vae de redaktie Het mooiste kamerstuk Kartografisch gezien zet het zesde lustrumjaar van de nvk goed in: op 17 maart jongstleden werd de Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening uitgebracht, met een zo bij- zondere kartografische vormgeving dat kan worden ge- sproken van 'het mooiste kamerstuk' ooit aan de kamerleden aangeboden. En het is niet alleen de kamer die verwend is door het VROM-ministerie: daarnaast zijn alle Nederlanders vanaf april 1988 in Staat kennis te ne- men van de kartografische dokumenten op basis waarvan het in de Vierde Nota verwoorde beleid is uitgestippeld. Dat kan door middel van het presentatiesysteem ria (Ruimtelijke Informatie door Automatisering), dat naast tabellen en grafieken meer dan 5.000 kaarten op een PC- beeldscherm zichtbaar kan maken, en het eerste systeem van deze omvang is dat ter ondersteuning van een rege- ringsnota is ontwikkeld. Vanaf 1 april Staat het opgesteld op 100 verschillende plaatsen in Nederland (Kamers van Koophandel, grote gemeenten en provinciehuizen). Met ria kan men de voor het ruimtelijk beleid relevante ont- wikkelingen gedurende de laatste dertig jaar zichtbaar maken, en worden tevens prognoses voor de körnende dertig jaar in beeld gebracht. Maar nu die Vierde Nota. Waarom is die voor ons zo bij- zonder? Niet vanwege de diagrammen die erin staan, die meer van een stylistische dwangbuis dan van enige funk- tionaliteit getuigen, en behalve hun associatie met olieva- ten onvoldoende randinformatie bevatten. Ook niet vanwege de pentekeningen die met hun kryptische bij- schriften eerder verwarren dan verhelderen. De Vierde Nota is een juweel vanwege het funktionele gebruik van kaarten, waarmee de behandelde materie doorzichtig wordt gemaakt en inzichtelijk. In wisselwerking met de kaarten wordt de stof knap opgebouwd: een aantal facet- kaarten wordt geintegreerd tot een kaart van de ruimtelij ke hoofdstruktuur, die het uitgangspunt vormt voor de manier waarop we ons land verder willen ontwikkelen. Voor die ontwikkeling wil men een aantal sporen volgen die elk ook kartografisch worden uitgewerkt: versterken van stedelijke knooppunten, de ontwikkeling van perifere gebieden, stimulering van de stedenring centraal Neder land, internationalisering van de westelijke Randstad met haar stedelijke allure, het meer benadrukken van het am- fibische karakter van Nederland (waterland), en het be- houd en vernieuwing van het landelijke gebied. AI die geplande ontwikkelingen zijn met hun eigen Symbolen in facetkaarten gevisualiseerd. Ze worden in kombinatie ge- presenteerd in de kaart Ruimtelijk Ontwikke- lingsperspectief. De Nota wordt kartografisch besloten met een kombinatie van uitgangspunten (Ruimtelijke Hoofdstructuur) en ge plande veranderingen (Ruimtelijk Ontwikkelingsperspec- tief) in de Integratiekaart Vierde Nota. Die is zö vormgegeven dat alle Symbolen erin in de samenstellende kaarten zijn terug te vinden. Met deze kartografische ro de draad is de nota - los van de inhoud van de plannen - een bijzonder duidelijk stuk geworden. De nota bewijst dat men bij het VROM-ministerie in Staat is kaarten toe te passen waar ze nodig zijn. De afdeling Grafische Beeld- vorming van vrom heeft, samen met de planners, laten zien wat een geweidig belangrijke funktie de kartografie kan hebben bij het voorbereiden en verklaren van ons ruimtelijk handelen. De andere ministeries kunnen daar jaloers op zijn! 5

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 7