enzovoort. Kenmerkend voor archiefkaarten is, dat ze vrijwel altijd zijn gemaakt voor een specifiek gebruiksdoel Gedrukte kaarten met algemene geografische informatie, zoals overzichtskaarten, toeristenkaarten, topografische kaarten en stadsplattegronden, zal men relatief weinig als archiefkaart aantreffen. Behoren deze al tot een archief, dan zijn ze dikwijls gebruikt om er bepaalde gegevens op in te tekenen. Voor het overgrote deel zijn archiefkaarten vervaardigd in handschrift of gedrukt, dan wel gekopieerd in kleine oplagen. Marijke Donkersloot3 noemt een aantal kategorieen waar- in archiefkaarten kunnen worden ingedeeld. Zo onder- scheidt zij bijvoorbeeld kaarten die zijn gemaakt voor technische doeleinden, voor beheer van onroerend goed of belastingheffing (prekadastrale kaarten), kaarten voor waterstaats- of militaire zaken en voor gebruik bij juridi sche processen. In veel archieven zal men deze soorten kaarten uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw aantreffen. In de negentiende eeuw komen daar onder an dere de kadastrale kaarten bij. Het kwam en komt zelden voor, dat voor een projekt al- leen kaarten zijn gemaakt. Over het algemeen zijn er ook andere stukken, zoals rapporten, de administratie van on- roerendgoedexploitatie of belastingheffing, tekeningen en bestekken van ontworpen waterstaatswerken en gebouwen, processtukken enzovoort. Ook deze behoren tot een ar chief. Als we geluk hebben - maar dat komt zelden voor - zitten deze stukken en de bijbehorende kaarten bij el- kaar in het archief. Kaarten verwijderd uit archiefverband Om de waarde van een archiefkaart op de juiste wijze te kunnen schatten, moeten we weten waarvoor de desbe treffende kaart werd vervaardigd. Het is daarom noodza- kelijk de kaart te beschouwen in samenhang met de andere dokumenten die betrekking hebben op het doel dat de kaart heeft gediend. Dit verband tussen de kaart en de bijbehorende dokumenten is in de loop van de eeuwen in zeer veel gevallen verloren gegaan. In het depöt van het Rotterdams gemeente-archief bijvoorbeeld, liggen twee komplexen van duizenden kaarten, die behoren tot het Stadsarchief en tot het archief van de Fabricage en de voortzetting daarvan, de Dienst van Gemeentewerken4. Alleen van de negentiende- en twintigste-eeuwse kaarten is meestal wel bekend voor welk doel zij zijn gemaakt en bij welke andere stukken zij behoren. Bij het overgrote deel van de oudere kaarten echter is dit verband verloren gegaan. Dit is geen specifiek Rotterdams verschijnsel, maar het komt voor in vrijwel alle archieven. Wanneer en waarom zijn deze kaarten uit hun archiefver band gehaald? We konstateren dat dit is gebeurd in twee fasen en dat er een aantal verklaringen voor is. De eerste fase valt in de zeventiende en achttiende eeuw, maar waarschijnlijk ook al eerder, toen men er toe over ging kaarten apart te bewaren. Daarvoor waren twee goe- de redenen: een fysieke en een inhoudelijke. Fysiek om- dat kaarten meestal groter zijn dan de andere archiefstukken. Soms zijn ze getekend op perkament en daardoor moeilijk op te vouwen tot het papierformaat dat het mogelijk maakte ze in loketkassen5 of ze in hassen6 bij de andere stukken te voegen. Bovendien was de ver- vaardiging van kaarten een kostbare aangelegenheid en men zal het dan ook jammer hebben gevonden ze op te vouwen en weg te stoppen in dossiers. Gezien zijn inhoud kon een kaart namelijk vaak ook gebruikt worden voor andere doeleinden dan die waarvoor hij oorspronkelijk werd vervaardigd. Een proceskaart bijvoorbeeld kan zijn gemaakt voor een proces in eerste aanleg en later wellicht nog eens zijn gebruikt bij een hoger-beroepszaak. Ook is 46

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 48