Na verkleining en generalisatie van de Ruimtemaatkaart zijn de vlakken van deze kaart overgenomen op de mor- fometrische kaart waarbij grenzen uit de laatste kaart de doorslag hebben gegeven. Relief is aangegeven met een kleur, ruimtemaat met een arcering. Zo is op een niet- omslachtige manier en met een hoge mate van werkelijk- heidsgetrouwheid een landschapsbeeldkaart verkregen waarop relief en ruimtemaat geintegreerd zijn. De Studie die aan dit artikel ten grondslag ligt (sche pers,1986) is overwegend methodisch/kartografisch van aard. Een onderzoeksvraag waaraan in de kaartbeschrij- ving gerefereerd wordt maar die nog verdere uitwerking zou behoeven, is de (eventueel causale) relatie tussen re lief en ruimtemaat. Een hypothese luidt dat deze relatie verloopt via de faktor grondgebruik. In het proefgebied zijn de steilste hellingen bebost en hier is dus geen ruim- te, maar massa aanwezig. In vlakkere terreingedeelten kö rnen echter zowel open gebieden voor, bijvoorbeeld de akkers op de plateaus, als gesloten gebieden, bijvoorbeeld bebouwde kom en kasteelbos op de beekdalbodems. Uit een Studie naar aanleiding van het Veluweprojekt bleek al eerder dat sommige abiotische eenheden veel sterker met een bepaald landschapsbeeld gekorreleerd zijn dan andere (buitenhuis e.a., 1981). In hoeverre dit landelijk opgaat zou goed bestudeerd kunnen worden met behulp van inte- gratiekaarten zoals in dit artikel gepresenteerd. Noten Ing. J.A.M. Schepers is afgestudeerd aan de HBCS te Velp en is thans werkzaam als erkend gewetensbezwaarde bij Staatsbosbe- heer te Utrecht. Dr A.A. de Veer is werkzaam als landschapsonderzoeker bij de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen. De Relief- en ruimtemaatkaart, fragment blad 62 West, Heerlen, schaal 1:50.000 is als losse bijlage bij dit nummer van het KT gevoegd. De kaartbijlage is een kopie van een met ecoline inge- kleurd origineel. De kopie is vervaardigd volgens het nieuwste Canon kleurkopieersysteem, dat beschreven is in Kopie in kleur, een vluchtige blik in een groeiend marktsegment van M.H. Hoenjet in KT 1987. XIII.4. Literatuur Blom-van Teyn, M. van (1978), Landschapsindeling in Neder- land. Een beknopt overzicht van de verschillende classificatie- systemen met hun onderscheidingscriteria. Rapport nr. 146. Wageningen: De Dorschkamp. Buitenhuis, A., H. van het Loo, J.J. de Gruyter A.A. de Veer (1981), Een vergelijking van bodem- en landschapskaart van een deel van de Veluwe. Boor en Spade 20, pp. 160-183. Buitenhuis, A., P.A. Burrough A.A. de Veer (1982), Land- schapskartering Twente. Het gebruik van het informatiesysteem landschapsbeeld voor de herziening van het streekplan Twente. Rapport nr. 1470. Wageningen: Stiboka. Buitenhuis, A., C.E.M. van de Kerkhof, Y. van Randen A.A. de Veer (1986), Schaal van het landschap. Opbouw en ge bruik van een geografisch informatiesysteem van schaalkenmer- ken van het landschap van Nederland, met landelijke kaarten 1:400.000. Rapport nr. 1837. Wageningen: Stiboka. Cate, J.A.M. ten G.C. Maarleveld (1977), Geomorfologische kaart van Nederland schaal 1:50.000. Legenda en toelichting op de legenda. Wageningen/ Haarlem: Stiboka/ RGD. Houte de Lange, S.M. ten, ed. (1977), Rapport van het Veluwe-onderzoek. Een onderzoek van natuur, landschap en cul- tuurhistorie ten behoeve van de ruimtelijke ordening en het re- creatiebeleid. Wageningen: Pudoc. IAWM (Interprovinciale Ambtelijke Werkgroep Milieukarte ring) (1978), Milieukartering bij de provincies. Z. pl. Langezaal-van Swaay, A.M. (1984), De Hilver. Ontwerpideeen naar aanleiding van het waarnemings- en waarderingsonder- zoek. Rapport nr. 361. Wageningen: De Dorschkamp. Schepers, Marc (1986), De integratie van Relief en Ruimtemaat. Een methode om gegevens uit geomorfologische en landschaps- beeldkaarten te combineren, met voorbeelden uit vier gebieden. Wageningen: Stageverslag Stiboka. Smit, H.F. (1976), Uitgewerkte schets voor een middelschalige classificatie van Nederlandse landschappen. Concept, Hullen- berglaan 5, Bennekom. Tideman, P. O. Vaessen (1984), Zuid-Limburg in beeld. Landschapsbeeldkartering van het streekplan-gebied Zuid- Limburg. Amsterdam: Fysisch Geografisch en Bodemkundig La boratorium van de Universiteit van Amsterdam. Veer, A.A. de (1977), De ruimtelijke classificatie van het Ne derlandse landschap. Geografisch Tijdschrifi IX (2) pp. 98-109. Veer, A.A. de (1978), Methoden van landschapsbeeldkartering en hun kartografische aspekten. Kartografisch Tijdschrifi IV (2) pp.7-18. Veer, A.A. de (1984), Landschapsbeeldkartering, een overzicht. Landschap 1 (1) pp. 23-32. Veer, A.A. de, A. Buitenhuis H. van het Loo (1977), Verge lijking van Nederlandse methoden van landschapsbeeldkartering en hun toepassingsgebieden. Wageningen: Stiboka/ Pudoc. 56

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 58