schrijvingen gegeven van de toepassing van methode 2b in een deel van Zuid-Limburg. Resultaten en Kaartbeschrijving De resultaten van het onderzoek worden voorbeeldsgewij- ze beschreven aan de hand van de kaartbijlage bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift. Bij de integratie volgens methode 2b worden de relief- kaart en de ruimtemaatkaart van een bepaald gebied ge- kombineerd door per (visueel relevante) reliefeenheid een onderverdeling te maken naar massa-ruimte en ruimte maat. Daartoe dienen echter eerst deze kaarten, en de le- genda's ervoor, apart samengesteld te worden. Reliefkaart Zoals gezegd bevat deze kaart alleen morfometrische ge- gevens. Deze worden ontleend aan de Geomorfologische kaart 1:50.000 met legenda. Figuur 4 geeft een deel van het legendablok van het kaartfragment van het blad 'Heerlen' weer. De geomorfologische eenheden worden ingedeeld naar de aard van het relief, de reliefklasse en -Subklasse (inge deeld naar de lokale hoogteverschillen). De Subklassen worden van reliefarm tot reliefrijk benoemd met de code ring A, B, C enzovoort. Dit betekent dat verschillende geomofologische eenheden met gelijke reliefeigenschappen in een klasse worden ondergebracht. Dit is verantwoord omdat het visuele aspekt, nodig voor de landschapsbeeld- kaart, voor deze eenheid identiek is. In figuur 4a kent klasse C bijvoorbeeld 'plateauterrassen' en 'schiervlakte- restplateaus' al dan niet bedekt met löss (geomorfologie 8E5 respektievelijk 8D1). Om deze geomorfologische een heden binnen klasse C op de kaart toch te kunnen herlei den, krijgt een van deze eenheden het voorvoegsel (zie toevoegingen) sisre- 53 0 2 4 6 8km 11111 Figuur 3. a. Fragment van de cellenkaart Maat van de ruimte en Relief van Nederland Buitenhuis e.a.1986), oorspronkelijke schaal 1:400.000. Maat van de ruimte (openheid) is met een arcering (grijswaarde) aangegeven. Cellen waar macrorelief tot een korrektie op de waargenomen ruimtemaat leidt, heb- ben een code-toevoeging in de rechter onderhoek. b. Fragment van de Fysiognomische landschapskaart van de Ve- luwe, oorspronkelijke schaal 1:100.000 (Ten Houte de Lange, 1977). Landschapstypen, waaronder ruimte en massa, zijn gecodeerde, op de oorspronkelijke kaart gekleurde vlakken. Relief, afgeleid uit een geomorfologische kaart, is aangege ven met een raster (stippelraster: ruggen en heuveltjes schuine arcering: overige hellingen steiler dan 2°. 0 1 2 3 4 5km 11111I

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 55