het mogelijk dat kaarten die zijn gemaakt voor een speci- fieke taak later zijn gebruikt voor algemeen informatieve doelen. De tweede fase van verwijdering van kaarten uit archie- ven valt in de negentiende eeuw. Twee oude Rotterdamse kaartenkollekties De zorg voor een goede bewaring van de kaarten en het 'tweede gebruik' leidden tot de vorming van kaartenverza- melingen uit archiefkaarten die uit het archiefverband werden verwijderd. In Rotterdam zijn de inventarissen van een paar van deze kaartenverzamelingen uit de acht- tiende eeuw bewaard gebleven. Een van deze inventarissen, eigenlijk een alfabetische in dex, heeft betrekking op de kaarten die in het stadhuis in de kamer van de burgemeesters werden bewaard. De in- ventaris telt 70 nummers en omvat kaarten uit de zeven- tiende en achttiende eeuw. Deze hebben niet alleen betrekking op Rotterdam, er worden bijvoorbeeld ook kaarten vermeld van Terschelling, de Rijn- en de IJssel- loop in Gelderland, van Spanje in 1704 en een van de oorlogvoering in Frankrijk in 1710. Of we al deze kaarten als archiefkaarten in de strikte betekenis mögen beschou- wen is overigens de vraag; bij de kaarten van Spanje en Frankrijk bijvoorbeeld kan men zieh voorstellen dat de burgemeesters ze hebben aangeschaft om een overzicht te hebben van het oorlogstoneel van die dagen. In ieder ge- val geeft deze 'kaartenkollektie', zoals we het wel mögen noemen, een goed beeld van de veelzijdigheid van de be- moeienissen van een Hollands stadsbestuur in de staatsin- richting van de Republiek der Verenigde Nederlanden7. Een tweede Rotterdamse verzameling van kaarten, afkom- stig uit archieven, werd gevormd door het technisch appa- raat van de stad, de Fabricage. Naast het stadsbestuur heeft de Fabricage zieh in de loop van de eeuwen ontwik- keld tot een tamelijk zelfstandig uitvoerend orgaan met een eigen archief. Er bestaat een inventaris uit 1711 van de kamer van Pieter Ancelin op het Stadstimmerhuis, de zetel van de Fabricage. Ancelin was de tweede man van Figuur 1. Kaan van het grondbezit van het Heilige Geesthuis te Rotterdam ten noorden van de stad, door Jan Jansz. Potter, 1571. De kaan behoon tot het archief van het Heilige Geest huis. Twee aantekeningen, links onder op de kaan, verwijzen naar folio 15 van een in 1593 aangelegd register, waarin per pereeel de verpachtingen, verkopen en dergelijke gegevens wer den opgetekend. deze technische dienst. Naast gereedschappen, boeken, prenten en tekeningen, vermeldt de inventaris een aantal "gedrukte ende met de hand gemaakte caarten"8. Ancelin was als landmeter en kartograaf een baanbrekende figuur9, die in het Rotterdams gemeente-archief zijn Spo ren ruimschoots heeft achtergelaten. Onder de kaarten in handschrift die de inventaris van 1711 vermeldt, zijn er verscheidene die Ancelin zelf heeft gemaakt in zijn funk- tie van 'knecht van Fabricage', zoals de 'onderdirecteur' destijds werd genoemd. Deze kaarten moeten we dan ook ongetwijfeld als archiefkaarten beschouwen. Bij de ge drukte kaarten daarentegen, waaronder van de zeventien en de zeven Nederlandse provincien. van Utrecht en Zee- land, moeten we toch meer aan verzamelde kaarten den ken. De aanwezigheid van verscheidene kaarten van Gelderland en de rivieren aldaar heeft te maken met de aktieve bemoeienis van de Zuidhollandse havensteden met de waterafvoer van de Rijn, de Waal en de IJssel in Gel derland in verband met de bevaarbaarheid van de rivieren en riviermonden in het deltagebied. Dit zijn dus twee voorbeelden van kaartenverzamelingen die zijn gevormd door kaarten uit hun archiefverband te Figuur 2. In 1697 maakte Pieter Ancelin in dienst van de stad Rotterdam enkele kaanen van de Nieuwe Maas waarop de wa- terdiepten met behulp van isolijnen zijn aangegeven. De kaan behoon tot het archief van de Fabricage van Rotterdam, maar hij is losgeraakt van eventuele andere stukken die met deze kar tering verband houden. De aanleiding tot het maken van deze kaanen ligt voor de hand, maar hoe Ancelin er toe is gekomen deze nieuwe kanografische weergavemethode toe te passen, blijfi in het duister. 47 AmwWo/w

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 49