aankondigingen vijf grote kaarten gedrukt zijn in een onschadelijke lichtgevende inkt. Voor het gebruik buitenshuis moet de kaart die men wil gebruiken even onder een lamp worden gehouden, waarna buiten in de duisternis de sterrenbeelden dui- delijk te zien zijn. Dit is een behoorlij- ke verbetering ten opzichte van de bestaande kaarten en atlassen: deze konden alleen binnenshuis worden ge- bruikt. En wie dacht slim te zijn door een zaklantaarn mee naar buiten te ne- men, werd door het licht zo verblind, dat waarnemen van het firmament ge- durende enige tijd niet meer mogelijk was. Toch heeft gebruik buitenshuis van de lichtgevende sterrenatlas wel enige be- perkingen: slechts de stippen van de sterren zijn met lichtgevende inkt ge drukt, en niet de namen van de ster renbeelden. Daardoor moet van tevoren goed worden vastgesteld welk sterren- beeld men wil bekijken. Störend bij het recensie-exemplaar was dat de lichtgevende stippen 'dubbel' aanwezig waren - mogelijk een gevolg van de langzame droging van de lichtgevende inkt. Hoewel er kartografisch gezien geen opzienbarende zaken te melden zijn, kan de atlas aanbevolen worden aan een ieder die wat meer van de sterren- hemel wil weten. Het unieke procede van drukken met lichtgevende inkt opent misschien mogelijkheden voor andere kartografische toepassingen. G.W.J. van Omme Juan Oliva, Portolan Atlas of the Me- diterra near sea and Western Euro pean Water. Facsimile editie. Vier kaarten en een wereldkaart in kleur. Formaat 28,5 x 20,7 cm. 22 pp. inlei- ding door Jolin A. Wolten. Prijs 15.25. Te bestellen bij Information Office, Box A, Library of Congress, Washington D.C. 20540 (excl. porto kosten ad 2.00). ISBN 0 8444 0572 8. Bodemkunde van Nederland. Red. H. de Bakker en W. Locher. Deel I - Algemene Bodemkunde. 394 pp. f38,50. Deel 2 - Bodemgeografie van Neder land. 259 pp. f31,-. Verkrijgbaar (ook afzonderlijkbij Sti- boka, Postbus 98, 6700 AB Wagenin gen, tel 08370-19100. Deze voorlopige, nog niet geheel volle- dige editie behandelt de bodemkunde van Nederland op HBO-niveau. Deel 1 bevat 10 hoofdstukken die in 1985 reeds in de publikatie Bodemnatuur- kunde waren versehenen. Deel 2 bevat onder andere hoofdstukken over bo- demkaarten, bodemkartering, en ge bruik en interpretatie van bodemkaarten. Niet alle hoofdstukken zijn echter voldoende bewerkt. Kaart voor Kaart. Wetenswaardighe- den in kaart gebracht en geografisch besproken: geografische emblemata aangeboden aan Jan ter Haar bij ge- legenheid van zijn afscheid als carto- grafisch tekenaar aan de Universiteit van Amsterdam op 15 januari 1988. Samenstelling P. Korteweg et al. Amster dam: Instituut voor Sociale Geografie, Universiteit van Amsterdam, 1987. 99 pp. ISBN 90 6993 021 8 Prijs fl5,-. Deze publikatie is een bundel, die is samengesteld ter gelegenheid van het afscheid van Jan ter Haar als kartogra fisch tekenaar aan het Instituut voor Sociale Geografie van de Universiteit van Amsterdam op 15 januari 1988. De bundel bestaat uit een groot aantal kör te bijdragen van (oud-)kollega's, ge- schreven bij een door Jan ter Haar getekende kaart. Het resultaat is een boeiende kollage van zeer uiteenlopen- de bijdragen. In elke bijdrage gaat het om een interessante of belangwekkende wetenswaardigheid, waarbij de kaart een funktionele rol als 'wegwijzer' ver- vult. De bijdragen zijn geordend over drie thema's: Nederland Nu, Nederland Toen en De Wereld. De bundel wordt ingeleid door een im- pressie van de loopbaan van Jan ter Haar en een uitvoerige verhandeling over de geschiedenis van het kaartge- bruik, het maken van kaarten en de voor kaartgebruik benodigde vaar- digheden. De bundel kan besteld worden door overmaking van 15,- op postgironum- mer 5032421 t.n.v. Publikaties Vak- groep Sociale Geografie, Universiteit van Amsterdam, onder vermelding van: ASGS nummer 12. Nieuwe stadsplattegrond Enschede Eind vorig jaar verscheen de nieuwe straatnamenkaart van Enschede in twee uitvoeringen: als wandkaart (formaat 120 x 150 cm) op schaal 1:12.500 en als kleine kaart op schaal 1:25.000. De kaarten, die te koop zijn voor respek- tievelijk 22,50 en/12,-, zijn geheel bijgewerkt en van meer sprekende kleuren voorzien. Ze werden voor de laatste maal nog op traditionele wijze met de hand vervaardigd. De volgende uitgave zal met behulp van geautomati- seerde methoden tot stand komen, om- dat de afdeling vastgoedinformatie inmiddels volop bezig is om alle topo- grafische en vastgoedgegevens van de gemeente Enschede in te voeren in de Computer. Over een paar jaar worden alle nieuwe gegevens direkt ingevoerd, zodat dan op elk gewenst moment steeds aktuele kaarten 'opgehoest' kun- nen worden. C.P.J.M. van Elzakker 65

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 67