50 ren, maar dit is een zeer tijdrovend werk. Het gebeurt dan ook uiterst spaarzaam. Ter gelegenheid van ten- toonstellingen en publikaties zijn in de afgelopen jaren enkele kaarten bestudeerd en weer in hun archivalische kontext teruggebracht. Plannen om deze taak grootscheeps aan te pakken zijn bij gebrek aan mankracht voorlopig niet te realiseren. Mochten de wel bestaande automatise- ringsplannen echter worden uitgevoerd, dan biedt de tech- niek wellicht nieuwe mogelijkheden om succesvol te zoeken naar samenhangen tussen kaarten en andere ar- chiefbescheiden. Conservering en restauratie Het feit dat de kaart- of atlasbeheerder beter geoutilleerd is voor het bewaren van kaarten dan de kollega archiefbe heerder, is een van de redenen waarom archiefkaarten veelal aan de kaart- of atlasbeheerder worden toever- trouwd. Het spreekt overigens vanzelf dat de conservering van archiefkaarten weinig afwijkt van die van niet- archiefkaarten. Wel zal men onder de archiefkaarten ver- houdingsgewijs veel perkamenten kaarten aantreffen, die nogal specifieke opbergingseisen stellen. De grote massa kaarten uit de negentiende- en twintigste-eeuwse archie- ven kunnen de kaartbeheerder problemen opleveren. Vaak zijn ze gemaakt op inferieur papier of zijn het moeilijk te hanteren calques. Door het grote aantal is het onmogelijk om elk blad een passende materiele verzorging te geven; opzetten op karton van alle bladen bijvoorbeeld is volstrekt uitgesloten. Raadpieging door middel van bij voorbeeld microfilm, beeldplaat of woRM-disc lijkt de aangewezen weg om het tijdrovende en schadelijke tevoor- schijn halen en weer opbergen van de originelen te beperken12. In geval van noodzakelijke restauratie van archiefkaarten zal de kaartbeheerder, behalve met de restaurator, ook met de archivaris moeten overleggen. Deze gedeelde verantwoordelijkheid moet gezien worden als een kenmerk van het beheer van archiefkaarten. De eindverantwoordelijkheid zal altijd berusten bij de ar chivaris. Noten 1 Het begrip archief wordt in twee betekenissen gebruikt: ten eerste het archief als instelling en ten tweede het archief als een samenhangend geheel van dokumenten. Het zal duidelijk zijn dat we archieven in de tweede betekenis vooral zullen aantreffen in de instellingen die we archief noemen, de ar- chiefdiensten. Er worden echter ook wel archieven, inclusief archiefkaarten, beheerd in bibliotheken en musea. 2 Lexicon van Nederlandse Archieflermen. 's-Gravenhage 1983. 3 Marijke Donkersloot-de Vrij, Topograflsche kaarten van Ne- derland vöör 1750. Handgetekende en gedrukte kaarten, aan- wezig in de Nederlandse rijksarchieven. Groningen, 1981. 4 Naast kaarten bevatten deze bestanden ook technische teke- ningen. In wezen geldt alles wat hier over kaartbeheer wordt gezegd, ook voor het beheer van deze tekeningen. 5 Een loketkas was een kast, ingedeeld in vakken, waarin do kumenten onderwerpsgewijs werden bewaard. 6 Een lias is een bundel aan een koord geregen dokumenten. Dit is een oude methode om dokumenten per onderwerp te bewaren. 7 Omdat de vertegenwoordigers der stemhebbende Steden in de Staten van Holland moesten meespreken over zaken van ge- westelijke, lands- en wereldpolitiek, kwamen deze zaken ook in de stedelijke bestuursorganen, zoals de vroedschap van Rotterdam, ter sprake. 8 Deze inventaris is gepubliceerd in H.F. van Riel, Pierre An- celin, Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde XL, 1924. 9 Algemeen geldt Ancelin als degene die aan het eind van de zeventiende eeuw als eerste dieptelijnen op rivierkaarten toe- paste. Zie C. Koeman, Geschiedenis van de kartografie van Nederland. Zes eeuwen land- en zeekaarten en stadsplatte- gronden. Alphen aan den Rijn, 1983, p. 171. Deze kaarten bevinden zieh in het Gemeente-archief van Rotterdam. 10 B. van 't Hoff, Regels voor het beschrijven van kaarten in archieven. Ned. Archievenblad LVII, 1952-'53, p. 58-68; F.E.Ch. Hoste en K. Zandvliet, Het beschrijven en ordenen van kaarten in het archief. Ned. Archievenblad LXXXII, 1978, p. 16-24; Marjanne Kok, Beschrijving en ordening van kaarten in het archief. In: J. Smits en G. Staal, red. Titelbe- schrijving voor kartografische documenten. Doorn, 1983. 11 Regels voor de titelbeschrijving. 8, Beschrijvingsregels voor kartografische documenten. 's-Gravenhage, 1982. 12 Vernietiging van archiefstukken is niet zonder meer toe- gestaan. De vraag of archiefkaarten na microverftlming even- tueel mögen worden vernietigd, is nog steeds niet beantwoord. Zowel de noodzaak tot zuinigheid met depot- ruimte als de vaak betere houdbaarheid van microfilm in ver- gelijking met de dragers van tal van kaarten, zijn goede re denen om vervanging van nader te omschrijven kategorieen van kaarten door microfilm in principe toe te staan.

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 52