fische namen op de kaart zijn aangebracht. Wat opvalt is de schaalaanduiding: een schaalstok met verklaring "om- trent een Uuer jagens met een schuyt". Een ongebruike- lijke formulering, die ons op het idee kan brengen dat de kaart iets met een trekschuitverbinding te maken zou kun- nen hebben. Nu zijn er in de zeventiende eeuw plannen geweest om een trekvaart tussen Rotterdam en Gouda aan te leggen. De kaart beeldt het gebied tussen deze Steden af. Zoekend in de inventaris van het Oud-Stadsarchief van Rotterdam stuiten we op een rapport uit 1661. Het is op- gesteld door de gewezen stadstimmerman Dirck Davidsz. Versijden, die met zijn opvolger Claes Jeremiasz. Per- soons heeft onderzocht längs welk trace een trekvaart tot stand zou kunnen worden gebracht. In het rapport wordt verscheidene keren verwezen naar "de caert". Ook alle in het rapport genoemde plaatsen zijn op de kaart terug te vinden. Aangezien er bij het rapport zelf thans geen kaart meer is, mögen we veronderstellen, dat de kaart in de topografisch-historische atlas de door Versijden bedoelde kaart zou kunnen zijn. Bovendien is het handschrift waar- in het rapport is geschreven, duidelijk hetzelfde als dat op de kaart. We kunnen de kaart dus veilig toeschrijven aan Dirck Davidsz. Versijden, dateren omstreeks 1661 en als doel van vervaardiging de plannen tot aanleg van een trekvaart noemen. Het beheer van archiefkaarten Na te hebben besproken wat we onder archiefkaarten moeten verstaan en wat hun betekenis is in hun archivali- sche context, moet de vraag aan de orde worden gesteld: waarop moet de kaartbeheerder letten bij de behandeling van archiefkaarten? Acquisitie Aan het begin van dit artikel heb ik geprobeerd duidelijk te maken dat het essentiele verschil tussen archiefkaarten en niet-archiefkaarten hierin ligt, dat archiefkaarten hören bij een archief, waar niet willekeurig kaarten aan toege- voegd of uit verwijderd kunnen worden. Niet-archief- kaarten zijn daarentegen verzamelobjekten. De kollektie- beheerder kan zelf vaststellen volgens welke kriteria hij verzamelt. Na vaststelling van wat het verzamelgebied is, zal hij een verzamelbeleid ontwikkelen, waarin prioritei- ten worden gesteld in relatie tot de beschikbare middelen. Wat betekent nu acquisitie in verband met archiefkaarten? Hierover twee opmerkingen: Bij de acquisitie zal het vaak gaan om hele archieven. Een gemeente-archief is ingesteld om de archieven van gemeentelijke instellingen te beheren. Daarnaast kan de archivaris proberen om archieven van niet-gemeentelijke instellingen te verwerven, bijvoorbeeld archieven van ver- enigingen, Scholen, kerken, polders, bedrijven en derge- lijke. Het acquisitiebeleid in deze ligt in principe bij de archivaris, niet bij de kaartbeheerder. Of de aanwezigheid van interessante kaarten in een archief in de praktijk van deze acquisitie een doorslaggevende faktor is, hangt dan ook hoofdzakelijk af van de invloed die de kaartbeheerder heeft op zijn superieur, de archivaris. De tweede opmerking betreft kaarten die uit een archief zijn afgedwaald, die zelfs niet meer bij de eigen archief- dienst berusten. Hiervoor is al opgemerkt dat archiefkaar ten dikwijls in privebezit zijn geraakt. Het kan voorkomen dat de archivaris of zijn kaartbeheerder in de gelegenheid komt een afgedwaalde kaart te verwerven. Het is evident dat zij een dergelijke kans zullen trachten te benutten. Het komt ook voor dat een afgedwaalde archiefkaart in de kaartenverzameling van een andere instelling is te- rechtgekomen. Ook dan ligt het voor de hand te proberen deze kaart te verwerven door Schenking, ruil of koop. Lukt dit niet, en dat is meestal de praktijk, dan kan in ieder geval een reproduktie worden gevraagd en kan door middel van een aantekening, zowel in de archiefinventaris van de benadeelde archivaris als in de katalogus van de gelukkige kaartbeheerder, administratief de band tussen archief en kaart worden hersteld. Gericht zoeken naar verloren gegane archiefkaarten in Nederlandse en buiten- landse archieven en verzamelingen zal bij de huidige stand van ontsluiting der kaartenkollekties veel tijd vergen en misschien weinig vruchten opleveren. Onlangs is iets dergelijks gelukt voor het heerlijkheidsar- chief van Capelle aan den IJssel. Dit archief wordt be- heerd in het Rotterdams gemeente-archief, omdat de gemeente-archivaris van Rotterdam tevens gemeente- archivaris van Capelle aan den IJssel is. Een kaart van Balthasar Florisz. van Berckenrode uit het begin van de zeventiende eeuw, die in het bezit was van het Stedelijk Museum van Gouda, kon door ruil worden verworven voor de Rotterdamse topografisch-historische atlas. Kaart en archief zijn dus weer onder een dak gebracht; de ene is echter eigendom van de gemeente Rotterdam, het ander van de gemeente Capelle aan den IJssel. Beschrijving en toegankelijkmaking Ten aanzien van de beschrijving van archiefkaarten moe ten we de beschrijving in de archiefinventaris onderschei- den van die in de daaraan toegevoegde kaartenlijst en in de kaartenverzameling of topografisch-historische atlas. Verscheidene auteurs hebben over dit onderwerp gepubliceerd10. Het laatste woord had tot nu toe Marjanne Kok, die Steide dat in een archiefinventaris de kaart moet worden beschreven als een archiefstuk en in de aan de in ventaris toe te voegen kaartenlijst volgens de Regels voor de titelbeschrijvingnHierbij kan ik me volledig aan- sluiten. Door vermelding van een kaart in een archiefinventaris wordt een onderzoeker in het archief op het bestaan van de kaart attent gemaakt. Om de kaart eveneens onder de aandacht te brengen van kaartgebruikers die niet via de archiefinventaris naar gegevens zoeken, wordt de beschrij ving ervan ook opgenomen in de katalogus van de kaar tenverzameling. Daar Staat hij dan niet vermeld onder het archief waartoe hij behoort, maar onder het gebied en het onderwerp waarop de kaart betrekking heeft. Uiteraard wordt de relatie met het archief daarin wel vermeld. Van de grote massa kaarten uit het Rotterdamse Stadsar- chief en het Fabricage-archief van vöör 1800 is zelden be- kend wat precies hun plaats is in het archief. Ongetwijfeld moeten veel van deze kaarten als verzamel- de kaarten worden beschouwd, die bij gebrek aan onder- scheidingsvermogen in het verleden bij de archiefkaarten zijn gevoegd. Enkele jaren zijn zowel het Fabricage- archief als het Oud-Stadsarchief gei'nventariseerd. Bij die gelegenheid is slechts een zeer klein aantal kaarten thuis- gebracht en in de inventarissen vermeld. Deze inventari- saties bieden de atlasbeheerder weliswaar aanknopingspunten om ook andere kaarten te identifice- 49

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 51